ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Jaki mikrofon wybrać? Poznaj tajniki sprzętu dla osób nagrywających muzykę i podcasty.

Mikrofon ma za zadanie przede wszystkim zwiększać natężenie dźwięku, wydobywać najlepszą barwę oraz eliminować szumy z otoczenia. Sprzęt ten jest wykorzystywany przez radiowców, osoby nagrywające muzykę oraz różnego rodzaju słuchowiska. Nie ma więc jednego, uniwersalnego urządzenia, które sprawdzi się w każdych warunkach. Przy wyborze mikrofonu należy, więc kierować się jego przeznaczeniem. Jakie rodzaje sprzętu dostępne są na rynku i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Jaki mikrofon wybrać? Poznaj tajniki sprzętu dla osób nagrywających muzykę i podcasty.

Mikrofony dynamiczne czy inny rodzaj? Jaki jest ich podstawowy podział.

Odwiedzając sklepy stacjonarne, czy sprawdzając ofertę dostępną na stronach internetowych można czuć się przytłoczonym ilością opcji do wyboru. Przyda się zatem podstawowa wiedza o kluczowych parametrach. Oznaczenia takie jak fale dźwiękowe, czy pasmo przenoszenia mogą być kluczowe, aby mieć pewność, że mikrofon sprawdzi się podczas użytkowania.

Dwa podstawowe rodzaje, z jakimi możemy się spotkać to mikrofony pojemnościowe oraz dynamiczne. Mikrofon dynamiczny ma dosyć prostą budowę, będzie więc też niedrogi. To podstawowy sprzęt, po który sięgają osoby nie potrzebujące zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Ich plusem jest z pewnością to, że nie wymagają zewnętrznego zasilania. Wystarczy podłączyć je kablem do miksera lub innego urządzenia przechwytującego sygnał. Mikrofon dynamiczny wykorzystywany jest powszechnie na różnego typu scenach. W porównaniu z takim sprzętem jak mikrofon pojemnościowy jest dużo mniej czuły. Dobrze rejestruje dźwięki o różnym natężeniu i daje efekt czystego tonu. Jeśli zostaną do niego zastosowane odpowiednie filtry mikrofony tego typu będą gwarantowały zadowalające efekty.

Mikrofony określane pojemnościowe to zupełnie inna klasa sprzętu. Te z kolei rejestrują nawet bardzo ciche dźwięki i nadają im pożądane natężenie. Doskonale sprawdzają się więc jako mikrofony studyjne. W tych warunkach służą zarówno ludziom, jak i instrumentom do rejestracji dźwięku. Mikrofon pojemnościowy wymaga zasilania typu phantom i charakteryzuje się zupełnie innym sposobem przetwarzania dźwięku niż model dynamiczny. Działa on na zasadzie kondensatora. Wysoka czułość tych urządzeń znajduje też szerokie zastosowanie podczas nagrań wykonywanych na zewnątrz budynków. Chętnie sięgają po niego osoby nagrywające vlogi i inne produkcje filmowe.

Mikrofon dynamiczny kontra mikrofon pojemnościowy - porównanie

Wiesz już czym różni się od siebie sprzęt do nagrań. W jakich sytuacjach, który z nich sprawdzi się najlepiej i jak wybrać najlepsze mikrofony? Generalnie zasada jest taka, że do nagrywania wokali wybiera się modele należące do grupy pojemnościowej. Dają one dużo lepszy, łagodniejszy efekt. Jedynie w szczególnych sytuacjach, jak potrzeba uzyskania głębokiego i dynamicznego głosu sięga się po sprzęt dynamiczny. Pojemnościówki wykorzystywane są powszechnie w studiach nagraniowych. Mimo relatywnie niskich kosztów zakupu na takim sprzęcie nagrywało wiele gwiazd światowego kalibru.

Dużo zależy też od tego jak złożony dźwięk będziemy nagrywać. Im większa jego wielowymiarowość oraz mocniejsze wygłuszenie pomieszczenia tym potrzebna nam będzie większa czułość. Nie ma sensu stosować go przy prostym wokalu, któremu towarzyszy tylko jeden instrument lub w trakcie sesji polegającej jedynie na wygłaszaniu danego tekstu.
Osobną kategorią są mikrofony studyjne. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do pracy w idealnie „sterylnych” warunkach. Ze względu na ich wysoką czułość na dźwięk, nagrywanie musi się odbywać w wygłuszonym pomieszczeniu, gdzie nie ma wystąpią szumy i zakłócenia. Ostatni typ, czyli mikrofony stereo, dzięki swojej budowie umożliwiają zapis dźwięku z efektem przestrzennym.

Przepis na mikrofon idealny. Czy taki w ogóle istnieje?

Inwestują w sprzęt chciałoby się kupić jak najbardziej uniwersalny model. Szczególnie jest to ważne, gdy sporo za niego płacimy. Mam poczucie, że musi się to nam w pewien sposób zwrócić. Jednak nie ma sprzętów, które spełnią wszystkie potrzeby. Jeśli nie jesteśmy biegli w tej dziedzinie dobrze jest początkowo kupić coś tańszego i zobaczyć jaki efekt osiągniemy. Równie ważne są warunki, w których nagrywamy, jak i osobiste preferencje co do efektu, który chcemy osiągnąć. Dla jednych celem będzie wielowymiarowy i głęboki dźwięk, dla innych wystarczy prosta melodia.
Zaawansowane osoby zwracają uwagę, że w przypadku nagrań instrumentów decydujący jest jego rodzaj. Inne tony będą wydobywały się z gitary, inne zaś z perkusji. Dlatego też, aby wybrać odpowiedni mikrofon trzeba mieć w tym zakresie sporą wiedzę lub zasięgnąć rady specjalisty.

Osobną kategorią są mikrofony przeznaczone dla graczy, którzy mają zupełnie inne oczekiwania. Tutaj liczy się przede wszystkim dobra izolacja dźwięku od tego, co dobiega do nas jako bodziec z otoczenia oraz oddanie dynamiki gry. Jak widać potrzeb jest co najmniej tyle ile rodzajów sprzętu. Na szczęście wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic