Początkowa litera tytułu opery:

Poławiacze pereł

Les Pêcheurs des Perles

 • Muzyka: Georges Bizet
 • Libretto: Michel Carré ,
  Pierre Etienne Cormon
 • Premiera: 1863-09-03

Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w wiosce rybackiej na Cejlonie. Akt I Cejlońscy rybacy i poławiacze pereł tańcem i śpiewem święcą wybór wodza wioski. Został nim dzielny i doświadczony Zurga. Kiedy mieszkańcy przysięgają mu posłuszeństwo, do wioski, po długiej nieobecności przybywa Nadir, przyjaciel Zurgi. Obaj wspominają, kiedy to wędrując wspólnie, zakochali się w pięknej kapłance z Candy. W imię przyjaźni postanowili wyrzucić z serca uczucie, które mogłoby uczynić ich wrogami. Na pytanie Zurgi Nadir odpowiada, iż dochował przysięgi i choć nie zapomniał o kapłance, to jednak jej nie szukał. Do brzegów wyspy przybija łódź wioząca Leilę, kapłankę Brahmy. Jej modlitwy mają chronić mieszkańców wioski w czasie morskich wypraw. Leila składa przed Zurgą przysięgę, iż dla służby bożej wytrwa w czystości, inaczej czeka ją śmierć. Choć jej twarz zakrywa welon, Nadir po głosie rozpoznaje ukochaną. Leila także rozpoznaje Nadira i Zurgę. Boi się, ponieważ od dawna kocha Nadira. Decyduje się jednak wypełnić posłannictwo. Wraz z chórem kapłanów i ludu prosi potężnego Brahmę o opiekę nad plemieniem. Akt II W mroku nocy, zmyliwszy czujność strzegących Leili strażników, przybywa do niej Nadir. Mimo zagrożenia miłość tłumi wszelką ostrożność i rozwagę. Niestety, kapłan Nurabad wyśledził ich spotkanie i podniósł alarm. Schwytani zostają doprowadzeni przed oblicze Zurgi. Ten początkowo pragnie oszczędzić przyjaciela i uwolnić oboje. Kiedy jednak spada zasłona z twarzy dziewczyny, Zurgę ogarnia zazdrość i gniew. Postanawia, iż oboje będą o świcie straceni. Akt III Odsłona 1 W nocy Zurga pogrąża się w posępnych rozmyślaniach. Chce zemścić się na Nadirze i Leili, a jednocześnie rozpacza na myśl, że skazał oboje na śmierć. Mimo to odrzuca prośby Leili, która błaga, by ocalił Nadira. Daje Zurdze swój naszyjnik, by oddał go jej matce. Wówczas Zurga poznaje swój własny dar dla dziewczyny, która kiedyś ocaliła mu życie. W jego duszy zachodzi zmiana. Odsłona 2 Rankiem tłum oczekuje skazańców. Jednak Zurga, podstępem oddaliwszy całą ludność od miejsca egzekucji, uwalnia Leilę i Nadira, sam zaś pozostaje, by zginąć z rąk oszukanych współplemieńców. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Prorok
  (Le Prophète)
  Premiera: 1849

  Opera w pięciu aktach. Akcja toczy się około 1530 roku, w Westfalii i Niderlandach. Akt I Karczmarz Jan z Lejdy chce poślubić osieroconą Bertę, która idzie z jego matką do hrabiego Oberthala, aby... zobacz więcej »

 • Pajace
  (I Pagliacci)
  Premiera: 1892-05-22

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w kalabryjskiej wsi Montalto w 1865 roku. Akt I W dzień Wniebowzięcia do wsi przybywa trupa wędrownych komediantów. Jej kierownik, Canio, zapowiada wieczorne... zobacz więcej »

 • Potajemne małżeństwo
  (Il Matrimonio Segreto)

  Opera komiczna w 2 aktach. Akcja rozgrywa się w Bolonii w XVIII wieku. Akt I Bogaty kupiec Geronimo chce wydać za mąż swoje dwie córki za arystokratów. Tymczasem młodsza z nich, Karolina, sprawiła mu... zobacz więcej »

 • 04:45 Johannes Brahms III Symfonia F-dur (3)
 • 04:52 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Światło księżyca
 • 04:57 Dmitri Szostakowicz Folk Feast
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic