ON AIR
od 17:00 Bliskie Spotkania - POSŁUCHAJ! zaprasza: Urszula Urzędowska

Podczas ceremonii International Women of Courage Awards 2023 Sekretarz Stanu USA wręczy nagrodę Biance Zalewskiej

8 marca, o godzinie 20:00 czasu polskiego, Sekretarz Stanu Antony J. Blinken wraz z Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych, dr Jill Biden, gospodarze tegorocznej ceremonii International Women of Courage (IWOC) Awards 2023, wręczą w Białym Domu nagrody dwunastu kobietom, w uznaniu ich wyjątkowej odwagi, siły i przywództwa.

Podczas ceremonii International Women of Courage Awards 2023 Sekretarz Stanu USA wręczy nagrodę Biance Zalewskiej

Ceremonia wręczenia nagród będzie transmitowana na żywo na stronie www.state.gov.

Bianka Zalewska zostanie uhonorowana za odwagę i bezinteresowność w dokumentowaniu wojny w Ukrainie oraz wieloletnie działanie na rzecz narodu ukraińskiego.

Bianka Zalewska doznała ciężkich obrażeń po ostrzale samochodu prasowego w Ukrainie w 2014 roku, ale, po powrocie do zdrowia, kontynuowała relacjonowanie wojny, wspieranie narodu ukraińskiego i osobiście dostarczała pomoc Ukraińcom zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Kontynuowała swoją pracę pomimo kampanii dezinformacyjnych i gróźb w sieci skierowanych do niej i jej rodziny oraz stale obecnego ryzyka agresji podczas jej częstych pobytów w Ukrainie. Nadal osobiście przyjmuje ukraińskich uchodźców, organizuje i prowadzi akcje humanitarne. Ponadto jest orędowniczką integracji ukraińskich uchodźców. Bianka nie ogranicza się jednak tylko do tych działań - równolegle tworzy własny zbiór ukraińskich opowieści i reportaży o trwającej wojnie a także dokumentuje dowody zbrodni wojennych. Jej reportaże mają szerokie dotarcie, ponieważ są emitowane w programie Dzień Dobry TVN. Aktywizm Bianki sprawia, że znajduje się ona na metaforycznym, ale i fizycznym celowniku rosyjskich służb. Bianka pozostaje jednak niezrażona i kontynuuje pracę na rzecz przyjmowania ukraińskich uchodźców, ujawniania rosyjskich okrucieństw, rzetelnego i odpowiedzialnego relacjonowania z linii frontu oraz dostarczania pomocy do Ukrainy. 

Odważne kobiety inspirują do tworzenia lepszego świata.

W tym roku, już po raz siedemnasty, nagrodę Sekretarza Stanu IWOC otrzymają kobiety, które wykazały się wyjątkową odwagą i przywództwem w działaniach na rzecz pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, równości płci i równouprawnienia kobiet - często przy ogromnym osobistym ryzyku i poświęceniu. Od marca 2007 roku Departament Stanu wyróżnił ponad 180 pań z ponad 80 krajów. Amerykańskie misje dyplomatyczne nominują jedną odważną kobietę ze swojego kraju, a finalistki są wybierane i zatwierdzane przez wyższych urzędników Departamentu.

Dowiedz się więcej o IWOC na stronie https://www.state.gov/secretary-of-states-international-women-of-courage-award/

Po ceremonii IWOC, Bianka Zalewska będzie kontynuować udział w dwutygodniowej wymianie International Visitor Leadership Program (IVLP), którą rozpoczęła 5 marca w Waszyngtonie. Będzie nawiązywać kontakty z amerykańskimi liderami opinii w całych Stanach Zjednoczonych oraz odwiedzi Dallas i Los Angeles, gdzie podzieli się strategiami i pomysłami na wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt na całym świecie.

International Visitor Leadership Program (IVLP) jest głównym programem wymiany zawodowej Departamentu Stanu USA. Dzięki krótkoterminowym wizytom w Stanach Zjednoczonych, obecni i wschodzący liderzy zagraniczni z różnych dziedzin doświadczają tego kraju z pierwszej ręki i pielęgnują trwałe relacje ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

Dowiedz się więcej o IVLP tutaj: https://eca.state.gov/ivlp.

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic