Początkowa litera tytułu opery:

Marta

Martha oder Der Markt von Richmond

 • Muzyka: Friedrich von Flotow
 • Libretto: Wilhelm Friedrich
 • Premiera: 1847-11-25

Opera w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w Anglii w początkach XVIII wieku. Akt 1 Lady Harriet Durham, piękna dama dworu królowej Anny i Nancy, jej przyjaciółka, postanawiają zabić nudę i w przebraniu wieśniaczek udać się na kiermasz w Richmond, gdzie okoliczni dzierżawcy najmują służbę. Jako Marta i Julia wpadają w oko bogatmu dzierżawcy Plumkettowi i biedniejszemu Lionelowi. Od razu przyjmują zadatek od obu gospodarzy, nieświadome, że w ten sposób zobowiązują się do rocznej służby u swoich pracodawców. Akt 2 Na miejscu okazuje się, że dziewczęta nie mają pojęcia o gospodarstwie. Plumkett gniewa się na Julię, ale romantyczny Lionel zakochuje się w Marcie. Ta jednak odrzuca oświadczyny, pamiętając o swoim statusie. Także Nancy odtrąca zaloty Plumketta. Pod osłoną nocy obie uciekają przez okno. Akt 3 Jakiś czas później Plumkett dostrzega przeciągający drogą dworski orszak. Ku swemu zdumieniu dostrzega w nim zbiegłą służącą. Zaczepia ją, powołując się na swoje prawa. Daremnie. Lionel także dostrzega Martę i nieśmiało zbliża się do ukochanej. Dumna lady wypiera się znajomości z ubogim dzierżawcą, a służba chwyta śmiałka, by go aresztować. Ratuje go pierścień, który przed laty dał mu ojciec, zalecając, by w chwili niebezpieczeństwa pokazał go królowi. Akt 4 Odsłona 1 Lady Harriet zjawia się u Lionela, prosi go o wybaczenie i ofiarowuje mu swą rękę. Doręcza mu przy tym list od królowej, z którego wynika, że dzięki pierścieniowi Lionel został rozpoznany jako syn niesłusznie wygnanego hrabie-go Derby. Królowa zwraca mu wszystkie prawa i zaszczyty. Lionel odtrąca królewską łaskę i miłość lady Harriet. Ro- zumie, że bez tytułu i majątku byłby dla niej niczym. Tymczasem Nancy z Plumkettem dochodzą do porozumienia. Odsłona 2 Odmowa Lionela ukazuje Harriet wartość miłości. Wiedziona głosem serca urządza przed jego domem kopię richmondzkiego kiermaszu i pojawia się na nim w wiejskim stroju, pokazując w ten sposób, że dla uczucia gotowa jest wyrzec się zaszczytów. Kochankowie padają sobie w ramiona. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Manon
  (Manon)
  Premiera: 1884-01-19

  Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się we Francji w 1721 roku. Akt I Wśród tłumu podróżnych Lescaut czeka na swoją kuzynkę Manon, którą ma odwieźć do klasztoru. Przybyła dyliżansem... zobacz więcej »

 • Moc przeznaczenia
  (La Forza del Destino)
  Premiera: 1862-11-10

  Opera w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii i we Włoszech, około 1570 roku. Akt I Córka markiza di Calatravy kocha potomka Inków, Don Alvara. W jego żyłach płynie królewska krew, ale... zobacz więcej »

 • Madame Butterfly
  (Madama Butterfly)
  Premiera: 1904-02-17

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Nagasaki w 1900 r. Akt I Młody porucznik Pinkerton, znudzony długim pobytem w japońskim porcie, za pośrednictwem Goro poznaje młodziutką gejszę, zwaną... zobacz więcej »

 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic