Gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Zakup nieruchomości to spore przedsięwzięcie finansowe, dlatego trudno wyobrazić sobie, by tak ważną decyzję podejmować bez dobrego rozeznania rynku mieszkań w wybranej okolicy. Jedną z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć w takiej sytuacji, jest konieczność wyboru konkretnego miasta i dzielnicy, w której ma się znajdować mieszkanie. Jaką lokalizację wybrać?

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Wybór lokalizacji mieszkania – od czego zacząć?

Wiele osób poszukuje nieruchomości w pobliżu swojego miejsca pracy, w niedalekiej odległości od najbliższych krewnych i w tym podobnych miejscach. Osoby, które pracują zdalnie mają dużo większą swobodę w tym zakresie. Jeszcze innymi kryteriami mogą się kierować ci, którzy chcą kupić nieruchomość na wynajem.

Kluczowe znaczenie dla doboru lokalizacji mieszkania ma więc jego przeznaczenie. Jeśli ma to być lokum dla inwestora i jego rodziny, ważne są ich plany zawodowe, edukacyjne i rodzinne. Gdy mowa o nieruchomości na wynajem, warto postawić na mieszkanie w miejscowości, w której zainteresowanie najmem jest duże – na przykład w Warszawie.

Gdzie kupić mieszkanie na wynajem?

Zakup nieruchomości dla wielu osób stał się alternatywą dla gromadzenia oszczędności na lokatach bankowych. Niektórzy kupują lokal na wynajem za własne środki, inni korzystają z kredytów bankowych, ale łączy ich jedno – chęć zarobienia na wynajmie. By ten plan udało się zrealizować, trzeba wybrać nieruchomość w popularnej lokalizacji.

Najbezpieczniejszy będzie zakup mieszkania w dużych miastach, a szczególnie w stolicy. Mieszkanie na Bemowie można będzie wynająć bez problemu i po wyższej cenie niż nieruchomość w małym miasteczku. Alternatywą mogą być również miejscowości z rozwiniętą turystyką sezonową, ale wówczas należy nastawić się na najem krótkoterminowy i być gotowym na to, że w niektórych miesiącach roku zainteresowanie wynajmem będzie niewielkie.

Gdzie kupić nieruchomość dla siebie?

Kupno mieszkania dla siebie i ewentualnie dla swoich najbliższych wymaga zupełnie innego podejścia. W tym wypadku znaczenie ma nie tyle popularność dzielnicy lub samej miejscowości wśród turystów i najemców długoterminowych, ale osobiste plany i sytuacja życiowa.

W tym wypadku kluczowe znaczenie ma to, w jakiej miejscowości się pracuje lub uczy. Mając już na oku konkretną miejscowość, trzeba jeszcze wybrać odpowiednią dzielnicę. Na przykładzie Warszawy: mieszkanie na Bemowie będzie rozwiązaniem w sam raz dla osób aktywnych zawodowo, dla studentów, ale też dla miłośników miejskiego stylu życia. Z kolei mieszkanie w dzielnicach odległych od centrum, jak Białołęka lub Ursus mogą okazać się tańsze. Wszystko jest więc kwestią priorytetów i osobistych preferencji.

Warto pamiętać o tym, że o mieszkanie z rynku pierwotnego najłatwiej w dużym mieście i jego bliskich okolicach. Rozbudowywane są zazwyczaj dzielnice poza ścisłym centrum – szczególnie w miastach takich, jak Warszawa lub Kraków. W samej tylko stolicy, w dzielnicy Bemowo prowadzona jest aktualnie sprzedaż z kilku dużych inwestycji deweloperskich. Osoby preferujące mieszkania w mniejszych miastach, muszą liczyć się z koniecznością rozejrzenia się za lokalem także na rynku wtórnym.

Artykuł sponsorowany 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic