Polecamy

Międzynarodowy konkurs - pamięci Jarka Śmietany

Kraków
26- 29 czerwca – 2019 r.

Światowe gwiazdy i młodzi gitarzyści z całego świata ponownie spotkają się na konkursie poświęconym jednemu z najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych. Rozpoczyna się nabór do III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie.

- Powołaliśmy do życia Konkurs im. Jarka Śmietany przede wszystkim po to, aby uczcić pamięć naszego wspaniałego gitarzysty i jazzmana. Ale nie tylko! Do poprzednich edycji konkursu zgłosiło się ponad 100  gitarzystów z 32 krajów. Ci, którzy zakwalifikowani zostali do półfinałów musieli sięgnąć do muzycznych archiwów i przygotować aranżacje utworów Jarka Śmietany. Wierzymy, że większość tych młodych gitarzystów na stałe już włączy te utwory do swojego repertuaru, a my przyczynimy się w ten sposób do promocji wspaniałej muzyki Jarka daleko poza granicami naszego kraju – podkreśla Witold Wnuk, twórca i dyrektor konkursu i prezes Fundacji My Polish Heart.

Konkurs poświęcony pamięci Jarka Śmietany już po raz trzeci organizuje Fundacja My Polish Heart we współpracy z Summer Jazz Festival Krakow. Jego poprzednie edycje odbyły się w 2015 i 2017 roku, a zgłoszenia nadesłali m.in. gitarzyści z USA, Chin, Japonii, Francji, Rosji, Niemiec, a nawet dalekiej Dominikany.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany prowadzony jest w cyklu dwuletnim, na przemian z Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. III edycja Konkursu Śmietany odbędzie się w Krakowie w dniach 26- 29 czerwca –  2019 r. W jury Konkursu zasiadać będą dwie amerykańskiej gwiazdy: współpracujący niegdyś z Jarkiem Śmietaną legendarny gitarzysta Peter Bernstein oraz wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany z zespołów Blood, Swat & Tears oraz współpracy z Milesem Davisem Mike Stern. Podobnie jak przed dwoma laty młodych gitarzystów oceniać również będą polscy wirtuozi gitary: Marek Napiórkowski i Karol Ferfecki, a do artystów dołączy także dyrektor i twórca Konkursu Witold Wnuk.
Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 35.000 PLN.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą za pośrednictwem formularza aplikacyjnego na stronie www.smietanacompetition.com w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2019 r.
O wynikach eliminacji wszyscy kandydaci zostaną poinformowani w terminie do 15 maja 2019 r.
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.smietanacompetition.com

*Jarek Śmietana to jeden z najsłynniejszych polskich gitarzystów jazzowych.
Debiutował u boku najjaśniejszych gwiazd, dość szybko jednak sam wpisał się do annałów historii polskiego jazzu. Charyzmatyczny bandleader (Extra Ball, Sounds), znakomity kompozytor i aranżer. Współpracował i nagrywał płyty z tuzami świata jazzu, wśród których byli m.in.: Art Farmer, John Abercrombie, Gary Bartz, Hamiet Bluiett, Eddie Henderson, Zbigniew Seifert czy Zbigniew Namysłowski. Jego muzyka nasycona była bluesem, miała ekspresję rocka i płynność bebopowej frazy. Gitara nie miała przed nim tajemnic, stając się w jego rękach narzędziem, którym przekazywał to, co grało mu w duszy. Na polskiej scenie przez wiele lat nie miał sobie równych, co potwierdzały doroczne ankiety czytelników „Jazz Forum” – przez ponad trzy dekady Śmietana królował w nich jako najwybitniejszy polski gitarzysta jazzowy. Podziwiany był zresztą nie tylko w Polsce, goszcząc chyba na wszystkich krajowych festiwalach i imprezach jazzowych, ale również zagranicą (m.in.North See, Jazz Yatra, Jazz Umbria, Reno Jazz Festival). Zyskał także popularność dzięki znakomicie układającej się współpracy ze słynnym brytyjskim skrzypkiem Nigelem Kennedym, z którym koncertował wspólnie w Europie i na świecie. Zarejestrował kilkadziesiąt znakomitych płyt, w tym ponad 30 autorskich. Zmarł 2 września 2013 r., po wielomiesięcznej walce z ciężką chorobą.

 • 07:37 Klaus Badelt Will and Elizabeth
 • 07:39 Jan Sebastian Bach Orchestral Suite No.2 in B minor BWV.1067 (7)
 • 07:46 Bonanza
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 296, Sunday, 10 November 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  John Barry / Shirley Bassey
  Goldfinger
  Goldfinger
 • 3
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic