Polecamy

"Madama Butterfly" na Placu Defilad

Warszawa
15.06.2019

Niektórzy powiedzą, że to emocje. Inni – że to specyficzne połączenie teatru i muzyki. Jeszcze inni docenią jej plastyczną stronę. Część skupi się tylko na muzyce. Co sprawia, że sztuka operowa budzi namiętność na całym świecie? Jej wyjątkowość w klasycznym wydaniu polega być może na skali: soliści, duży chór, balet, rozbudowana orkiestra, dyrygent, monumentalne dekoracje, piękne kostiumy, choreografia, muzyka, ale i słowa – historie często uniwersalne, w jakimś stopniu dotyczące każdego z nas.

„Madama Butterfly”, arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 r. (godz. 21.00), na Placu Defilad, goszczącego niecodzienne i nieoczywiste wydarzenia kulturalne od wielu lat.

To wydarzenie bez precedensu: jeszcze nigdy w historii Warszawy opera ta nie zabrzmiała w inscenizowanej wersji koncertowej w sercu miasta dla ponad pięciotysięcznej publiczności. Nasza „Madama Butterfly” to również olbrzymie przedsięwzięcie logistyczno-organizacyjne: budowa samej widowni trwać będzie ponad tydzień, a próby świateł i multimediów rozpoczęły się dwa miesiące przed koncertem!

Skala projektu, wyjątkowa sceneria z Pałacem Kultury i Nauki w tle oraz wysoki poziom artystyczny przywodzą na myśl największe plenerowe wydarzenia teatralno-muzyczne odbywające się w miastach Włoch, Hiszpanii, Francji, Austrii i Niemiec.

To po prostu wydarzenie, którego nie można przegapić!

Roman Osadnik, dyrektor Studio i pomysłodawca tegorocznej operowej odsłony Placu Defilad, tak  mówi o tym realizowanym cyklicznie przez Teatr projekcie: „Tworzymy prawdziwie publiczną przestrzeń miejską, programujemy elitarne, wymagające wydarzenia w dostępnej i włączającej formie. Budujemy aspiracyjny, ale masowy program dostosowany do współczesnego trybu życia. Projekt rozwija się i inspiruje innych do podejmowania własnych inicjatyw”.

Taka właśnie będzie nasza „Madama Butterfly”: ambitna ze względu na wielkość wydarzenia; niepowtarzalna dzięki najlepszym artystom na co dzień śpiewającym w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Mediolanie czy Berlinie; innowacyjna, ponieważ w takim wymiarze realizowana w Warszawie po raz pierwszy, intrygująca, bo ukazująca elitarną operę w popularnym wydaniu; i odważna jak główna bohaterka opery, która nie boi się realizować swoich marzeń.   

Do tego wyjątkowego wydarzenia zaproszeni zostali światowej sławy artyści – m.in. Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna oraz Andrzej Dobber. Znakomita orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi włoski maestro Marcello Mottadelli. Spektakl wyreżyseruje Natalia Korczakowska, dyrektorka artystyczna Teatru Studio.

„Madama Butterfly” uzyskała wsparcie prestiżowych instytucji i partnerów takich jak: Orange, Instytut Francuski, Instytut Kultury Włoskiej, Miasto St. Warszawa, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Pałac Kultury i Nauki, Sony Music Polska, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Honorowy patronat nad „Madama Butterfly” objęli: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasada Włoch w RP, Ambasada Francji w RP, Ambasada Japonii w RP.
Bilety na spektakl i kolację są dostępne w sprzedaży na stronach: www.teatrstudio.pl oraz  www.madamabutterfly.pl

Muzyka: Giacomo Puccini
Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa
Soliści i realizatorzy:
Madama Butterfly (Cio-Cio-San) - Aleksandra Kurzak
F. B. Pinkerton - Roberto Alagna
Sharpless - Andrzej Dobber
Suzuki - Monika Ledzion-Porczyńska
Kate Pinkerton - Marta Brzezińska
Goro - Karol Kozłowski
Książe Yamadori - Dionizy Wincenty Płaczkowski
Bonzo - Łukasz Konieczny

Dyrygent: Marcello Mottadelli
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Chór: Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego
Reżyseria: Natalia Korczakowska
Kostiumy: Marek Adamski
Światło: Aleksander Prowaliński
Dźwięk: Marek Suberlak

 • 16:12 Hans Zimmer Time
 • 16:18 Bruno Coulais End Credits
 • 16:24 Antonio Vivaldi Four Seasons Opus 8 - Concerto No.2 (Summer) (3); Cztery pory roku - Lato (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic