Nowe otwarcie Filharmonii Śląskiej

W jubileuszowym, 75. sezonie artystycznym chcemy uchwycić tutejsze środowisko dźwiękowe, tak charakterystyczne dla Śląska, Katowic i dla nas – instytucji z bogatą tradycją. Priorytetem jest muzyka. Zatem przyjdź i usłysz nas.

Pierwsza odsłona inspiracji 75. sezonu jawi się w bogactwie kulturowym Śląska. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej będą brali udział w dwóch koncertach upamiętniających wybuch Powstań Śląskich, w ramach których wystąpią Krzysztof Penderecki i Iwona Sobotka. Filharmonicy będą także uczestnikami światowego prawykonania Rapsodii Śląskiej Jana A.P. Kaczmarka na Stadionie Śląskim.

Wytężmy słuch. Śląsk jest przestrzenią nie tyle industrialną, co muzyczną. Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej, postanowił więc wykorzystać bogactwo kulturowe województwa: „Chcę powrócić do korzeni Filharmonii Śląskiej. Do samych początków, do celów powołania niniejszej instytucji do życia, której jednym z głównych zadań było inspirowanie życia muzycznego regionu. Postanowiłem zatem w repertuarze zarysować śląski wizerunek instytucji oraz podkreślić jej kulturotwórczy charakter poprzez umieszczenie w każdym programie koncertowym dzieł kompozytorów z naszego regionu”.

Czymże byłyby doskonałe kompozycje bez ambitnych i dojrzałych wykonawców, którzy są w stanie uchwycić ich istotę? W 75. sezonie zamienimy się w słuch, zamkniemy oczy, dzięki czemu dotrą do nas najmniejsze niuanse brzmieniowe, szczegółowo kreowane przez dyrygentów: Krzysztofa Pendereckiego, Daniela Orena, Hobarta Earle’a, Massimiliano Caldiego, George’a Tchitchinadzego, Juozasa Domarkasa, Chikarę Imamurę, Paula Esswooda, Andrzeja Kosendiaka, Yannisa Pouspourikasa, Aleksandara Markoviča, Su Hana Yanga i Mariusza Smolija. Nie zabraknie też wyjątkowych solistów: Borisa Brovtsyna, Szymona Nehringa, Leszka Możdżera, Raffaela Trevisaniego, Iwony Sobotki, Sary Domjanić, Agaty Zubel, Jánosa Bálinta, Małgorzaty Walewskiej, Coline Dutilleul, Łukasza Długosza, Nathanaëla Taverniera, Tomasza Strahla, Urszuli Kryger, Andrzeja Lamperta.    

O tym jeszcze usłyszycie – projekt VII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego ReGeneracje. W tym roku skupimy się na utworach młodzieńczych naszego Patrona, które są dla nas wyjątkowo ważne, bo jak wspominał sam Górecki: „Muzycy Filharmonii Śląskiej urządzili mi mój PIERWSZY w życiu koncert kompozytorski – studentowi III roku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. To były moje muzyczne narodziny – wielkie i ważne przeżycie”.

Filharmonia sięga tam, gdzie nie sięga wzrok – wszak muzyka nie potrzebuje dodatkowych bodźców. Postanowiliśmy tym samym zwrócić uwagę na osoby, które opierają swoje życie na dźwiękach – to niewidomi i niedowidzący. W tym sezonie realizować będziemy projekty im dedykowane, materiały promocyjne będą dostosowane do ich potrzeb, i każdy element tekstowy będzie opatrzony kodem QR, który poprzez aplikację mobilną pozwoli na usłyszenie treści zawartych w publikacjach.

Nadstawmy ucha, bowiem sezon zakończą koncerty, które w spektakularny sposób uczczą jubileusz instytucji oraz podkreślą jej znaczenie dla Polski i kultury narodowej. Obchody jubileuszu obejmą galę 26 maja 2020 roku, w dniu rocznicy powołania do życia Filharmonii Śląskiej w 1945 roku, w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach, podczas której usłyszymy IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, Koncert na fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzesanego Wojciecha Kilara. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy: Leszek Możdżer, Andrzej Lampert i Małgorzata Walewska.

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić na nowe otwarcie Filharmonii Śląskiej w sezonie jubileuszowym, bo mamy pewność, że zakochacie się od pierwszego usłyszenia!

https://filharmonia-slaska.eu/

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic