Symfonia Niepodległości na uroczystości 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

„Muzyka porusza i jednoczy” – te słowa mogą stanowić motto działań związanych z zaprezentowaniem szerokiej publiczności nowego dzieła z gatunku wysokiej kultury. Wzruszająca i pełna dramatyzmu muzyka Symfonii Niepodległości wraz z tekstami zaczerpniętymi od wybitnych polskich poetów: Władysława Broniewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z użyciem współczesnych narzędzi multimedialnych będzie wartościową lekcją historii i przeżyciem artystycznym dla polskiego słuchacza. Zapewniając udział najlepszych muzyków - solistów, chórów i orkiestry pragniemy jednoczyć kulturę, wzmacniając jej sens wspólnotowy i patriotyczny. Przesłaniem utworu jest niesienie wartości ważnych dla współczesnego człowieka, szukającego – w świecie rozedrganym konfliktami – nowych objawień piękna i wzniosłości.

15.08.2018 - Kraków
16.08 2018 - Krynica


Symfonia Niepodległości – to pięcioczęściowy utwór, rozpoczynający się motywem pierwszego hymnu Polski Bogurodzica, muzyczno – hymniczna część pozwalająca ożywić w naszej wyobraźni „obydwa płuca” dawnej kultury polskiej. Druga część- liryczna wypowiedź matki do syna aria - mezzosopran, do słów wiersza  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu” w której pointa zawarta w słowach:„Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?“ zabrzmi bijącym sercem ilustrującym cierpienie wszystkich matek które utraciły dzieci w wojennych zawieruchach. Trzecia cześć to Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy,  brzmiący ponad podziałami i uprzedzeniami ,intencjonalnie  użyty dla podkreślenia  narodowego charakteru utworu, stając się w ten sposób ewenementem w literaturze muzycznej symfoniki (jak dotąd w symfonii nigdy nie został użyty motyw Poloneza). W kolejnej czwartej części liryczny głos barytonowy podejmuje dialog z dramatycznie wołającym chórem „Bagnet na broń..”, aria do słów wiersza Władysława Broniewskiego  pod tym samym tytułem, apel silnie odwołujący się do wyobraźni, wzmocniony został muzyczna warstwą orkiestrową. Ostatnia  piąta część -konkludująca, łączy solistów, chór i orkiestrę skłaniając  słuchacza do zastanowienia się nad wartością jego własnego życia. Pozwala docenić wolność polityczną, a także zrozumieć, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju, nie żywiąc obawy o dzień jutrzejszy. Konieczne jest docenienie  poświęcenia naszych przodków i uszanowanie ich pamięci po to, by historia ta nigdy więcej się nie powtórzyła.

 
Premiera Symfonii Niepodległości odbędzie się 15.08.2018 na dziedzińcu Zamku Wawelskiego, planujemy  również transmisję TVP z wydarzenia.

Następnego dnia 16.08 2018 koncert zostanie powtórzony w Krynicy w ramach Festiwalu im J. Kiepury, a 10.11 2018 Symfonia  Niepodległości zostanie zagrana w Biesku Białej.



Projekt powstaje w ścisłej współpracy z Dyrekcją Zamku Królewskiego na Wawelu, towarzyszącym projektowi Biurem Niepodległa,  Muzeum Narodowym w Krakowie, MKiDN, TVP i Kurią Metropolitarną w Krakowie.

W wykonaniu Symfonii Niepodległości  udział wezmą:
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Chór Polskiego Radia w Krakowie
Górecki Chamber Choir
oraz soliści :
Małgorzata Walewska – mezzosopran
 i
Andrzej Dobber – baryton
Koncert pod dyrekcją kompozytora- Sebastiana Perłowskiego.


Koncert  zostały objęty patronatem honorowym :
Patronatem narodowym – Prezydenta Andrzeja Dudy
Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego
Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic