Początkowa litera tytułu opery:

Lunatyczka

La Sonnambula

 • Muzyka: Vincenzo Bellini
 • Libretto: Felice Romani
 • Premiera: 1831-03-06

Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w Szwajcarii, pod koniec XVIII wieku. Akt I Odsłona 1 W górskiej wiosce mają się odbyć zaręczyny pięknej wieśniaczki Aminy z bogatym ziemianinem, Elwinem. Wchodzi Amina z przybraną matką, którą jest stara młynarka Teresa. Pojawia się też Elwin z notariuszem. Kiedy przed całą wioską młoda para wymienia pierścionki, do wsi zajeżdża kareta. Wysiadający z niej mężczyzna oświadcza, że jedzie do pobliskiego zamku, lecz zła droga i późna pora zmuszają go do szukania noclegu w oberży. Bierze udział w zabawie. Słucha opowiadań wieśniaków o straszącym we wsi widmie. Młodzieniec okazuje wiele galanterii Aminie i budzi tym zazdrość Elwina. Odsłona 2 Zapada noc. Wszyscy udają się na spoczynek. Szynkarka Liza poznaje w podróżnym hrabiego Rudolfa, dziedzica okolicznych włości. Chętnie darzy go swymi względami, lecz słysząc jakiś szelest, wymyka się z jego izby, gubiąc chustę. W otwartym oknie gospody ukazuje się biała postać. To Amina pogrążona w lunatycznym śnie, którą wieśniacy biorą za zjawę. Ona zaś śni o swym przyszłym mężu – Elwinie. Hrabia Rudolf trwa chwilę oczarowany zjawiskiem, a następnie, by nie kompromitować Aminy, wychodzi. Tymczasem kochająca od dawna Elwina i zazdrosna o Aminę Liza sprowadza Elwina i wieśniaków. Obudzona brutalnie Amina nie wie, jak znalazła się w izbie hrabiego. Zagniewany Elwin zwraca jej pierścionek. Akt II Odsłona 1 Wieśniacy idą na zamek hrabiego, aby prosić go o wyjaśnienia. Choć Hrabia świadczy o niewinności Aminy, to Elwin nie daje się przekonać. Odsłona 2 Chcąc się zemścić na Aminie za jej rzekomą zdradę, Elwin postanawia ożenić się z Lizą. Nie dopuszcza do tego stara Teresa, która przeczuwając podstęp Lizy pokazuje młodzieńcowi jej chustę znalezioną w pokoju hrabiego. Mimo to Elwin nie wierzy jeszcze w niewinność Aminy. Ale oto zapada wieczór i w oknie młyna pojawia się biała postać Aminy. Elwin, hrabia Rudolf i wieśniacy widzą teraz, jak pogrążona we śnie, marząc o swym ukochanym, idzie przez wąską kładkę nad rwącym potokiem. Teraz już Elwin jest całkowicie przekonany o swoim błędzie i po chwili, gdy Amina budzi się z lunatycznego snu, błaga ją o przebaczenie. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Lohengrin
  (Lohengrin)
  Premiera: 1850

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w dzisiejszej Antwerpii, w pierwszej połowie X wieku. Akt I Do Brabancji przybył król Henryk Ptasznik, aby zebrać drużynę na wyprawę przeciw Węgrom.... zobacz więcej »

 • Lakmé
  (Lakmé)
  Premiera: 1883-04-14

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Indiach, za panowania królowej Wiktorii. Akt I Stary kapłan, Nilakantha, wraz z tłumem wiernych zanosi modły do Brahmy. Po nabożeństwie wyrusza do miasta,... zobacz więcej »

 • Lunatyczka
  (La Sonnambula)
  Premiera: 1831-03-06

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w Szwajcarii, pod koniec XVIII wieku. Akt I Odsłona 1 W górskiej wiosce mają się odbyć zaręczyny pięknej wieśniaczki Aminy z bogatym ziemianinem, Elwinem.... zobacz więcej »

 • 02:00 Franz Liszt Liebestraum No.3
 • 02:03 Piotr Czajkowski Symphony No.6 in B minor Opus 74 (3)
 • 02:12 Jean-Marc Luisada, Fryderyk Chopin Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic