ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

11. Międzynarodowy Festiwal PERŁA BAROKU – KONCERTY MISTRZÓW

W dniach 23.09 – 2.10 odbędzie się w pięknej barokowej bazylice w kobyłce pod Warszawą 11. Międzynarodowy Festiwal PERŁA BAROKU – KONCERTY MISTRZÓW.

Kobyłka pod Warszawą
23.09 – 2.10


I. INAUGURACJA.
ROMANTYCZNA EUROPA
23.09, Niedziela, g.20.30

Recital Romantyczna Europaza inauguruje 11. edycję Festiwalu Perła Baroku® – Koncerty Mistrzów w podwarszawskiej Kobyłce. Od 2008 r koncerty festiwalowe odwiedziło ponad 40tys. osób, a kluczem doboru artystów jest wybitna osobowość artystyczna. Łukasz Długosz- najbardziej utytułowany w historii polski flecista- wpisuje się w ten klucz znakomicie. Na scenie towarzyszyć mu będzie znakomity pianista i kameralista z Akademii Muzycznej w Katowicach Andrzej Jungiewicz. Program obejmie nie tylko muzykę romantyczną, ale także dzieła współczesnej muzyki polskiej.

Inspiracją do powstania koncertu bywa nie tylko osobowość artystyczna, ale także czasem znakomite odkryte/zasłyszane dzieło, które chciałabym pokazać Państwu podczas Festiwalu. Tak jest tym razem z sonatą Tadeusza Szeligowskiego, która w wykonaniu duetu Długosz – Jungiewicz błyszczy, zachwyca precyzją i staje się perełką, która w najlepszy sposób wprowadzi festiwalową publiczność w świat współczesnej muzyki polskiej. Niezwykłym dziełem odkrywanym przez nas podczas tego koncertu będzie także „Krąg Kwintowy” Andrzeja Panufnika – pierwszy zachowany utwór Andrzeja Panufnika na fortepian solo i – obok Reflections i Pentasonaty – jeden z trzech napisanych na ten instrument. To 12 kontrastujących etiud- wspaniały wirtuozowski utwór, pełen bogatych środków wyrazu sprawiający wykonawcy i słuchaczowi ogromną satysfakcję muzyczną. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu prof. Gabrieli Szendzielorz z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka

wstęp wolny

Program koncertu
1. Zygmunt Noskowski – Berceuse op.11
2 – 4 F. Mendelssohn – Trostung Op. 71 nr.1
Auf Flugeln des Gesanges Op.34 nr.2
Suleika Op.34 nr.1
5. Andrzej Panufnik – Krąg kwintowy /fortepian solo/
6. Siergiej Rachmaninow – Vocalise Op.34 nr.14
7. Tadeusz Szeligowski – Sonata
8. Cecile Chaminade – Meditation
9. Theobald Boehm – Polonaisie de Carafa op.8


II. PRAWDZIWE BRZMIENIE CHOPINA
25.09. Wtorek, g.19.15

We wrześniu 2018r odbędzie się po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina na instrumentach z epoki. To historyczny moment. Rozpoczyna się nowe wielkie cykliczne wydarzenie muzyczne o międzynarodowym zasięgu. Do finałowych zmagań na scenie dopuszczono 30 kandydatów. Chiny reprezentowane będą przez dwie pianistki: Sijia Ma i Siying Qin. Będziemy mieć wielką przyjemność wysłuchać ich koncertu podczas Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów.

Fortepian Broadwood z 1846 r. który usłyszymy mierzy 245 cm długości i jak na tamte czasy jest instrumentem wprost ogromnym. Budzi podziw doborem przepięknego drewna (palisander) i kunsztem obróbki. Broadwood wykonywał zresztą – podobnie jak Antonio Stradivari na wiek przed nim- instrumenty nie tylko o zjawiskowym brzmieniu, lecz również o zjawiskowej urodzie. Jako konstruktor i fortepianomistrz John Broadwood był pionierem wielu odkryć technicznych, które zmieniały fortepian w nowoczesny instrument o selektywnym wyrazistym dźwięku. Inne wytwórnie kopiowały jego odkrycia. Jako pierwszy w historii zapraszał do współpracy naukowców fizyków i akustyków. Cudownych instrumentów Broadwooda z XIXw jest na świecie kilkanaście, a w Polce – jeden. Ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina odbył sie w Edynburgu w październiku 1848r. Zagrał go właśnie na fortepianie Broadwooda. Będziemy mieli wielką przyjemność i niemal metafizyczną szansę przenieść się do Europy XIXw. by usłyszeć prawdziwy dźwięk fortepianu tamtych czasów.

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą

wstęp wolny
Program koncertu
– Siying Qin
F. Chopin: Ballade in F minor Op. 52
F. Chopin: Sonata b-Moll Op. 35.
– Sijia Ma
F.Chopin: Ballada As-dur op. 47
F.Chopin: Mazurkas Op:41
F.Chopin: Polonaise Op.53



III. DEBIUTY 2018
JAN WACHOWSKI
27.09. Czwartek, g. 19.00


Festiwal Perła Baroku 2018 po raz pierwszy zaprezentuje koncert DEBIUTY 2018. Jego misją jest promowanie młodych talentów, a szczególnie utalentowanej polskiej młodzieży. Świat artystyczny jest- wbrew pozorom- dość brutalny i niewątpliwie każda szansa, dana stojącym na początku kariery młodym ludziom – jest ważna. Festiwal PERŁA BAROKU ® będzie odtąd aktywnym uczestnikiem tego wsparcia.

Na ten historyczny koncert, rozpoczynający nową serię wydarzeń na festiwalu, zaproszono Jana Wachowskiego -młodego utytułowanego pianistę i kompozytora, zwycięzcę m.in. Międzynarodowego konkursu Kompozytorskiego Cum Laude Music Awards w Madrycie (2017), oraz XXI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Pietro Argento w Barii we Włoszech (2018).

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
wstęp wolny

Program koncertu

ŚWIATOWE PRAWYKONANIE
Jan Wachowski – 7 Preludiów na fortepian
1. Presto
2. Adagio – Andante
3. Allegretto
4. Presto con fuoco
5. Adagio e molto affettuoso
6. Prestissimo
7. Con moto e amoroso
Juliusz Zarębski – Polonez Op. 6


IV. MAGIA IMPRESJONIZMU
NAZARENO FERRUGGIO
27.09, Czwartek, g.20.00

„Nazareno Ferruggio należy do pianistów wybitnie utalentowanych. Lista jego nagród jest przekonująca. Jednak to spotkanie z nim, słuchanie go na żywo i jego tak wyróżniająca się niezwykła muzykalność spowodowały recital, który przed nami.

W czerwcu 2017r Nazareno Ferruggio pojawił się na 10. edycji Festiwalu Perła Baroku towarzysząc przy fortepianie meksykańskiemu tenorowi Baltazarowi Zuniga. Kilka solowych utworów, które wykonał tamtego wieczoru brzmiało znakomicie. Była to muzyka nurtu impresjonizmu, dlatego w tym roku poprosiłam Nazareno o jego solowy impresjonistyczny program.
Nie jestem pierwszą osobą, która docenia go w tym szczególnym repertuarze. Zwyciężając w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie IBLA Grand Prize otrzymał specjalne wyróżnienie właśnie za interpretację Debussyego.

MAGIA IMPRESJONIZMU to recital, który zabierze nas w inny świat. Delikatność, płynność, czułość tej muzyki zachwyca wielu wrażliwych, nie tylko melomanów. Nie wątpię, że będzie to czas refleksji i zachwytu….

W tym miejscu przypomnę Państwu, że Festiwal Perła Baroku powstał dla pielęgnowania kultury spotkania z wyśmienitą sztuką, ale także spotkania ludzi ze sobą. Nie praktykujemy transmisji, liczymy na wspólne przeżywanie, na dreszcz, o który na tych koncertach nie trudno”
Anna Szarek -Dyrektor Festiwalu

Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
wstęp wolny

Program koncertu

Claude Debussy: La Fille aux cheveux de lin
Clair de Lune
Arabesque 1
Reverie
Erik Satie : Trois Gymnopedies

Maurice Ravel : Menuet
Frederic Mompou :
Pajaro Triste
Secreto
Alexander Scriabin : Preludia op. 11 no 4, 13,15, 22.
Arvo Paert : Fuer Alina, Variationen zur Gesundung von Arinuschka
Manoel Ponce :
Malgrad Tout
Intermezzo
Claude Debussy : Jardins sous la pluie

V. MUZYKA BEZ GRANIC II
ANNA SZAREK
30.09. Niedziela, g.20.30


Anna Szarek występuje na swoim festiwalu niezwykle rzadko. Jej koncert odbył się dotąd tylko raz, w 2014r. Nosił wtedy tytuł „Muzyka bez granic” i zarejestrowano podczas tego wieczoru płytę o tym samym tytule. W 2018r- po raz drugi w 11-letniej historii festiwalu na scenie jago twórczyni i dyrektor ale przede wszystkim wiolonczelistka. Jedyna na świecie dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im.Pendereckiego, zdobywczyni Pomorskiej Nagrody Artystycznej Gryf za Debiut Roku, finalistka Międzynarodowego konkursu Indywidualności artystycznych im.Tansmana, wyróżniona odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalem Pro Mazovia, Certyfikatem Dobroczynności Fundacji Dzieciom „Zdążyc z Pomocą”. Opis jej osiągnięć zamieszczono w jubileuszowej księdze Twórcy Wizerunku Polski.

Muzyka bez granic II to oczywiście odniesienie do koncertu z roku 2014. Nowe utwory, ale misja pozostanie niezmieniona. Koncerty te poszukują odpowiedzi na pytanie co łączy i jak bardzo łączy muzykę sprzed stuleci: Bacha, Vivaldiego, Barbera – z twórczością Ennio Morricone, Jeffa Lynne czy Roya Orbisona ? W programie znajdą się też utwory Arety Franklin, Andrew Lloyda Webera, Stinga… Wszystko po to, by każdy znalazł swoją odpowiedź.

Artystce  na scenie towarzyszyć będzie fortepian i zespół smyczkowy.
Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
wstęp wolny

Program koncertu
Ennio Morricone- Chi Mai
Samuel Barber – Agnus Dei
Jan Sebastian Bach – Adagio z koncertu na obój
Ennio Morricone – Cinema Paradiso
Antonio Vivaldi – Verdo con mio di letto
Jeff Lynne, Roy Orbison – A Love so Beautiful
Areta Frankilin – I say a little Prayer
Giacomo Puccini – Mio Babbino Caro
Sting – Shape of My Heart
Sting – Fields of God
Sinatra – My Way
Andrew Lloyd Weber – Phantom of the Opera
Ennio Morricone- Le vent le cri


VI. LESZEK MOŻDŻER
2.10 Wtorek, g.20.00
BILETY
/zamówienia AS@perlabaroku.pl/

Inspiracją do zorganizowania koncertu Leszka Możdżera była bez wątpienia jego nadzwyczajna osobowość artystyczna. Zasypany deszczem nagród, uwielbiany, rozchwytywany, niepowtarzalny. Od wczesnej młodości wyróżniało go genialne wręcz wyczucie harmonii i pasja do muzycznych poszukiwań. Nadzwyczajne talenty rozwijał w młodości pracując z najlepszymi, ale nie minęło wiele czasu i sam stał się idolem, przerastając mistrzów w rozwoju i sławie w wymiarze, o jakim nie sądziliśmy że istnieje.

Wykształcony jak najbardziej klasycznie, przez co biegły, rozumiejący muzyczny język historii i jej korzenie. Uwolniony jednak od zasad, które w muzyce zaczął tworzyć sam. Najwybitniejsza postać polskiego świata jazzu, artysta nowej epoki, łączący odległe światy artystyczne, poszukujący, eksperymentujący, nieustannie odkrywający.

Nagrał ponad 100 płyt z muzyką solową, orkiestrową i kameralną. Jego wysublimowana harmonia i melodyjne frazy zachwycają słuchaczy na całym świecie. Dlaczego my jesteśmy na tej stronie? Bo Leszek Możdżer, podobnie jak – najprościej porównując- Beethoven czy Bach, stworzył nową muzyczną przestrzeń, w której nie było nikogo przed nim, a tym samym przed nami.

Program koncertu Leszka Możdżera na 11. Międzynarodowym Festiwalu Perła Baroku- Koncerty Mistrzów w Kobyłce obejmie utwory wybrane specjalnie na ten wieczór przez Artystę, w tym improwizacje nt. Bacha i Chopina. Wiele z nich Leszek Możdżer wybiera w trakcie koncertu, na bieżąco tworząc muzyczny spektakl podczas tego jedynego w swoim rodzaju muzycznego spotkania. więcej o Artyście : www.mozdzer.com

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współfinansowany przez Powiat Wołomiński.
Pod patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka.
Mecenas : Nuctech.
Dyrektor Festiwalu: ANNA SZAREK

Wszystkie informacje na stronie festiwalowej www.PerlaBaroku.pl



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic