Początkowa litera tytułu opery:

Semiramida

Semiramide

 • Muzyka: Gioacchino Rossini
 • Libretto: Giacomo Rossi
 • Premiera: 1823

Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w starożytnym Babilonie. Akt I Odsłona 1 Z niewiadomych przyczyn bogowie przestali obdarzać łaską Babilon. Najwyższy mag Oroes otrzymuje od boga Baala ostrzeżenie, iż nadchodzi czas kary i zemsty. Oroes rozkazuje więc otworzyć wrota świątyni, by wpuścić tłum Babilończyków i obcych przybyszów. Wśród nich jest indyjski książę Idrenus, zakochany w babilońskiej księżniczce Azemie. Tłum Babilończyków modli się o męskiego następcę tronu, gdyż rządy sprawuje wdowa po zmarłym władcy - królowa Semiramida. Władzę chce przejąć ambitny książę Assur. W otoczeniu orszaku pojawia się Semiramida. Oroes przypomina jej, iż nadszedł dzień, kiedy powinna dokonać wyboru małżonka. Odsłona 2 Wyrocznia z Memfis głosi, że wraz z powrotem Arsacesa zakończą się cierpienia Semiramidy, dlatego królowa sądzi, iż z woli bogów powinna go poślubić. Arsaces zastanawia się, czemu królowa tak pilnie go wzywa. Odsłona 3 Królowa Semiramida oznajmia, że dokonała wyboru małżonka. Kiedy wymienia imię Arsacesa wszyscy, nie wyłączając tego ostatniego, są zdumieni i przerażeni. Semiramida prosi arcykapłana, by połączył ją z jej wybrańcem węzłem małżeńskim, rękę Azemy zaś przyrzeka księciu Idrenusowi. Lecz oto otwiera się krypta grobowca, z którego wychodzi... duch zmarłego króla. Zjawa oznajmia, że Arsaces zostanie królem, ale przedtem musi nastąpić kara za popełnioną tu zbrodnię. Arsaces ma zejść do podziemi i złożyć ofiarę prochom króla. Akt II Odsłona 1 Okazuje się, że podstępny Assur zdołał kiedyś przekonać królową, że jej małżonek zamierza usunąć ją z tronu, dlatego Semiramida przygotowała truciznę, którą następnie Assur podał królowi. Spodziewał się bowiem, że wdzięczna królowa jego z kolei wprowadzi na tron. Odsłona 2 W świątyni zebrali się magowie z Oroesem na czele, aby udzielić Arsacesowi odpowiedzi co do ofiary, która ma być złożona w grobowcu. Arsaces dowiaduje się, że jest synem zmarłego króla. Młodzieniec jest przerażony, pojmując, że ma poślubić własną matkę, która jest winna śmierci jego ojca. Odsłona 3 Semiramida jest zaniepokojona smutkiem Arsacesa, który zamierza wyjechać z Babilonu. Kiedy dowiaduje się o przyczynach jego decyzji, prosi go, by ją zabił. Oboje rozpaczają nad nieszczęściem, jakie ich dotknęło. Pojawia się Idrenus. Azema, nie mając już nadziei na poślubienie Arsacesa, zdecydowała się dać indyjskiemu księciu przychylną odpowiedź. Odsłona 4 Pomimo ostrzeżenia udzielonego mu przez niewidzialna zjawę, Assur przygotowuje zasadzkę na młodego Arsacesa. Odsłona 5 Arcasesowi udaje się pokonać Assura, który musi być świadkiem, jak magowie i wojsko składają hołd Arsacesowi i prawowitemu królowi. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Sroka złodziejka
  (La gazza ladra)
  Premiera: 1817-05-31

  Opera w dwóch aktach. Akcja toczy się w domu zamożnego Fabrizia Vingradita. Akt I Ninetta służy w domu Fabrizia i Lucii, których syna, Giannetta, kocha z wzajemnością. Fabrizio jest przychylny... zobacz więcej »

 • Semiramida
  (Semiramide)
  Premiera: 1823

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w starożytnym Babilonie. Akt I Odsłona 1 Z niewiadomych przyczyn bogowie przestali obdarzać łaską Babilon. Najwyższy mag Oroes otrzymuje od boga Baala... zobacz więcej »

 • Samson i Dalila
  (Samson et Dalila)
  Premiera: 1877

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Palestynie, w 1150 r. p.n.e. Akt I W Ghazie, na wielkim placu przed świątynią filistyńskiego bożka Dagona, Hebrajczycy opłakują swą niewolę u... zobacz więcej »

 • 14:30 Carlos Rafael Rivera Main Title
 • 14:32 Nicole Kidman, David Baerwald Come What May
 • 14:37 Paweł Lucewicz Temat
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic