Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Kończy ci się obowiązkowa polisa i przymierzasz się do wykupienia kolejnej? Zanim zdecydujesz się na przedłużenie współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem sprawdź, jakie warunki ma do zaproponowania inna firma. Dowiedz się, ile teraz kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Koszt ubezpieczenia samochodu wyliczany jest w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe. Im wyższe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wziąć na siebie finansową odpowiedzialność za zdarzenie drogowe, tym wyższa składka.

Czynniki wpływające na ryzyko ubezpieczeniowe

Na ryzyko ubezpieczeniowe składa się wiele elementów. Do najważniejszych zalicza się:

 • wiek kierowcy,
 • datę uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami,
 • miejsce zamieszkania,
 • markę samochodu,
 • pojemność silnika.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnia również dodatkowe czynniki, np. stan cywilny, liczbę dzieci. Nie bez znaczenia jest również historia ubezpieczeniowa – jeśli do tej pory kierowca nie spowodował żadnego zdarzenia drogowego, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że za polisę OC zapłaci mniej.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Jest to kwestia całkowicie indywidualna – wyliczana w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe typowe dla danego kierowcy. Przeglądając raport ubezpieczeniowy z 2021 roku, można jednak wskazać uśrednioną wartość obowiązkowej polisy. Wynosi ona 602 zł i jest o 10% niższa w porównaniu ze składką w 2020 roku.

Jeżeli chodzi o ceny ubezpieczenia OC w poszczególnych województwach, kształtują się one następująco (dla wybranych obszarów):

 • dolnośląskie – 650 zł
 • podlaskie – 573 zł
 • wielkopolskie – 579 zł
 • kujawsko-pomorskie – 609 zł
 • lubuskie – 590 zł
 • świętokrzyskie – 531 zł
 • opolskie – 495 zł.

W najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy – w porównaniu z osobami w wieku 55-65 lat – płacą nawet 5-krotnie więcej. Uśrednione wartości pokazują, że młody kierowca (19 lat) musi zapłacić nawet 2104 zł, podczas gdy 63-latek płaci zaledwie 482 zł!

Jak znaleźć najtańsze OC?

Ceny ubezpieczenia OC są bardzo zróżnicowane, dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę. Aby dotrzeć do najkorzystniejszej propozycji, warto porównać polisy.

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z ubezpieczeniowego serwisu porównywarkowego. Udostępniany tam kalkulator pozwala na szybkie i wygodne wyliczenie składki w konkretnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Jego zasada działania jest prosta – wystarczy wypełnić formularz informacyjny, na podstawie którego dokonywana jest kalkulacja. W odpowiedzi otrzymujesz listę ubezpieczycieli wraz z konkretnymi cenami. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać tę najkorzystniejszą.

Korzystanie z serwisu porównywarkowego ma wiele zalet – przede wszystkim oznacza sporą oszczędność czasu i wygodny dostęp do danych. Dlatego warto wspomóc się nim przy poszukiwaniu najlepszej oferty OC.

Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic