Początkowa litera tytułu opery:

Oberon

Oberon or the Elf King's Oath

 • Muzyka: Carl Maria von Weber
 • Libretto: James Robinson Planché
 • Premiera: 1826

Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się we Frankonii, w Bagdadzie i Tunisie, w 806 roku. Akt I Król elfów Oberon i jego żona Tytania sprzeczają się, kto jest wierniejszy w miłości - kobieta czy mężczyzna. Aby rozstrzygnąć spór, postanawiają wystawić dwoje młodych ludzi na próbę. Oberon dowiedział się właśnie, że na dworze cesarza Karola Wielkiego rycerz Hüon zabił w po-jedynku królewskiego syna. Hüon może zostać ułaskawiony, jeśli wykona następujące zadanie: ma udać się w podróż do Persji i zabić mężczyznę siedzącego po lewej ręce kalifa, a następnie uprowadzić jego córkę jako swoją narzeczoną. Król elfów ukazuje we śnie Hüonowi piękną córkę kalifa, Recję. Wręcza mu też czarodziejski róg, na którego głos zjawi się z pomocą. Giermek Hüona, Szerasmin, dostaje od Oberona puchar, w którym stale znajduje się wzmacniający siły napój. Tak wyekwipowanych Oberon każe swym duchom przenieść do Bagdadu. Również pięknej Recji król elfów ukazuje we śnie Hüona, rozpalając miłość w jej sercu. Akt II W pałacu perskiego kalifa mają się odbyć zaślubiny Recji ze znienawidzonym przez nią Babekanem. Gdy pojawia się Hüon, dochodzi do starcia, w którym Babekan ginie. Hüon ucieka z Recją, Szerasmin zaś uprowadza jej powiernicę, Fatimę. Obu zakochanym parom zastępują drogę strażnicy. Jednak na dźwięk czarodziejskiego rogu przybywa Oberon i ratuje uciekinierów. Król elfów postanawia wypróbować teraz wierność mło-dej pary. Sztorm wywołany przez jego sługę Puka uszkadza statek Hüona. Napadają nań korsarze i porywają Recję. Na rycerza Puk zsyła siedmiodniowy sen. Po upływie tego czasu podległe Oberonowi duchy mają przenieść śpiącego Hüona do ogrodów emira Tunisu, gdzie przebywają uprowadzeni - Recja, Szerasmin i Fatima. Akt III Przebudzony ze snu Hüon dowiaduje się, że wśród niewolników Almanzora, emira Tunisu, znajdują się Recja, Fatima i Szerasmin. By być bliżej ukochanej, rycerz udaje się do pałacu w przebraniu ogrodnika. Jego narzeczona zamknię-ta jest w haremie, a emir bezskutecznie próbuje skłonić ją do uległości. Odsunięta w cień małżonka władcy, Roksana, chce z kolei uwieść Hüona - ale i on opiera się zwycięsko pokusom. Pewnego jednak dnia Emir zastaje go u Roksany i oskarża o zdradę. Hüon i Recja mają być spaleni na stosie. Na szczęście giermek Szerasmin odnajduje wtedy zgubiony przez Hüona róg. Oberon ponownie ratuje kochanków. Wynik próby znów wprowadza zgodę pomiędzy nim a Tytanią. Natomiast na dworze Karola Wielkiego Hüon zdaje sprawę ze swych przygód. Cesarz obdarza go na powrót łaskami, zebrani zaś wyrażają podziw i cześć dla dzielnego rycerza i jego wiernej małżonki - Recji. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Oberon
  (Oberon or the Elf King's Oath)
  Premiera: 1826

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się we Frankonii, w Bagdadzie i Tunisie, w 806 roku. Akt I Król elfów Oberon i jego żona Tytania sprzeczają się, kto jest wierniejszy w miłości - kobieta czy... zobacz więcej »

 • Orfeusz
  (L'Orfeo)
  Premiera: 1607-02-24

  Opera w pięciu aktach z prologiem Prolog Alegoryczna postać Muzyki ogłasza, że w swojej pieśni opowiadać będzie o losach mitycznego śpiewaka, Orfeusza. Akt I Podczas ślubu Orfeusza i Eurydyki... zobacz więcej »

 • Orfeusz w piekle
  (Orpheé aux Enfers)
  Premiera: 1858

  Operetka w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w starożytności, w Grecji i w...piekle. Akt I Dyrektor konserwatorium Orfeusz i jego żona Eurydyka mieszkają w Tebach. Ich miłość dawno już wygasła.... zobacz więcej »

 • 01:03 Alexis Ffrench Reborn
 • 01:06 Roman Hoffstetter Serenade (Andante cantabile)
 • 01:12 Lech Antonio Uszynski, Alessandro Marcello Sonata in G major, Op.1 No.6 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic