Polecamy

Bartosz Chajdecki zwycięzcą nagrody „Bo wARTo!”

22 lutego RMF Classic po raz pierwszy przyznało nagrodę specjalną „Bo wARTo!” dla młodego kompozytora muzyki filmowej. Zwycięzca – Bartosz Chajdecki - otrzymał statuetkę, 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną.

„Bo wARTo” to nowa nagroda, którą stacja chce wyróżnić młodego, obiecującego kompozytora muzyki filmowej.

 

 

 

Zwycięzcę wyłoniła Kapituła w składzie:

Jan A. P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oskara i Przewodniczący Kapituły  nagrody  „Bo wARTo!”

Krzesimir Dębski – kompozytor
Michał Lorenc – kompozytor
Michał Kwieciński – producent filmowy

Mecenasem Nagrody Specjalnej „Bo wARTo!” jest firma W.Kruk.

BARTOSZ CHAJDECKI (urodzony 28 września 1980 roku w Krakowie) - kompozytor muzyki teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Obdarzony wielką wyobraźnią i swobodą twórczą. Przez ostatnią dekadę stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i na świecie, oraz do filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i seriali telewizyjnych.

Akademię Muzyczną w Krakowie ukończył z wyróżnieniem w klasie kontrabasu profesora Ząbka, prezentując pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej. Od swoich najmłodszych lat związany z muzyką, bo komponować zaczął już w wieku 12 lat.
 
Na przełomie wieku Bartosz Chajdecki współpracował jako kompozytor i konsultant muzyczny z prestiżowymi instytucjami kulturalnymi, do których należy Teatr Samuela Becketta w Londynie, DeMarco Venue w Edynburgu, Wildwood Opera Festival w Little Rock (Arkansas - USA), Yale School of Drama (New Haven - USA), Brazylijski SESC, New York School of Visual Arts (Nowy York - USA).

W wieku lat 16 rozpoczął współpracę z krakowskim teatrem Akne, gdzie pisał głównie na potrzeby stworzonego przez siebie kwartetu Ariel. Jest twórcą muzyki do spektaklu „A Little Requiem for Kantor” wystawianego ponad 100 razy, między innymi w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii. Przedsięwzięcie okazało się dużym sukcesem i zaowocowało prestiżową nagrodą „Fringe First” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1998 roku.

Po jednym z koncertów w Londynie i wykonaniu autorskiego "Destination Unknown", Bartoszem Chajdeckim zainteresowało się EAJC (European Association for Jewish Culture), które w 2004 roku zadecydowało o przyznaniu mu stypendium na dalszy rozwój twórczości.

Od 2003 roku komponuje dla polskich teatrów i telewizji. Stworzył muzykę do sztuk reżyserowanych przez czołowych twórców młodego pokolenia, takich jak Piotr Kruszczyński, Karina Piwowarska czy Marta Ogrodzińska, oraz pracował z takimi scenografami jak Jan Polivka, Katarzyna Paciorek, a także z choreografami Tomaszem Wygodą i Pawłem Mikołajczykiem. W Telewizji Polskiej współpracował z reżyserami: Michałem Rosą, Michałem Kwiecińskim i innymi.

27 października 2004 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie miała miejsce premiera „Destination Unknown”, suity orkiestrowej autorstwa Bartosza Chajdeckiego.

4 czerwca 2006 roku w Synagodze Tempel w Krakowie odbyła się premiera skomponowanego przez Bartosza Chajdeckiego utworu „Skrzypce Nocą”. Utwór ten zamówiła u niego Orkiestra Akademii Bethovenowskiej, działająca pod auspicjami Stowarzyszenia im. Ludwika van Beethovena pod kierownictwem Elżbiety Pendereckiej. 

2 lipca 2006 roku, także w Synagodze Tempel, odbył się koncert „Medytacje Hebrajskie” w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym zabrzmiały pieśni żydowskie w aranżacji Bartosza Chajdeckiego, na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

15 sierpnia 2010 roku odbył się w Gdańsku koncert "Mszy" Bartosza Chajdeckiego poświęconej ofiarom Katynia napisanej na zamówienie Stowarzyszenia Muzyki Chrześcijańskiej Gospel i księdza Zdzisława Ossowskiego. Premierowe wykonanie, które miało miejsce w Gdańsku na Długim Targu pod Zieloną Bramą, zgromadziło władze miasta, przedstawicieli rządu, parlamentu oraz kilka tysięcy słuchaczy.

Kompozytor współpracował również, jako twórca orkiestracji symfonicznych, z polskim zespołem muzyki popularnej – „PIN”. Jednym z ostatnich osiągnięć Bartosza Chajdeckiego jest muzyka do serialowej superprodukcji "Czas honoru" - opowiadającej o losach Cichociemnych w czasie II Wojny Światowej, która zdobyła sobie grono zagorzałych wielbicieli, a także otrzymała znakomite recenzje czołowych postaci polskiej branży filmowej. Ścieżka dźwiękowa z tego serialu również została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i krytyków, a piękna muzyka kompozytora zwróciła uwagę i wpadła w pamięć nie tylko osobom związanym na co dzień z muzyką filmową.

Jesień 2010 roku upłynęła kompozytorowi na komponowaniu i nagrywaniu muzyki d najnowszego serialu Macieja Dejczera - "Chichot losu", który na antenie TVP1 zadebiutuje już w marcu 2011 roku.

W lutym 2011 roku Bartosz Chajdecki otrzymał za swoją muzykę z "Czasu honoru" nominację do prestiżowych międzynarodowych nagród IMFCA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii "Najlepsza muzyka dla telewizji". 

SERIALE TELEWIZYJNE :

2011 : Chichot losu
2008-2011 : Czas honoru (wszystkie 4 sezony)
2012 : Siła Wyższa
2012 : Misja Afganistan

FILMY DOKUMENTALNE :

2006 : Tatrzański Park Narodowy - Misterium przyrody (reż. E. Banaszkiewicz)
2004 : Outsider (reż. S. Pstrąg)
2004 : Moje powstanie (reż. A. Taborska)


FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE :


2000 : Hierofania (reż. J. Klikowicz)
1999 : Grzech (reż. A. Taborska)
1998 : Ela (reż. A. Taborska)


NIEKTÓRE SPEKTAKLE TEATRALNE :

 
2011 : Udręka Życia (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2011 : Jedyne Wyjście (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2011 : Gody Życia (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2011 : Ich Czworo (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2011 : Intymność (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2010 : Kajko i Kokosz (Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn)
2010 : Człowiek z Bogiem w szafie (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2010 : Zimowe Ceremonie (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2009 : Dżuma (Teatr Polski w Warszawie)
2008 : Biedronki wracają na Ziemię (Wrocławski Teatr Współczesny)
2008 : Trzeci (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu)
2007 : Utracona cześć Katarzyny Blum (Teatr Jaracza w Olsztynie)
2007 : Trzy siostry (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu)
2007 : Dulscy z o.o. (Teatr Polski w Warszawie)
2006 : Dogrywka (Teatr Polski w Poznaniu)
2006 : Śnieg (reż. K. Piwowarska, Zakopane)
2006 : Hysterikon (Teatr Polski w Poznaniu)
2005 : Absynt (Teatr Narodowy w Warszawie)
2005 : Powinni tego zabronić (reż. K. Piwowarska, Wałbrzych)
2004 : Gąska (reż. K. Piwowarska, Poznań)
2004 : Kufehek (reż. K. Piwowarska, Wałbrzych)
1998 : A Little Requiem for Kantor (reż. Z. Kalińska, Londyn)
1997 : The Night of the Great Season (reż. Z.Kalińska, Edynburg)


UTWORY ORKIESTROWE :


2009 : Edyta Stein (pieśń symfoniczna, Gdańsk)
2008 : Hymn (uwertura na orkiestrę i chór, Gdańsk)
2006 : Skrzypce nocą (suita na orkiestrę i skrzypce solo, Kraków)
2004 : Destination Unknown (suita na orkiestrę i instrumenty solowe, Kraków)
2001 : Sonety krymskie (pieśni do słów A. Mickiewicza, Kraków)   

 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic