15. Festiwal Filmów Rosyjskich „SPUTNIK NAD POLSKĄ”

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w tym roku w wersji hybrydowej! Do warszawskich kin Luna i Iluzjon zaprosimy 18-28 listopada 2021 roku, w tym samym czasie niektóre filmy będziemy pokazywać online.

15. Festiwal Filmów Rosyjskich „SPUTNIK NAD POLSKĄ”

Warszawa
18-28 listopada 2021


Rok 2021 upływa pod znakiem kosmicznych rocznic – 60 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował w kosmos na statku Wostok 1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Był to pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej i trwał dokładnie 108 minut. W tym roku również świętujemy okrągłą edycję naszego Festiwalu, dlatego planujemy wyjątkowy repertuar i ciekawe tematyczne wydarzenia towarzyszące.

Podczas Festiwalu zaprezentujemy dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci. Mimo swej niezaprzeczalnej wartości rosyjskie filmy niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach. Na program filmowy składa się kilkanaście tematycznych sekcji. Podczas jednej edycji naszego filmowego projektu wyświetlamy około 150 filmów. Od piątej edycji Sputnika organizujemy Konkurs Filmów Fabularnych, w którym najlepsze filmy są wybierane przez jurorów, a od 10 edycji organizujemy również Konkurs Filmów Dokumentalnych. Od początku istnienia Festiwalu nasi widzowie wybierają najlepszy, ich zdaniem, film festiwalowy. Po edycji warszawskiej, rosyjskie filmy prezentujemy w około 20-tu miastach w Polsce m.in. w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

Sercem naszego Festiwalu są filmy, ale także odwiedzający go goście. W ostatnich latach mieliśmy przyjemność gościć Karena Szachnazarowa, Andrieja Konczałowskiego, Nikitę Michałkowa, Iwana I. Twierdowskiego, Witalija Manskiego, Aleksieja Uczitiela i wielu innych. Każdej edycji Festiwalu towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne tj. sztuki teatralne, koncerty, premiery książek, wystawy fotograficzne. Naszą ofertę wzbogacamy warsztatami tematycznymi.

Oprócz Konkursu Filmów Fabularnych i Konkursu Filmów Dokumentalnych, a także Kalejdoskopu Kina Rosyjskiego, zaproponujemy kilka sekcji związanych z bieżącymi wydarzeniami. Z okazji rocznicy pierwszego lotu człowieka w przestrzeni kosmicznych jedna z sekcji filmowych będzie poświęcona filmom, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej.W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Fiodora Dostojewskiego, dlatego w programie nie zabraknie ekranizacji jego dzieł. Od kilku lat tworzymy sekcję „4K – Kuriozalne Kino dla Kompetentnych Kinomanów”, w której przedstawiamy filmy dla prawdziwych koneserów plastikowej scenografii i nagannej charakteryzacji. Do wydarzenia zaprosimy podobnie jak to miało miejsce w ostatnich latach prawdziwego mistrza głosu  – Tomasza Knapika, którego publiczność będzie mieć okazję wysłuchać na żywo. To tylko niektóre wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu. To tylko niektóre z sekcji, które przygotowujemy dla Was w tym roku.

 Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl oraz na Facebooku (Sputnik Russian Film Festival).