Polecamy

Dziesiąty raz popłynie muzyka u źródeł…

To już dziesiąty raz w Bydgoszczy, w listopadowe wieczory, w magicznym miejscu - zabytkowej hali pomp wodociągowych - zabrzmią dźwięki muzyki kameralnej. Z okazji okrągłego jubileuszu organizatorzy zapraszają na 10 koncertów, których program przedstawia się niezwykle atrakcyjnie i różnorodnie.

Co roku festiwal przyciąga grono stałych sympatyków, które regularnie się powiększa. Nie bez powodu – jest to okazja by spotkać znakomitych artystów, występujących na międzynarodowych estradach, ale też niezwykle utalentowanych muzyków, którzy właśnie są u progu swojej kariery.

„Niewielu imprezom udaje się utrzymać na rynku. Cieszę się, że dzięki naszej konsekwencji i determinacji (szczególnie w pierwszych latach) udało się dotrwać do jubileuszowej edycji. Mam wrażenie, że festiwal wpisał się już w kalendarz bydgoskich imprez muzycznych i z każdym rokiem, już na długo przed listopadem, festiwal wzbudza zainteresowanie swoich sympatyków” – mówi Magdalena Świątkowska-Szczęch, szefowa festiwalu.

W tym roku imprezę zainauguruje Dawid Lubowicz, który fanom brzmień z pogranicza klasyki i jazzu jest już doskonale znany (na co dzień gra w zespole Atom String Quartet), jednak tym razem wystąpi w nowej roli - lidera (muzyka i kompozytora) autorskiego projektu.  

Próg kariery właśnie przekraczają panie z kwartetu smyczkowego New Music Quartet, które zagoszczą na festiwalowej scenie 3 listopada. To młody, niezwykle obiecujący kwartet, który konsekwentnie rozwija swoją artystyczną działalność, zdobywając nagrody na kolejnych międzynarodowych konkursach.

Młodą i świeżą energię wniosą bez wątpienia muzycy z Serbii. The Mockingbirds  - to troje młodych utalentowanych muzyków, którzy brawurowo wykonają utwory znane ze światowego kina, w wyjątkowych autorskich aranżacjach. Tego wieczoru można spodziewać się muzycznych niespodzianek oraz bałkańskiego ducha.

Podczas festiwalu nie zabraknie gwiazd , niezwykłych osobowości scenicznych. Już od połowy września ogromnym zainteresowaniem cieszą się koncerty Waldemara Malickiego, który wraz zespołem wystąpi w programie „Piazzolla –El Tango” oraz Vadima Brodskiego, którego koncert jest realizowany na wyraźne życzenie publiczności.

Kolejny raz festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać autorskich interpretacji dzieł klasyków – Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina – w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego. Jak nikt inny potrafi  on łączyć muzykę klasyczną z jazzem.

Na uwagę zasługuje niewątpliwie koncert z muzyką polskich kompozytorów w wykonaniu Barock Quartet. Muzycy zagrają utwory Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Herdzina oraz Roberta Kanaana. Ostatni z kompozytorów specjalnie na festiwal skomponował kwartet smyczkowy „Musica Futura”, który jest jego muzycznym komentarzem do zjawiska intensywnie rozwijającej się w świecie technologii i miejsca w nim człowieka i jego potrzeb.
Festiwal zakończy koncert utrzymany w stylistyce swingowo-jazzowej „Women In Black”. Na scenie zagoszczą fantastyczny trębacz, autor muzyki - Gary Guthman oraz wokalistka - Saha Strunin.
Po raz pierwszy w ciągu 10 lat  festiwalu odbędzie się koncert dedykowany dla młodszej publiczności. Zespół Dixie Brotherhood zaprezentuje muzykę z polskich filmów  (Pan Samochodzik, Czterej Pancerni, Magiczne Drzewo ), która być może zakręci łezkę rozrzewnienia w niejednym oku rodziców.

Bilety na koncerty dostępne są od 14. września w sklepach Empik oraz na portalu biletowym Ticketmaster.pl
www.muzykauzrodel.com

Miejsce koncertów:
Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242, Bydgoszcz

Organizator:
Fundacja Muzyka u Źródeł

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki
Prezydent Bydgoszczy
 Rafał Bruski


Główny Mecenas: MWiK Bydgoszcz
Projekt dotowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Bydgoszczy

Partnerzy medialni:
Radio PiK
Telewizja Polska w Bydgoszczy
Gazeta Wyborcza
POLMIC – Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
 • 16:28 Alexandre Desplat Opening Titles
 • 16:32 Lana Del Rey Young And Beautiful
 • 16:36 Trevor Morris Main Titles/The Final Chapter/The Legacy Of Achievement
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic