14.01.2023
Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź ul. Petera Mansfelda 4 Poznań
- Koncert odbędzie się na scenie Teatru Cortiqué, która na co dzień jest narzędziem edukacji uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. W ten sposób Szkoła realizuje swoją misję, jaką jest edukacja poprzez praktykę sceniczną.
- Inspirowany teatrem elżbietańskim Teatr Cortiqué posiada scenę, którą z trzech stron okala widownia. W ten sposób potęgują się wrażenia wizualne, czyniąc scenę jedyną tego rodzaju w Polsce.
- Unikatowe wydarzenie ma szczytny cel. Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na remont dachu w budynku, w którym mieści się Teatr Cortiqué i Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź. Budynek ma długą historię edukacyjną i od niemal 90. lat związany jest z nauką i kulturą.
Szczegóły koncertu
Twórcy
Wydarzenie współtworzy duet - Anna Niedźwiedź i Gabriel Kaczmarek. Do współpracy Anna Niedźwiedź zaprosiła wspaniałej klasy artystów – wokalistów, muzyków, cyrkowców i akrobatów. Całości dopełni akrobatyczna oprawa wizualna do muzyki granej na żywo.
Anna Niedźwiedź: Twórczyni ponad 30. spektakl teatralnych. W swoich projektach łączy rozmaite dziedziny sztuki tj. balet, akrobatykę, taniec. Założycielka pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej – Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź – której wyjątkowa działalność i sukcesy artystyczne doprowadziły do powstania Teatru Cortiqué.
Gabriel Kaczmarek: Jeden z najbardziej utalentowanych i charakterystycznych kompozytorów młodego pokolenia. To właśnie skomponowane przez niego utwory do spektakli Teatru Cortiqué tworzą oś koncertu. Kompozytor muzyki do 11 spektakli baletowych, 1 spektaklu teatralnego, 2 filmów oraz 1 cyklu mszalnego. Oprócz tego komponuje również muzykę kameralną i elektroniczną.
Zaproszeni artyści
Wokalistki:
Jessica Musielska - wokalistka związana ze sceną teatralno-muzyczną. Grała w Kabarecie u boku Zenona Laskowika. Współpracuje z Teatrem Cortiqué Anny Niedźwiedź. Utwór w jej wykonaniu, skomponowany przez Gabriela Kaczmarka do spektaklu Królowa Śniegu zdobył srebrny medal Global Music Awards 2017.
Ksenia Shaushyshvili – wokalistka, dysponująca niezwykle szeroką skalą głosową. Śpiewa utwory od opery, poprzez musical i jazz, aż po rozrywkę. Współpracuje z wieloma znanymi artystami, koncertuje w całej Polsce oraz występuje na scenie Teatru Cortiqué.
Iwona Wall – śpiewaczka mezzosopran. Śpiewa w Poznańskim Chórze Kameralnym Poznań Chamber Choir, z którym realizuje różnorodne projekty muzyczne m. in. na deskach scen Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Szczecińskiej i wielu innych. Wraz z chórem uczestniczyła w nagraniu płyty z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Muzycy:
Kwartet smyczkowy
Skrzypce I Karolina Sydorowicz – finalistka Międzynarodowego Konkursu Georga Philippa Telemanna w Poznaniu. Przez wiele lat współpracowała z poznańskim zespołem folklorystycznym “PoligrodzianieWspółprcowała m.in. Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznani, Orkiestrą “Sinfonietta Polonia”, Orkiestrą “Collegium F”.
Skrzypce II : Marta Cecylia Michalak - skrzypaczka współczesna, historyczna oraz altowiolistka barokowa. Występowała m.in. we Francji, w Filharmonii Berlińskiej, w Europejskim Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego, Absolwentka kilku kierunków poznańskiej Akademii. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Altówka: Joanna Głąb - obecnie pracuje w Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie, gra projekty w orkiestrze „Sinfonia Iuventus”, oraz pracuje jako altowiolistka w orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej.
Wiolonczela: Anna Szmatoła - wiolonczelistka, kameralistka, laureatka pierwszych i drugich nagród na międzynarodowych konkursach solowych oraz kameralnych. Stypendystka programu „Młoda Polska”, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w nauce i sukcesy artystyczne.
Harfa: Julia Ziembińska - tworzy projekt harfowy z nowoczesnymi aranżacjami muzyki rozrywkowej, filmowej, klasycznej, jazz i pop. Ma okazje współpracować z międzynarodowymi muzykami sceny jazzowej (Piotr Wojtasik), z którego projektem wystąpiła na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce – Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festiwal, Lotos Jazz Bielska Zadymka jazzowa.
Pianino: Marcin Dęga - zdobywca II nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. A. Krzanowskiego w Bielsku-Białej. Kilkakrotny finalista Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. Artysta chętnie współpracuje z wokalistami, instrumentalistami i chórami. Zdobywca wielu dyplomów wyróżnienia dla pianisty akompaniatora. Pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Djambe: Jakub Banaś - absolwent trzech kierunków muzycznych (fortepian, bębny afrykańskie, bogate instrumentarium perkusyjne) i wokalista (śpiew - instruktor wokalny.
Perkusja: Józef Biegański – absolwent Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoly muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Tworzy własne produkcje, komponuje i aranżuje. Dobrze się czuje w wielu gatunkach muzycznych, od muzyki elektronicznej po klasyczną.
Cyrkowcy i akrobaci:
Oskar Lipa – wszechstronny artysta cyrkowy z wieloletnim doświadczeniem, występujący na wielu scenach światowych- między innymi dla Globo Balear oraz Cirque Adrenaline. Występował z legendarnym Cirque Du Soleil.
Łukasz Banach – akrobata, żongler, od siedemnastu lat trenuje gimnastykę sportową. Wielokrotny finalista mistrzostw Polski w tej dziedzinie. Jeździ na monocyklu, chodzi po linie, spaceruje na szczudłach, żongluje piłkami, obręczami, maczugami, kręci diabolo i flowerstickami, tańczy z ogniem.
Tomasz Krawczyk - cyrkowiec, aktor, akrobata. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej w Julinku, specjalizacja: gimnastyka – chiński maszt.
Filip Bogusławski – akrobata: specjalizacja akrobatyka powietrzna, finalista festiwalu Cyrkulacje, od wielu lat związany z Teatrem Z Głową W Chmurach.
Hanna Wiśniewska – uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. Specjalizuje się w bardzo widowiskowej gimnastyce contortion.