"Semi semi" na dwa chóry mieszane i orkiestrę smyczkową, A. Robak

Zapraszamy na koncert:

Wykonawcy: Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej pod dyr. Jarosława Wolanina.
Miejsce: Cieszyn, Kościół Jezusowy (ewangelicki)
24 maja, godzina: 18:00

 

 

 

Program koncertu:
"Msza luterańska G-dur" BWV 236, J.S. Bach
"Semi semi" na dwa chóry mieszane i orkiestrę smyczkową, A. Robak
Adres: pl. Kościelny 6, 43-400 Cieszyn
Wstęp: Wolny

Adrian Robak urodził się w Bytomiu. Studia kompozycji odbył w klasie prof. A. Lasonia w katowickiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 2008 roku (dyplom z wyróżnieniem). Studiował tamże równolegle Teorię Muzyki. W czasie toku studiów był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające wyniki w nauce. Jest kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych i chóralnych. Komponuje także muzykę do filmów („Dni mojego życia”, „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja”, „Misja Wolnego”), a jego kompozycje były wykonywane na festiwalach tak w kraju (np. „Mikołowskie Dni Muzyki” w Mikołowie), jak i za granicą (np. „Incontro Internazionale Polifonico Citta di Fano” we Włoszech).
W latach 2007-2009 Adrian Robak pełnił funkcję akompaniatora i śpiewaka, obejmując ostatecznie stanowisko asystenta dyrektora w Zespole Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W latach 2010-2014 był wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowców (Emisja głosu).
Współpracował z wybitnymi muzykami i zespołami sceny polskiej (np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) i europejskiej (np. Wiener Symphoniker). Koncertował w najważniejszych salach koncertowych w Polsce (np. Filharmonia Narodowa w Warszawie) i na świecie (np. Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Lincoln Center – New York Philharmony w USA, Bregenzer Festspiele w Austrii, Canterbury Cathedral w Wielkiej Brytanii).  
W roku 2011 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Muzyka i Taniec. W roku 2014 otrzymał zamówienie z Instytutu Muzyki i Tańca na skomponowanie kompozycji „Semi Semi” na dwa chóry i orkiestrę smyczkową.
Początki jego działalności kompozytorskiej były skoncentrowane na kompozycjach chóralnych, które stanowią blisko połowę ze stworzonych dotychczas ponad 50-ciu kompozycji. Wśród jego kompozycji oratoryjno-kantatowych najważniejsze to: „Silesia 1921” (kompozycja nagrodzona na konkursie kompozytorskim) i „To nie jest kraj bohaterów”.
Adrian Robak ma swym dorobku zgrabną kolekcję opracowań i transkrypcji zarówno muzyki „poważnej” i rozrywkowej. Jego opracowania były wykonywane m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a wśród słuchaczy był m.in. reżyser D. Lynch (to z okazji wystawy-happeningu pt. „Hotel Landszaft”). Adrian Robak jest organizatorem koncertów oraz prowadzi ożywione życie kulturalne (organizował m.in. Koncerty dla Mieszkańców Katowic, Koncerty w Sali Koncertowa Centrum Edukacji Muzycznej w Katowicach, Koncert w Oratorium Marianum we Wrocławiu, Koncerty na Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Bytomiu, Koncert uświetniający 70 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz oraz szereg koncertów katowickiego oddziału ZKP).
W 2010 roku otrzymał pierwszą lokatę w kwalifikacjach projektu unijnego „Śląskie Manufaktury Przemysłów Kultury” organizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą i GWSP. Odbył też szeregu szkoleń grupowych i indywidualnych z zakresu ekonomii, marketingu, prawa i rachunkowości.
Adrian Robak jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich (ZKP, obecnie w strukturach zarządu śląskiego oddziału) oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Adrian Robak jest autorem tablicy „Śląska Szkoła Kompozytorów XX i XXI wieku” (PZSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach).
W roku 2010 Adrian Robak reprezentował środowiska twórcze kompozytorów w panelach dyskusyjnych na „Kongresie Kultury Województwa Śląskiego” oraz na XIV Śląskim Forum Małej i Średniej Przedsiębiorczości „Event Management w Kulturze i Rozrywce w Województwie Śląskim”.
Adrian Robak obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach (Propedeutyka Muzyki Współczesnej, Estetyka Muzyki – umowa o dzieło). Jest także słuchaczem studiów doktoranckich Akademii Muzycznej w Katowicach (pod kierunkiem prof. Eugeniusza Knapika).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic