Początkowa litera tytułu opery:

Zmierzch bogów

Götterdämmerung

 • Muzyka: Richard Wagner
 • Libretto: Richard Wagner
 • Premiera: 1876

Część dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w trzech aktach z prologiem. Akcja rozgrywa się w pradawnej Germanii. Prolog Pod skalną jaskinią, w której mieszkają Brunhilda i Zygfryd, przysiadły trzy posępne boginie Parki. Snują one nić życia, ale nić przerywa się, zapowiadając szybką zagładę bogów i ludzi. Zygfryd wyrusza w świat, pozostawiając Brunhildzie w dowód miłości pierścień Nibelunga. Nie zna bowiem jego mocy. Akt I Odsłona 1 Zygfryd przybywa do zamku księcia Gunthera nad Renem. Nie wie, że syn karła Alberyka, Hagen i siostra Gunthera, Gudruna, uknuli spisek przeciwko niemu. Hagen chce zdobyć pierścień Nibelunga, a Gudruna chce zostać żoną Zygfryda. Przygotowuje mu więc czarodziejski napój, po wypiciu którego Zygfryd prosi ją o rękę. Zawiera również braterstwo krwi z Guntherem, któremu obiecuje Brunhildę za żonę. Obaj wyruszają więc w kierunku ognistej góry. Odsłona 2 Brunhilda oczekuje powrotu Zygfryda. Nie chce oddać pierścienia, który jej ofiarował, chociaż jedynie on może uratować bogów od zagłady. Tymczasem Zygfryd przybrał postać Gunthera i nierozpoznany przez Brunhildę, odebrał jej pierścień. Potem sprowadził ją na zamek Gunthera, aby oddać księciu za żonę. Akt II Alberyk utwierdza Hagena w jego planach zdobycia pierścienia. Gunther ogłasza Brunhildę swoją żoną. Przekonana o zdradzie Zygfryda, wskazuje Hagenowi miejsce na ciele młodzieńca, w którym rana może być dla niego śmiertelna. Akt III Odsłona 1 Trzy córki Renu kąpią się w rzece. Pojawia się Zygfryd, który zabłąkał się podczas polowania. Córki Renu błagają go, aby oddał im pierścień. W przeciwnym razie czeka go śmierć. Zygfryd zatrzymuje jednak pierścień. Przybywa reszta myśliwskiej drużyny. Na prośbę Hagena Zygfryd opowiada dzieje swojego życia. Pod wpływem tego wraca mu pamięć. Niestety, jest już za późno. Syn Almeryka zabija go, a Zygfryd kona z imieniem Brunhildy na ustach. Rycerze Gunthera niosą na tarczy zwłoki bohatera do zamku. Odsłona 2 W zamku toczy się spór o pierścień, podczas którego Hagen zabija Gunthera. Nie udaje mu się jednak zdjąć pierścienia z palca Zygfryda. Może to zrobić jedynie Brunhilda – prawowita małżonka martwego bohatera, która decyduje się spłonąć razem z nim na stosie. Córki Renu wydobywają pierścień z popiołów i zatapiają ciało Hagena w rzece. W oddali widać olbrzymią łunę – to płomień stosu Zygfryda niszczy siedzibę bogów – Walhallę. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Zmierzch bogów
  (Götterdämmerung)
  Premiera: 1876

  Część dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w trzech aktach z prologiem. Akcja rozgrywa się w pradawnej Germanii. Prolog Pod skalną jaskinią, w której mieszkają Brunhilda i Zygfryd,... zobacz więcej »

 • Złoto Renu
  (Das Rheingold)
  Premiera: 1869

  Wstęp do dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w jednym akcie i czterech scenach. Akcja rozgrywa się dawno temu w Germanii. Scena 1 W świętej rzece Ren kąpią się trzy jego córki –... zobacz więcej »

 • Zygfryd
  (Siegfried)
  Premiera: 1876

  Część dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w pradawnej Germanii. Po ucieczce przed gniewem władcy bogów – Wotana, Zyglinda urodziła syna Zygfryda. Od... zobacz więcej »

 • 14:22 Wolfgang Amadeusz Mozart Eine Kleine Nachtmusik (1)
 • 14:28 Modest Musorgski Pictures at an Exhibition
 • 14:30 Carlos Rafael Rivera Main Title
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic