Co dzieje się w Twoim ciele, gdy jesteś w ciąży

Ciąża to dla wielu kobiet czas spełnienia i ogromnej radości, ale z biologicznego punktu widzenia, to przede wszystkim moment ogromnych zmian zachodzących w organizmie. Zmian, które umożliwiają rozwój dziecka w łonie matki i przygotowują kobietę do wydania potomstwa na świat. Co dzieje się w kolejnych tygodniach ciąży? Jakich zmian należy się spodziewać

Co dzieje się w Twoim ciele, gdy jesteś w ciąży

Ciąża u człowieka trwa zwykle 38-42 tygodnie. Często pojawiają się odstępstwa od tej reguły – czyli ciąża przenoszona (jeśli miną 42 tygodnie, a nie nastąpi poród) albo poród przedwczesny, czyli taki, który nastąpił przed 37 TC. Początek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Najważniejsze zmiany zachodzące w organizmie matki i dziecka podaje się zwykle w trymestrach, czyli w każdych kolejnych trzech miesiącach ciąży. Dużą pomocą dla kontrolowania przebiegu ciąży dzień po dniu jest kalendarz ciąży. Jest to rodzaj narzędzia dla przyszłych mam, które pozwala poznać, jakie zmiany w jej organizmie zachodzą w kolejnych dniach ciąży i jak rozwija się dziecko. Poniżej znajdziesz opracowane na podstawie kalendarza ciąży zmiany zachodzące w Twoim ciele w kolejnych trymestrach.

I trymestr – rewolucja hormonalna

I trymestr to istna rewolucja hormonalna. W Twoim ciele zaszła istotna zmiana – jeszcze kilka dni i tygodni temu nie byłaś w ciąży, a teraz rozwija się w Tobie odrębny organizm. Z czym to się wiąże? Pojawiają się osławione poranne mdłości (swoją drogą, wcale nie muszą pojawiać się rano!), albo odwrotnie – jedzeniowe zachcianki na nietypowe połączenia smaków lub smaki, za którymi wcześniej nie przepadałaś. Z dolegliwości pojawia się silne parcie na pęcherz i częsta potrzeba korzystania z toalety. Pojawiają się też dolegliwości żołądkowe – zaparcia, niestrawność i wzdęcia. Początki ciąży mogą być pomylone z infekcją wirusową – możesz się czuć osłabiona i zmęczona, jak przy chorobie. Dokuczliwe stają się huśtawki nastroju – możesz na zmianę odczuwać złość, przygnębienie i wybuch radości. Piersi stają się wyraźnie większe, co wiele przyszłych mam cieszyłoby, gdyby nie towarzysząca im tkliwość na ból.

II trymestr – radość z ciąży

Mamy szczególnie cenią sobie drugi trymestr ciąży. To optymalny i najbardziej komfortowy czas ciężarnej kobiety, oczywiście jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie jest zagrożona i nie ma żadnych komplikacji. Hormony wciąż szaleją, ale tym razem na korzyść mamy – wzrasta libido i pojawia się przypływ energii. To okres, w którym przyszła mama najczęściej usłyszy, że „rozkwita” i „promienieje”. W drugim trymestrze ustępują nieprzyjemne dolegliwości, jak mdłości, wymioty i ponadprzeciętne zmęczenie. Brzuch staje się wyraźnie większy, to czas w którym już powinnaś kompletować ciążową garderobę, bo spodnie i spódnice, które nosiłaś do tej pory, przestaną się dopinać.

III trymestr – już prawie!

Trzeci trymestr niestety jest najtrudniejszym okresem dla matki. Brzuch staje się na tyle duży, ze utrudnia normalne funkcjonowanie i codzienne czynności, takie np. jak schylanie się do zawiązania butów. Pojawiają się bóle kręgosłupa, a także nóg, które są opuchnięte. na szczęście jesteś u mety! Za chwilę na świecie pojawi się dziecko.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic