Polecamy

Krakowski zespół Di Galitzyaner Klezmorimi

Zespół w swej twórczości nawiązuje do tradycji muzyki klezmerskiej. Nadając jej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji.

 

  

 

Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.

W obecnym składzie zespół występuje od 1998 roku a współtworzą go:

Mariola Śpiewak - klarnet,
Grzegorz Śpiewak - akordeon,
Rafał Seweryniak - kontrabas

Krakowski zespół Di Galitzyaner Klezmorim jest laureatem prestiżowej nagrody w dziedzinie kultury, przyznawanej corocznie przez Radę Europy.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy również zaliczyć:
• reprezentację Polski na koncercie pt. „Magia jednego wieczoru” w Luksemburgu, w ramach obchodów I rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej (każdy nowo przyjęty kraj reprezentowały tylko trzy zespoły)
• koncert z okazji Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze
• pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu „Chopin Open"

Zespół koncertuje dużo za granicą, ale również cyklicznie występuje w Krakowie co sobotę o 19.00 w Muzeum Galicja na ul. Dajwór.

Z inicjatywy Adama Klocka, dyrektora Filharmonii Kaliskiej powstały aranżacje orkiestrowe do niektórych utworów (orkiestra kameralna) repertuaru zespołu Di Galitzyaner Klezmorim. Program ten, został wykonany z dużym powodzeniem w Kaliszu w ramach obchodów 1850 – lecia miasta Kalisza oraz na 48 Bydgoskim Festiwalu Muzycznym „Chopin, Paderewski – artyści świata” (z towarzyszeniem Filharmonii Pomorskiej). W ramach festiwalu występowały m.in. takie osobistości jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jabłoński, Konstanty Andrzej Kulka oraz zespoły Berliner Saxophon Quartett, Carrantuohill.

Na wrzesień planowana jest z tym programem trasa koncertowa po Chorwacji z Orkiestrą Kameralną Chorwackiego Radia i Telewizji a w lutym 2012r w Kielcach koncert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. W trakcie organizacji jest koncert z Filharmonią Zabrzańską.

Do najnowszych osiągnięć solowych zespołu zaliczyć można występ w ramach obchodu Dnia Polskiego w Lipsku. Wydarzenie miało miejsce 14 stycznia b.r. W pierwszej części wieczoru orkiestra Lipskiego Gewandhausu wykonała „Requiem Polskie” Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora, w drugiej części w siedzibie Radia MDR odbył się koncert Di Galitzyaner Klezmorimi .

www.klezmorim.pl

 

 • 04:13 Daniel Pemberton All the Beauty in the World
 • 04:17 Nikita Magaloff, Fryderyk Chopin Mazurka in D major Opus 33 No.2
 • 04:20 Ludwig van Beethoven Violin Concerto in D major Opus 61 (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 293, Sunday, 20 October 2019
 • 1
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic