Początkowa litera tytułu opery:

Lakmé

Lakmé

 • Muzyka: Leo Delibes
 • Libretto: Edmond Gondinet ,
  Philippe Gille
 • Premiera: 1883-04-14

Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Indiach, za panowania królowej Wiktorii. Akt I Stary kapłan, Nilakantha, wraz z tłumem wiernych zanosi modły do Brahmy. Po nabożeństwie wyrusza do miasta, powierzając Hadżiemu i Mallice swą córkę Lakme. Lakme wraz z Malliką biegną do lasu zrywać kwiaty. Tymczasem do świątyni zbliża się grupa angielskich turystów: dwie młode panny Ellen i Róża, ich guwernantka Miss Bentson oraz oficerowie, Gerald i Fryderyk. Wiedząc, że gaj wokół świątyni jest poświęcony hinduskiemu bogowi, turyści trzymają się z dala i tylko ciekawie zaglądają do środka. Gerald, urodzony artysta, odrysowuje w notesie klejnoty Lakme, które zostały przed ołtarzem. Wracają dziewczęta. Gerald zachwyca się urodą Lakme. Nie panując nad sobą, wybiega z ukrycia i w gorących słowach wyznaje jej swe uczucia. W sercu zaskoczonej dziewczyny budzi się miłość do przystojnego oficera, choć wie, że nie wolno jej kochać Anglika. Powraca Nilakantha z Hindusami. Gerald, który wtargnął na poświęcony obszar chce szybko uciec, lecz zostaje zauważony. Hindusi przysięgają mu krwawą zemstę. Akt II W dzień świąteczny w mieście panuje gwar i ruch. W kawiarni zasiadają angielscy turyści. Wśród tancerzy i tancerek zjawia się Lakme oraz przebrany za żebraka Nilakantha. Każe córce śpiewać starą hinduską legendę o dziewczynie z kasty pariasów. W ten sposób chce zwabić cudzoziemca, który dopuścił się świętokradztwa. Gerald, usłyszawszy śpiew Lakme, podbiega do niej. Odtąd śledzą go Hindusi i w dogodnym momencie, podczas procesji, cios sztyletu dosięga młodego oficera. Sprawcy uciekają, zaś wierny służący, Hadżi, sam zakochany w Lakme, pomaga jej ocalić rannego. Akt III W chatce skrytej w lesie Lakme pielęgnuje Geralda. Z oddali słychać śpiewy - to zakochani podążają do świętego źródła. Lakme nakłania Geralda, aby wraz z nią napił się wody z owej krynicy, co jest równe zaślubinom i chroni przed zemstą Hindusów. Gerald zgadza się, lecz gdy Lakme wychodzi, zjawia się Fryderyk. Przypomina Geraldowi o obowiązku wobec ojczyzny. Gerald jest w rozterce. Spostrzega to wracająca Lakme. Widząc, że traci ukochanego, zażywa truciznę. Odgłosy żołnierskich trąbek wzywają Geralda, aby wracał do swoich. Młodzieniec waha się, lecz przyjmuje z rąk umierającej Lakme czarę ze świętą wodą. Wchodzi mściwy Nilakantha. Widząc szczerą rozpacz Geralda, odrzuca sztylet. Mimo śmierci córki, Nilakantha składa dzięki Brahmie, że nie pozwolił Lakme związać się z cudzoziemcem. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Lakmé
  (Lakmé)
  Premiera: 1883-04-14

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Indiach, za panowania królowej Wiktorii. Akt I Stary kapłan, Nilakantha, wraz z tłumem wiernych zanosi modły do Brahmy. Po nabożeństwie wyrusza do miasta,... zobacz więcej »

 • Luiza Miller
  (Luisa Miller)
  Premiera: 1849

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Tyrolu, w XVII wieku. Akt I Odsłona 1 Przed domem Millera gromadzą się wieśniacy, by złożyć urodzinowe życzenia jego córce, Luizie. Luiza przedstawia... zobacz więcej »

 • Lunatyczka
  (La Sonnambula)
  Premiera: 1831-03-06

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w Szwajcarii, pod koniec XVIII wieku. Akt I Odsłona 1 W górskiej wiosce mają się odbyć zaręczyny pięknej wieśniaczki Aminy z bogatym ziemianinem, Elwinem.... zobacz więcej »

 • 18:25 Daniel Hope, Christoph Willibald Gluck Orfeo ed Euridice (Dance of the blessed spirits)
 • 18:30 Don McLean American Pie
 • 18:35 Elmer Bernstein temat
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic