Początkowa litera tytułu opery:

Manon

Manon

 • Muzyka: Jules Massenet
 • Libretto: Henri Meilhac ,
  Philippe Gille
 • Premiera: 1884-01-19

Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się we Francji w 1721 roku. Akt I Wśród tłumu podróżnych Lescaut czeka na swoją kuzynkę Manon, którą ma odwieźć do klasztoru. Przybyła dyliżansem dziewczyna oddala się na chwilę i spotyka bogatego dzierżawcę, Guillot’a de Morfontaine. Ten zaleca się do Manon, snując przed nią wizję zbytkownego życia. Zjawia się też kawaler des Grieux, który zakochuje się w pięknej dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Manon, myśląca ze strachem o czekającej ją klasztornej celi, ucieka wraz z nim karetą, chwilę wcześniej ofiarowaną jej przez Morfontaine’a. Akt II Uciekinierzy zamieszkują w małym paryskim mieszkaniu. Po pewnym czasie znajduje ich w nim Lescaut, który widząc skromne warunki w jakich żyje jego kuzynka, zapoznaje ją z de Bretigny’im, zamożnym przyjacielem de Morfontaine’a. Powiadamia ją także, że stary hrabia des Grieux postanowił siłą przerwać jej związek z jego synem. Słaba Manon nie protestuje, widząc ludzi hrabiego uprowadzających jej ukochanego. Daje się także skłonić do wspólnego życia z de Bretigny’im. Akt III Na jednej z paryskich alei pojawia się wytworna dama, Manon. Nie czuje się szczęśliwa. Niezmiernie porusza ją wiadomość, że des Grieux został księdzem. Pewnego dnia składa mu wizytę i błaga o przebaczenie. Des Grieux waha się, czy porzucić stan kapłański, ale w końcu ulega czarowi Manon. Akt IV Manon za bardzo przywykła już do bogactwa i nie potrafi zadowolić się skromnym życiem u boku ukochanego. W hotelu „Transilvania” nadarza się okazja pomnożenia ich majątku drogą hazardu. Do gry w karty zasiadają des Grieux i oszukany kiedyś przez Manon, pałający chęcią zemsty Guillot de Mortonfaine. Des Grieux ma jednak dobrą passę i ciągle wygrywa. W końcu Mortonfaine oskarża go o szulerstwo, a Manon o rozwiązły tryb życia. Oboje zostają aresztowani. Des Grieux wkrótce opuszcza wiezienie, ale Manon, jako kobieta lekkich obyczajów, skazana zostaje na zesłanie za ocean, do Luizjany. Skute kajdanami kobiety zdążają do portu, skąd statek zabierze je na wygnanie. Jest wśród nich Manon, którą des Grieux próbuje uwolnić, przekupując strażnika, jednak gdy na niebie zapala się pierw-sza gwiazda, wycieńczona Manon umiera, zapewniając kochanka o swojej niewygasłej miłości. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Madame Butterfly
  (Madama Butterfly)
  Premiera: 1904-02-17

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Nagasaki w 1900 r. Akt I Młody porucznik Pinkerton, znudzony długim pobytem w japońskim porcie, za pośrednictwem Goro poznaje młodziutką gejszę, zwaną... zobacz więcej »

 • Medea
  (Médée)
  Premiera: 1693-12-04

  Opera w pięciu aktach, z prologiem. Akcja toczy się w Koryncie, w czasach mitycznych. Prolog Wieśniacy śpiewają hymny pochwalne na cześć króla Ludwika XIV i wzywają trzy boginie: chwały,... zobacz więcej »

 • Manon
  (Manon)
  Premiera: 1884-01-19

  Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się we Francji w 1721 roku. Akt I Wśród tłumu podróżnych Lescaut czeka na swoją kuzynkę Manon, którą ma odwieźć do klasztoru. Przybyła dyliżansem... zobacz więcej »

 • 17:54 Franz Joseph Haydn Symfonia nr 104 D-dur Londyńska (3)
 • 18:01 Moody Blues Nights in White Satin
 • 18:06 Bartosz Chajdecki temat (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic