ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

8. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów

14 czerwca rozpoczęła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów - otwartych koncertów wybitnych artystów.

Kobyłka
14 - 21.06. 2015


Festiwal odbywa się  w pięknym wnętrzu barokowej bazyliki Świętej Trójcy w oddalonej o 16 km od centrum Warszawy Kobyłce. Kościół ten uznawany jest przez historyków sztuki za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów Europy. Twórczyni i dyrektor festiwalu – Anna Szarek-Lisiewicz zaprasza tylko wybitne indywidualności artystyczne. Można tu posłuchać różnych gatunków muzyki: od renesansu po flamenco, niezmiennie jednak -w mistrzowskim wykonaniu.  Występują tu m.in. zdobywcy nagród Grammy, Midem, Diapason d'Or i zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata. Wydarzenie bije rekordy popularności. Dotąd koncerty festiwalowe obejrzało ponad 30 tysięcy ludzi. Dzięki Mecenasowi i Sponsorom – wstęp na te znakomite koncerty od lat pozostaje bezpłatny.

INAUGURACJA   14.czerwca/niedziela/ g.20.15.

Koncerty edycji 2015  rozpocznie Carlos Piñana- hiszpański gitarzysta nazywany następcą Paco de Lucii. To jedna z najjaśniej świecących gwiazd muzyków flamenco.  Wnuk legendy cantes mineros Antonio Piñany (ojca) oraz syn znakomitego gitarzysty Antonio Piñany (syna).  W 1990 r. rozpoczął studia gitary klasycznej w Konserwatorium w Cartagenie, równolegle zagłębiając się w świat muzyki flamenco, w którym bardzo szybko uznano go za wybitną osobowość. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym m.in. Narodową Nagrodę Gitary Koncertowej „Ramon Montoya” na festiwalu Cordoba Art Flamenco, I nagrodę „Sabicas” na Narodowym Festiwalu Flamenco w Calasparra,  I nagrodę „Bordon Minero” na Międzynarodowym Festiwalu Cantes Mineros, oraz nagrodę „Importante 98″ przyznawaną przez wpływową gazetę „La Opinión de Murcia”. Koncertował w kilkudziesięciu krajach na 5 kontynentach, wydał 6 płyt m.in. „Palosanto”(2001), „Mundos Flamencos”(2003), „Misa Flamenca” (2007), „Manos libres” (2011). Na co dzień występuje z największymi gwiazdami flamenco w Hiszpanii takimi jak: Canizares, Benavent, Jorge Pardo; do jego gitary śpiewała m.in. Estrella Morente, a tańczył Javier de Latorre. Piñana prezentuje na prestiżowych arenach nie tylko klasykę gatunku, ale też i autorskie projekty. Jeden z nich  usłyszymy właśnie podczas inauguracji: zabrzmi flamenco z towarzyszeniem orkiestry, którą poprowadzi Wojciech Hartman, wieloletni koncertmistrz orkiestry teatru ROMA.
 
KONCERT II   16.czerwca /wtorek/ g.19.00
Qi Xu, wybitny chiński pianista młodego pokolenia, najmłodszy zwycięzca w  historii Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Casablance. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przyniosły mu uznanie publiczności i krytyków, gdziekolwiek występował.  W wieku 10 lat ukończył Shenzhen Art School.  W 2008 zdobył nagrody na wszystkich konkursach pianistycznych krajowych i międzynarodowych, w których brał udział, w tym I Nagrodę na 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krajniewa na Ukrainie i II Nagrodę w 11. Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, gdzie jako  czternastolatek był najmłodszym uczestnikiem w grupie do lat 20. W 2009 Qi Xu został przyjęty do jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie- Juilliard School w Nowym Jorku, oraz do Curtis Institute of Music z najwyższym wynikiem przesłuchań wstępnych. W 2012r., kontynuując studia muzyczne w Juilliard School, ten iście renesansowy talent rozpoczął równolegle  studia na  Uniwersytecie Columbia na specjalizacji matematyka i filozofia. Występuje na całym świecie, w tym w Chinach, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, Maroku i Stanach Zjednoczonych, na tak znamienitych festiwalach jak w Aspen, czy „Pianofest” w Long Island. Na zaproszenie Telewizji Hiszpanii zarejestrował program "Młody solista", który emitowano aż szesnaście razy. Podczas festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów wykona recital chopinowski. Znajdą się w nim m.in. Ballada f-moll, Scherzo cis – moll , Polonez-Fantazja As-Dur oraz Etiudy z op.10.

KONCERT III 18.czerwca /czwartek/ g.19.00.
Bianco Fiore - Consort fletów prostych specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku. Zdobywca m.in. GRAND PRIX  i trzech złotych Harf Eola na ogólnopolskim konkursie Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, I Nagrody i najwyższego wyróżnienia „Suma cum laude” na Europejskim Festiwalu w Neerpelt w Belgii, I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Malborku, II Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva w Żorach.  Zespół założony został w Gdańsku w 1997 roku przez Magdalenę Warżawę, osobę niezwykle charyzmatyczną, mającą od kilkudziesięciu lat wielki wpływ na tworzenie środowiska kulturalnego w lokalnej społeczności.  Bianco Fiore koncertował m.in.   w Polsce, Niemczech, Belgii, Łotwie, Ukrainie i Estonii. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach.
Wystapią: Adela Czaplewska, Katarzyna Czubek, Justyna Novaković oraz założycielka zespołu Magdalena Warżawa. Panie są absolwentkami Konserwatorium w Amsterdamie, Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej w Gdańsku i Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli. W programie muzyka renesansu i baroku na flety proste. Chillout w najlepszym wydaniu.

KONCERT FINAŁOWY 21.czerwca /niedziela/ g.19.00.
Maria Włoszczowska, skrzypce & Sam Haywood, fortepian
Maria Włoszczowska koncertuje na całym świecie jako solistka i kameralistka, obecnie mieszka w Londynie. Jest laureatką pięciu nagród specjalnych na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego oraz zdobywczynią  Pierwszej Nagrody na III. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Elsky'ego w Mińsku. Jako jedyny instrumentalista smyczkowy dopuszczony do finału konkursu Young Classical Artist Trust 2014 wystąpiła w Wigmore Hall w Londynie i otrzymała prestiżową nagrodę Royal Philharmonic Society, oraz tytuł RPS Artist. Jest stypendystką Hattori Foundation. Jako solistka koncertowała m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia pod dyr. Agnieszki Duczmal, Orkiestrą Sinfonietta Cracowia pod batutą Maxima Vengerova, Orkiestrą Aukso, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Toruńską, odbyła także tournée po Stanach Zjednoczonych z Filharmonią Opolską. Ukończyła z wyróżnieniem Royal Academy of Music w ramach indywidualnego toku studiow z Maximem Vengerovem.
Jej debiutancka płyta nagrana wraz z Maximem Vengerovem podczas festiwalu Solidarity of Arts została zaprezentowana przez BBC Radio 3.
Sam Haywood  - wybitny angielski pianista. Występował zdobywając uznanie krytyków w największych salach koncertowych na świecie. Jest regularnym pianistą Joshui Bella i Stevena Isserlisa. Występuje też jako solista oraz w czołowych zespołach kameralnych. Po zdobyciu nagrody BBC Young Musician of the Year, Royal Philharmonic Society przyznało mu prestiżową nagrodę Isserlisa. Studiował u Paula Badury-Skody w Wiedniu, oraz w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie był prowadzony przez wielką pianistkę i pedagoga Marię Curcio. Nagrywał m.in. dla wytwórni Hyperion (ze Stevenem Isserlisem) oraz dla SONY (z Joshuą Bellem). Z powodzeniem także komponuje. Jego utwory prezentowane były m.in. podczas Festiwalu Warszawska Jesień, a utwór „Song of the Penguins' ” na fagot i fortepian wydany został przez Emerson Editions. Sam Haywood jest współtwórcą i Dyrektorem Artystycznym Solent Music Festival. Przykładając wielką wagę do pracy z młodymi ludźmi jest Ambasadorem West Lakes Acedemy. Stworzył operę dla dzieci i regularnie angażuje się w koncerty, warsztaty i kursy mistrzowskie dla nich. Prywatnie występował m.in. dla Księżnej Diany, Księcia i Księżnej Kentu, Hilary Clinton. W programie koncertu usłyszymy m.in. Sonatę Beethovena G-dur, Tańce Rumuńskie Bartoka i Sonatę Francka A-dur.

MECENAS 2015:
AUTO NOBILE – Autoryzowany Dealer Forda
SPONSORZY I PARTNERZY:
El-Trans, PGE dystrybucja o.Warszawa, A.M.M. Mazurek,
Hotel Gregory, Centrum Ogrodnicze Kalisiak, Parafia Świętej Trójcy w Kobyłce.
Patronat honorowy nad Festiwalem Perła Baroku :
Arcybiskup Henryk Hoser  i Burmistrz Robert Roguski
Patronat nad koncertem Carlosa Pinany
 Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski
Współfinansowano ze środków Miasta Kobyłka

Współpraca: RMF Classic
Patroni medialni:
magazyn Charaktery, magazyn Top Guitar, magazyn Businesswoman&life,
Cogito, Turystyka24.tv, Niedziela, Idziemy,
Moja Gazeta Regionalna, Fakty wwl.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic