Początkowa litera tytułu opery:

Sprzedana narzeczona

Prodaná nevesta

 • Muzyka: Bedřich Smetana
 • Libretto: Karel Sabina
 • Premiera: 1866

Opera komiczna w trzech aktach. Akcja rozgrywa się na wsi czeskiej, w XIX wieku. Akt I Do rodzinnej wsi wraca syn bogatego gospodarza Tobiasza Michy – Jenik. Do opuszczenia domu zmusiły go przed laty intrygi macochy. Był wówczas dzieckiem, toteż teraz nikt go nie poznaje. Jenik zakochuje się z wzajemnością w Marzence, córce wieśniaka Kruszyny. Jest właśnie dzień świąteczny. Na placu przed gospodą zbierają się wieśniacy w odświętnych strojach. Zjawia się Marzenka, która mówi Jenikowi, że jej rodzice chcą bogatego zięcia, więc nie zgodzą się na ich małżeństwo. Nadchodzą rodzice Marzenki i swat Kecal. Na męża dla Marzenki proponuje on Waszka, syna Tobiasza Michy. Kruszyna skłonny jest przyjąć Waszka na zięcia. Tymczasem Kecal, licząc na dobrą zapłatę od Michy, zataił fakt, iż Waszek jest niedorozwiniętym umysłowo jąkałą. Kruszyna postanawia dać odstępne Jenikowi, byle wyrzekł się Marzenki. Kecal podejmuje się wyswatać Jenika. Z gospody wychodzi tłum wieśniaków i rozpoczyna się zabawa. Akt II Młodzież wiejska tańczy przed gospodą furianta. Po chwili ukazuje się jąkała Waszek. Marzenka tłumaczy mu, że kocha innego. Waszek postanawia zaniechać starań o jej rękę. Z kolei do karczmy wkracza Kecal z Jenikiem. Swat proponuje młodzieńcowi wysoką sumę za zrzeczenie się wszelkich praw do Marzenki. Jenik zgadza się pod warunkiem, że Marzenka wyjdzie za mąż tylko za syna Tobiasza Michy. „Daję na to moje słowo” - powiada Kecal, przekonany, że idzie o Waszka. Ponieważ nikt nie zna prawdy, postępek Jenika budzi oburzenie. Akt III Do wioski przybywa trupa komediantów. Waszek traci głowę dla tancerki Esmeraldy, która obiecuje mu wzajemność, jeśli zastapi pijanego aktora w roli niedźwiedzia. Waszek zgadza się. Zjawia się zrozpaczona Marzenka, która od rodziców i swata dowiedziała się, że Jenik sprzedał ją za 300 guldenów. Jenik w kilku słowach tłumaczy jej swoje postępowanie. Rozpoczyna się przedstawienie. Wszyscy bawią się doskonale, aż do chwili, gdy przebrany za niedźwiedzia Waszek rzuca się do ucieczki na widok Marzenki. Występ w trupie komediantów ośmiesza go. Kruszyna nie chce więcej słyszeć o takim zięciu. Wówczas Jenik wyjaśnia wszystkim, że jest synem Tobiasza Michy. Znaczy to, że sprzedał Marzenkę samemu sobie. Zadowoleni rodzice Marzenki błogosławią młodej parze. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Salome
  (Salome)
  Premiera: 1905-12-09

  Dramat muzyczny w 1 akcie. Akcja rozgrywa się w Palestynie, w pierwszych latach ery chrześcijańskiej. Noc. Na tarasie pałacu w którym trwa uczta, czuwa straż. Jej wódz, Nar- raboth, przygląda się... zobacz więcej »

 • Sroka złodziejka
  (La gazza ladra)
  Premiera: 1817-05-31

  Opera w dwóch aktach. Akcja toczy się w domu zamożnego Fabrizia Vingradita. Akt I Ninetta służy w domu Fabrizia i Lucii, których syna, Giannetta, kocha z wzajemnością. Fabrizio jest przychylny... zobacz więcej »

 • Semiramida
  (Semiramide)
  Premiera: 1823

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w starożytnym Babilonie. Akt I Odsłona 1 Z niewiadomych przyczyn bogowie przestali obdarzać łaską Babilon. Najwyższy mag Oroes otrzymuje od boga Baala... zobacz więcej »

 • 13:50 Giuseppe Verdi Traviata (Libiamo)
 • 13:53 Jan Sebastian Bach Concerto in C minor for Oboe & Violin (2)
 • 14:00 Celine Dion, Ennio Morricone I Knew I Loved You
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic