ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

"Chopin. Nie boję się ciemności"

Leszek Możdżer zagrał Chopina przy obozie w Auschwitz. Powstaje o tym międzynarodowy film dokumentalny.

"Chopin. Nie boję się ciemności"

Film zaczyna się w małej miejscowość na Mazurach. To tu Leszek Możdżer szuka inspiracji obcując z naturą - pływa łódką, chodzi boso po lesie, tworzy muzykę. Z czasem dowiadujemy się o pewnym mrocznym miejscu, w którym pianista przygotowuje koncert. Jest to miejsce przy Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz. Gromadzą się tam ludzie, aby uczyć się z przeszłości za pomocą emocji. Dowiadujemy się, że Możdżer chce te emocje spotęgować muzyką Chopina.

Jednak koncert przy obozie Auschwitz to nie jedyny wątek w filmie. Oprócz niego zobaczymy dwa inne. Pokażemy skrawek życia Jaeyeon Wona, koreańskiego wirtuoza, który przygotowuje się do koncertu chopinowskiego na niezwykle symbolicznym moście Seung-il-gyo. Został on wybudowany w połowie przez Koreę Północną, a w połowie przez dyktatorską - Południową. Widownią będą rodziny rozdzielone wojną oraz ci, którzy uciekli z koreańskiego piekła.

Następnie film opowie historię trzeciego pianisty. Jest nim Syryjczyk z Aleppo, w którym płynie pół polskiej krwi. Fares obecnie żyje w Anglii, gdzie zajrzymy w jego prywatne życie, jak i w przygotowania do niecodziennego koncertu. Występ ma się odbyć w centrum Libanu, w którym żyje ponad milion syryjskich uchodźców i ma dla pianisty wielkie znaczenie - jest próbą pojednania z przeszłością. Jakie emocje wzbudzi muzyka Chopina wśród mieszkańców Bejrutu, w tym Syryjczyków?

Film jest koprodukcją polsko-koreańską i został dofinansowany ze środków organizacji RAPA (Korea Radio Promotion Association). Polskim producentem jest firma Inbornmedia Sp. z o. o., a koreańskim GH E&M Korea.

"Robiąc koprodukcje zawsze szukamy punktu wspólnego z krajem partnerskim. W tym przypadku jest to muzyka Chopina, który jest w Korei bardzo popularnym kompozytorem. Równocześnie staraliśmy się podejść do tematu nowatorsko, aby złamać pewne schematy i stereotypy dotyczące muzyki klasycznej. Zależy nam na promocji Polski w nowoczesny sposób." - mówi Maciej Pawełczyk, producent wykonawczy filmu.

Ponadto w produkcji uczestniczy Instytut Adama Mickiewicza jak i Narodowe Centrum Kultury. Film otrzymał również wsparcie PISF. Obraz jest zrealizowany w rozdzielczości 8K, za reżyserię odpowiada Joanna Kaczmarek.


O FIRMIE

Inbornmedia sp. z o. o. jest znana z produkcji takich jak „Złomowisko PL" dla Discovery Channel, „Górale” dla Telewizji Polsat, czy „Kossakowski 6 zmysł" dla TTV.

GH E&M KOREA to firma z Korei Południowej, która tworzy wysokiej klasy treści, takie jak “King Lee, Kopino Boy”, który zdobył główną nagrodę w Asia Rainbow TV Award w Makau i “Chef’s Salt”, z główną nagrodą na UHD Film Festival w Seulu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic