Na co zwracać uwagę wybierając idealny projekt domu?

Na rynku obecnie mamy do dyspozycji co najmniej kilkanaście tysięcy różnych projektów domów. Jeszcze kilka lat wstecz było ich o połowę mniej. Gotowe projekty domów to bez wątpienia bardzo elastyczne i uniwersalne rozwiązanie, które pomaga nam wybudować swoje wymarzone gniazdko. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, aby dany projekt domu okazał się nie tylko piękny wizualnie, lecz również funkcjonalny. Jak tego dokonać? Jak wybrać idealny projekt domu?

Na co zwracać uwagę wybierając idealny projekt domu?

Miejscowy plan lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

W przypadku, gdy dysponujemy już działką na własność, ewentualne ograniczenia i normy, których musimy się wystrzegać, widnieją w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli dla naszej działki nie wydano miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to musimy zwrócić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wdanie decyzji o warunkach zabudowy. Będzie to dokument niezwykle pomocny i potrzeby przy wyborze projektów domów. To tam widnieją dozwolone parametry budynków na danym terenie. Taki dokument służy temu, aby okolica była bezpieczna, funkcjonalna, a także spójna wizualnie.

Zdarza się, że istnieją także zapisy określające wybudowanie domu w stylu, który będzie odpowiadał okolicznej zabudowie. Wówczas musimy zdecydować się na projekty domów parterowych, projekty domów piętrowych, projekty domów energooszczędnych itd.

Układ funkcjonalno-przestrzenny i strony świata

Wybierając gotowe projekty domów jednorodzinnych, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na układ funkcjonalno-przestrzenny. To kwestia, od której powinniśmy zacząć, gdyż ilość pomieszczeń, ich proporcje i rozmieszczenie względem stron świata będą decydowały o komforcie przebywania i życia w domu, a także o kosztach użytkowania.
Jeżeli wiec marzymy o budowie domu i jesteśmy na etapie wybieranie projektu, to zwróćmy uwagę na to, jak sprawdzi się on na danej działce. To, że pięknie prezentuje się w innych miejscach, nie oznacza, że będzie tak też w naszym przypadku.

Projekty domów jednorodzinnych to zwykle dylemat, jaką wielkość domu wybrać. Otóż powierzchnia użytkowa powinna być dobrana, biorąc pod uwagę liczbę członków rodziny, uwzględniając także potencjalne zmiany – mowa tutaj oczywiście o pojawieniu się dziecka. Każdy domownik powinien mieć wydzieloną swoją własną, prywatną przestrzeń.

Zakładany budżet

Projekty gotowe posiadają zazwyczaj tą zaletę, że są o wiele tańsze, porównując do jego stworzenia od podstaw przez architekta. Projekty domów nowoczesnych jednak mogą pochłonąć znaczną ilość gotówki. Energooszczędne rozwiązania, oraz wysoki standard wykończenia może uderzyć po kieszeni.

Jeżeli więc stajemy przed projektami domów, to warto także zaplanować swój budżet. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, jak dany projekt domu wpłynie na koszt wykończenia i pozostałe koszty powstania domu.

Różnorodne projekty domów jednorodzinnych już nie raz pokazały, że im bardziej skomplikowana jest bryła budynku, tym większy koszt jego budowy i późniejszej eksploatacji. Najtańszym rozwiązaniem w przypadku doboru projektu domu będzie bez wątpienia niewielki budynek o prostym dachu dwuspadowym i zwartej bryle. Dobrze sprawdzają się tu projekty domów do 70m2.

Warto pod uwagę wziąć także projekty budowlany domu jednorodzinnego parterowego, który zapewni wygodne i brak konieczności wchodzenia po schodach. Jednak takie rozwiązanie ma również jedną wadę. Większa powierzchnia domu w poziomym przekroju to również duży dach, który zawsze pochłania lwią część budżetu.

Estetyka, czyli ostateczna decyzja

Ostatnim kryterium, lecz nie mniej ważnym jest oczywiście aspekt wizualny. W końcu każdy, kto buduje swój dom, chciałby, aby wyglądał jak z bajki. Wymarzony projekt domu to taki, który podoba się przyszłym domownikom. Nie ma tutaj idealnego rozwiązania, ponieważ każdy ma swój gust i preferencje.

Artykuł sponsorowany
 
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic