Początkowa litera tytułu opery:

Walkiria

Die Walküre

 • Muzyka: Richard Wagner
 • Libretto: Richard Wagner
 • Premiera: 1870

Część dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w dawnej Germanii. Władca bogów, Wotan, poślubił śmiertelną kobietę i miał z nią dwoje dzieci – Zygmunda i Zyglindę. Natomiast ze związku Wotana z boginią Erdą narodziło się dziewięć walkirii, które miały dodawać męstwa bohaterom. Akt I Ciężko ranny w walce Zygmund schronił się do napotkanej w lesie chatki Hundiga. Gospodarz ze zdumieniem stwierdza duże podobieństwo gościa do swojej żony, Zyglindy. Zygmund opowiada swoje dzieje, nie wyjawiając jednak prawdziwego imienia. Okazuje się, że ścigali go krewni Hundiga, który pozwala mu zatem zostać na noc w chacie, ale rano zamierza go wyzwać na pojedynek. Kiedy Zygmund zostaje sam, wspomina obietnicę daną mu przez ojca, że w chwili prawdziwego niebezpieczeństwa dostanie od niego broń. Nagle dostrzega rękojeść miecza, głęboko wbitego w pień jodły. Tymczasem do izby wchodzi Zyglinda. Podała Hundigowi środek nasenny i opowiada Zygmundowi o tym, jak w dniu jej wesela ktoś wbił miecz w pień drzewa. Jego właścicielem stanie się ten, kto go wyciągnie. Mimo licznych prób, do tej pory nikomu się to nie udało. Zygmund podejmuje wyzwanie i wyciąga miecz. Następnie razem z Zyglindą wybiegają z chaty. Akt II Po nocy, spędzonej z Zyglindą, Zygmund musi walczyć z Hundigiem. Władca bogów, Wotan, poleca jednej z walkirii – Brunhildzie, aby pozwoliła zwyciężyć jego synowi. Ale Fryka, żona Wotana i opiekunka ogniska domowego, uważa postępek Zygmunda i Zyglindy za zbrodnię. Chce, aby zwycięzcą został Hundig. Wotan próbuje się sprzeciwić, ponieważ Zygmund musi żyć, aby odzyskać pierścień Nibelunga. W końcu jednak ulega i zabrania Brunhildzie pomagać Zygmundowi w walce. Brunhilda zwiastuje więc młodzieńcowi bliską śmierć, roztaczając przed nim uroki wiecznego życia w siedzibie bogów – Walhalli. Jednak widząc rozpacz Zygmunda z powodu zbliżającego się rozstania z ukochaną, walkiria decyduje się mu pomóc. Mimo jej wysiłków, Zygmund ginie z ręki Hundiga. Brunhilda zbiera resztki jego miecza i razem z Zyglindą uciekają przed gniewem władcy bogów. Wotan zabija Hundiga i wyrusza ich tropem. Akt III Walkirie zbierają się, aby przedstawić Wotanowi sprawozdanie z bohaterskich czynów. Przybywa również Brunhilda, prosząc swoje siostry o ochronę przed gniewem Wotana. Zrozpaczona Zyglinda pragnie śmierci, ale Brunhilda przepowiada jej, że wkrótce urodzi syna, powinna więc żyć dla niego. Zyglinda ucieka, aby schronić się w jaskini karła Mime. Zagniewany Wotan wymierza karę Brunhildzie – pogrążona we śnie, ma spoczywać na łożu otoczonym ogniem, aż obudzi ją bohater nie znający lęku. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Wesele Figara
  (Le nozze di Figaro)
  Premiera: 1786-05-01

  Opera komiczna w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w XVII wieku, w zamku hrabiego Almavivy w pobliżu Sewilli. Akt I Figaro – sługa hrabiego Almavivy – kocha Zuzannę, służącą hrabiny.... zobacz więcej »

 • Walkiria
  (Die Walküre)
  Premiera: 1870

  Część dramatu scenicznego "Pierścień Nibelunga", w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w dawnej Germanii. Władca bogów, Wotan, poślubił śmiertelną kobietę i miał z nią dwoje dzieci –... zobacz więcej »

 • Wolny strzelec
  (Der Freischütz)
  Premiera: 1821

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w XVI wieku, w Czechach. Akt I Maks i Kacper starają się o rękę Agaty, córki leśniczego. Ten, który okaże się lepszym strzelcem, zostanie jej mężem i... zobacz więcej »

 • 17:44 Robert Wright Kismet - Main Title
 • 17:46 Jeff Beal House Of Cards Main Title Theme
 • 17:48 James Horner Zorro's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic