ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Turkowskiej

W 2018 roku Muzycy Filharmonii Narodowej, poruszeni trudną sytuacją zdrowotną i życiową koleżanki-muzyka i jej rodziny, wyszli z inicjatywą zorganizowania Nadzwyczajnego Koncertu Charytatywnego.

Warszawa
24 marca 2019
godz. 18:00


"Naszym zamiarem było stworzenie cyklicznego, corocznego wydarzenia, podczas którego zbierane będą fundusze na rzecz artystów znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Zapraszamy do udziału w niezwykłym wydarzeniu, w którym piękno sztuki spotyka się ludzką dobroczynnością."

Muzycy Orkiestry


W tym roku celem zbiórki na Koncercie Charytatywnym organizowanym przez muzyków Filharmonii Narodowej będzie półroczna terapia w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej i zakup sprzętu dla Joanny Turkowskiej, która od 9 czerwca pozostaje w śpiączce.

Wykonawcy
Orkiestra Filharmonii Narodowej Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej Wojciech Rodek - dyrygent Paweł Burczyk - prowadzenie aukcji Anna Popek - prowadzenie koncertu

Program
Giuseppe Verdi - Uwertura do opery Bitwa pod Legnano [8']
Georges Bizet - Preludium do I aktu opery Carmen (oprac. Bill Holcombe)
Leonard Bernstein - West Side Story Medley (oprac. Heinz Czadek)

aukcja [ok. 1 godz.]
Przerwa [20']

Nikołaj Rimski-Korsakow - Kaprys hiszpański op. 34 [16']
Piotr Czajkowski - Uwertura Rok 1812 op. 49 [16']

Miarą Twojego człowieczeństwa, jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka

ks. Mieczysław Maliński
 

Joanna Turkowska jest aktorką, trenerem aktorskim, wykładowcą, artystką, tłumaczką, lektorką. Podczas próby w Warszawskiej Szkole Filmowej Joanna przygotowywała studentów do spektaklu dyplomowego. W scenie czwartej - pojedynek na szpady. Nagle jedna ze szpad popsuła się, ostrze, oderwane od rękojeści, odskoczyło trafiając Joannę w skroń. Aktorka upadła, tracąc przytomność. Nie odzyskała jej do dziś.

Przed wypadkiem Joanna była wulkanem energii. Towarzyska, pełna życia. Studenci ją uwielbiają. Współpracuje z Warszawską Szkołą Filmową, Państwową Akademią Muzyczną w Łodzi, Kinem Muranów, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Watchout Studio, Szkołą Tańca Astra, Ośrodkiem Tu i Teraz w Kawkowie, Galerią Zachęta i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest współzałożycielką grupy Teatro Comunale’ale i twórczynią autorskich programów warsztatów aktorskich “Character Deconstruction” i “Pięć Wymiarów Pustki”. Jest zapaloną turystką. Każdą wolną chwilę przeznacza na spacer po lesie, spływ kajakowy, rower, góry... Zdobyła prawie wszystkie szczyty Korony Gór Polskich, w tym Rysy.

Lewa strona jej ciała jest sparaliżowana – opowiada siostra Joanny. Początki były niezwykle trudne, jej stan był bardzo zły... Mogliśmy być przy niej tylko 2 godziny dziennie i bardzo się o nią baliśmy. Joanna ma jednak silny organizm i dzielnie walczyła o życie! Nie poddała się nawet na minutę! Już kilka dób po operacji zaczęła samodzielnie oddychać. Rana goiła się dobrze. Teraz, kiedy możemy być przy cały czas, widzimy, jakie robi postępy. Po miesiącu od wypadku zaczęły pojawiać się impulsy w sparaliżowanych kończynach!

Wiemy, że Joanna się obudzi, że do nas wróci. To tytan pracy. Wykona ją jak zawsze - z całą pasją, poświęceniem i zaangażowaniem, nie bacząc na pot i łzy. Nasza rola to pomóc jej tak, jak możemy - potrzebna jest intensywna i kosztowna rehabilitacja, aby nawiązać z nią kontakt i stopniowo przywracać przytomność.

Spędziliśmy z Asią w Krakowie 4 intensywne miesiące. W grudniu zdecydowaliśmy, że spróbujemy tymczasowo zmienić klimat i wyruszyliśmy do Torunia - nowe miejsce to nowe wrażenia i nowe bodźce terapeutyczne! W tej chwili Joanna przebywa w ośrodku rehabilitacyjnym Fundacji "Światło", gdzie jest poddawana dalszej rehabilitacji.

 

Więcej informacji o tegorocznej zbiórce:  www.siepomaga.pl/joanna-turkowska

 

Podczas przerwy odbędzie się aukcja, którą poprowadzi Paweł Burczyk. Wkrótce dostępny będzie katalog. W zbiórkę tę zaangażowanych jest wiele osób i podmiotów.

Organizatorami koncertu są: SPAM (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, spa-m.pl), wspierający działalność muzyków od 1956 roku, oraz Filharmonia Narodowa. Dzięki nim, jak i wielu innym podmiotom, patronom, ludziom dobrej woli - inicjatywa muzyków Filharmonii Narodowej może zostać zrealizowana.
Artyści OFN pragną zaznaczyć, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację koncertu nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic