Polecamy

Po krakowsku i z rozmachem. Kolejna odsłona nowego cyklu koncertowego Sinfonietty Cracovii

Kraków
20 III 2019 | 20.00

Wielkie dzieła mistrzów epoki romantyzmu, kipiące energią utwory współczesne i unikatowe połączenie dźwięków smyczków i marimby ‒ kolejny koncert w ramach nowego cyklu „Sinfonietta po krakowsku” to prawdziwa gratka dla melomanów. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się już 20 marca, w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej.

„Sinfonietta po krakowsku” to cykl, w ramach którego Sinfonietta Cracovia promuje najbardziej utalentowanych, młodych krakowskich artystów. Tym razem zespół wystąpi pod batutą Jurka Dybała z Jakubem Frączkiem, laureatem konkursu „Gram z orkiestrą” zorganizowanego przez Akademię Muzyczna w Krakowie. Marimbista wykona z Sinfoniettą Cracovią wirtuozowski, porywający Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową Ney’a Rosauro ‒ najpopularniejszą kompozycję na ten instrument w historii, niezwykle cenioną przez melomanów i krytykę na całym świecie.

Usłyszymy również słynną VIII Symfonię h-moll Franza Schuberta, zwaną „Niedokończoną”. Jak mówi anegdota, Johannes Brahms, rozpoczynając kiedyś w Wiedniu próbę koncertu, zwrócił się do orkiestry słowami: „Teraz, moi panowie, zagramy Schuberta «Skończoną» w h-moll”. „Miał pan na myśli, Mistrzu, zapewne «Niedokończoną» Schuberta?” — spytał koncertmistrz, dając wyraz konsternacji muzyków. „Niedokończoną?!” — gniewnie odpowiedział pytaniem Brahms — „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym muzycznym raju”.

Niedocenianemu za życia twórcy „Skończonej nieskończonej” Symfonii towarzyszyć będzie kontrowersyjna gwiazda epoki – Richard Wagner. Zarówno życiorys artystyczny niemieckiego kompozytora, jak i późniejsza recepcja jego twórczości, stanowią znakomite świadectwo trudnej, europejskiej historii. Tym razem usłyszymy III część zanurzonej w baśniowym świecie Wagnerowskiej opery „Parsifal”, w której chrześcijańskie misterium spotyka się z konwencją średniowiecznego eposu o strażnikach Świętego Graala.

Wieczór zwieńczy prawdziwy evergreen muzyki klasycznej: niezwykle popularna Suita „Carmen” ze słynnej opery Georges’a Bizeta w brawurowej aranżacji rosyjskiego kompozytora Rodiona Szczedrina dedykowanej jego żonie, primabalerinie Teatru Bolszoj, Mai Plisieckiej.

Przed nami naprawdę unikatowe wydarzenie: niecodzienna fuzja klasyki i nowoczesności w iście doborowej obsadzie: po krakowsku i z rozmachem! Bądźcie Państwo z nami.


20 III  2019 | 20.00
Sinfonietta po krakowsku

WYKONAWCY
Jakub Frączek – marimba
Jurek Dybał – dyrygent
Sinfonietta Cracovia

MIEJSCE
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Kraków, ul. Zwierzyniecka 1

PROGRAM

Franz Schubert — VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”
Richard Wagner — Parsifal, cz. III Cud Wielkopiątkowy
Ney Rosauro — Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową
Rodion Szczedrin — Suita Carmen na motywach opery Georges’a Bizeta

BILETY: 30 zł (N), 15 zł (U). Ticketmaster, Eventim, InfoKraków

 
www.sinfonietta.pl
www.facebook.com/SinfoniettaCracovia
www.twitter.com/sinfocracovia
www.instagram.com/sinfonietta_cracovia
www.youtube.com/user/SinfoniettaCracovia

Polityka prywatności: sinfonietta.pl/polityka-prywatnosci
Regulamin koncertowy: sinfonietta.pl/regulamin-koncertowy

 • 15:55 Harry Gregson-Williams Making Water
 • 16:00 John Barry The John Dunbar Theme
 • 16:02 Rick Wakeman, The Beatles Strawberry Fields Forever
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic