ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Walutowy rollercoaster po decyzji w sprawie stóp procentowych. Kurs euro pod presją działań EBC

Ostatnie miesiące, a raczej lata to dość duże problemy Unii Europejskiej. Wszystkim zapewne kojarzą się takie wydarzenia jak kryzys imigracyjny, sytuacja Grecji czy Brexit. Nie zapominajmy jednak, że również wspólna europejska waluta znalazła się w tarapatach. Dla tych, co nie wiedzą, o co dokładnie chodzi, przygotowaliśmy artykuł na ten temat.

Co się wydarzyło w czerwcu 2018 roku?

Przez ostatnie miesiące nastąpiło kilka istotnych posiedzeń decyzyjnych Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Nie będziemy opisywać oczywiście wszystkich, ale skupimy się na tym, co najważniejsze. I tak, w kontekście EBC najistotniejsze posiedzenie Rady Prezesów miało miejsce w czerwcu, bo wtedy właśnie podjęto decyzję co do programu QE.

Dla osób, które nie wiedzą, co się kryje za tymi dwoma literami, już tłumaczymy. QE, czyli z angielskiego quantitative easing (poluzowanie polityki pieniężnej) oznacza zwiększenie podaży pieniądza w obiegu. Standardowy instrument regulacji, który w tym pomaga, to stopa procentowa banków centralnych. I teraz najważniejsze, jeśli stopa znajduje się już w pobliżu zera (czyli nie wystarcza, by osiągnąć pożądane efekty makroekonomiczne), to bank centralny może zwiększyć podaż pieniądza. Stosuje do tego celu niekonwencjonalne bodźce podażowe, na przykład zakupywane są różnego typu obligacje (jak np. skarbowe) na rynku.

W kontekście działań EBC postanowiono, że program QE zostanie przedłużony do końca roku, od października zaś skup będzie prowadzony w tempie 15 mld euro miesięcznie. Przewiduje się też, że - jak średniookresowe perspektywy inflacji znajdą potwierdzenie w aktualnych danych - zakupy będą mogły być zakończone. Rada Prezesów planuje ponadto reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych, które zostały nabyte w ramach programu APP (także przez dłuższy czas już po zakończeniu zakupów aktywów netto). To niezbędne, by zachować korzystne warunki płynnościowe. Przypuszcza się też, że do połowy przyszłego roku stopy procentowe nie powinny być podwyższone, co miałoby negatywny wpływ na kurs euro.

Dalsze działania? Kurs podtrzymany

Kolejne ważne posiedzenie odbyło się w październiku, na którym podtrzymano wcześniejsze ustalenia. Mianowicie Rada Prezesów EBC podjęła decyzję, że stopa procentowa zostanie na niezmienionym poziomie: 0,00%, 0,25% oraz -0,40%. Jednocześnie wyrażono nadzieję, że stopy pozostaną na tych historycznych minimach aż do lata 2019 roku. To ważne pod względem zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, lecz w okolicach 2% w średnim okresie.

Czego oczekiwać w przyszłości?

Warto zauważyć, że część tych komunikatów jest identyczna, jak ze wcześniejszych posiedzeń decyzyjnych. To w konsekwencji oznacza, że obecne poziomy stóp procentowych utrzymywane są w strefie euro od marca 2016 roku. Pamiętajmy, że to właśnie wtedy EBC postanowiło dokonać ostatniej obniżki poziomu stóp, aby załagodzić skutki polityki pieniężnej.

Co nastąpi w najbliższych miesiącach? Prawie pewne jest, że stopy zostaną podwyższone, ale do takiej najbliższej podwyżki przyjdzie jeszcze trochę poczekać - raczej do jesieni przyszłego roku. Taki jest zresztą komunikat decydentów z EBC, który pojawia się nieprzerwanie od kilku miesięcy. Najważniejsza informacja zaś jest taka, że pogorszenie się perspektyw gospodarki strefy euro nie wpłynie na plany dotyczące podwyżek stóp. A to bardzo pozytywne dla notowań euro.

A jak to się przedstawia w odniesieniu do złotówki?

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, zmienia się dość szybko, ale analizując ostatnie dni, trzeba przyznać, że nasza waluta nie miała zbyt dobrego okresu. Straty były najbardziej widoczne w przypadku euro i franka, choć słabość dolara to akurat dobra wiadomość. Jak wspomnieliśmy, chociaż pierwsza podwyżka stóp procentowych to odległa przyszłość, to jednak dość solidne fundamenty makroekonomiczne naszej gospodarki powinny oddziaływać pozytywnie na naszą krajową walutę.

Jak więc widać, mimo że ostatnie czasy to spore zawirowania w strefie euro, w dalszym ciągu to bardzo pewne waluta. Nie powinniśmy się więc obawiać ani jej kupować, ani sprzedawać, ale żeby zrobić to najkorzystniej, warto korzystać z kantorów internetowych, a dobrą opcję na wymianę waluty euro znajdziemy pod adresem https://kantoronline.pl/kurs-eur-pln.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic