Początkowa litera tytułu opery:

Gioconda

La Gioconda

 • Muzyka: Amilcare Ponchielli
 • Libretto: Arrigo Boito
 • Premiera: 1876-04-08

Opera w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w Wenecji, w XVII wieku. Akt I Na weneckim Wielkim Kanale odbywają się tradycyjne wyścigi łodzi. Szpieg Barnaba podburza tłum, twierdząc, że porażkę jednego z wioślarzy spowodowała niewidoma, stara kobieta, która jest matką śpiewaczki Giocondy. Tłum uznaje kobietę za czarownicę. Na szczęście na placu pojawia się przewodniczący weneckiej Rady Dziesięciu – Alvise Badoero, z żoną Laurą. Laura prosi męża o łaskę dla matki Giocondy, za co wdzięczna staruszka ofiarowuje jej różaniec. Tymczasem Barnaba w narzeczonym Giocondy, Enzo, rozpoznaje księcia di Santafior – wroga Rzeczypospolitej Weneckiej. Wie, że Enzo znał i kochał z wzajemnością Laurę, jeszcze zanim została żoną Alvisa. Obiecuje więc ułatwić im wspólną ucieczkę z Wenecji. W ten sposób Barnaba chce zdobyć Giocondę, a jednocześnie zgubić Enza; po odejściu młodzieńca dyktuje pisarzowi list do Alvisa, w którym zdradza plan ucieczki Laury i Enza. Podsłuchuje to Gioconda i gorzko rozpacza z powodu zdrady ukochanego. Akt II Na pokładzie statku Enza pojawia się Barnaba, przebrany za rybaka. Zabawiając marynarzy żartami i piosenką, jednocześnie bada liczebność załogi i uzbrojenie statku. Wkrótce przybywa Laura i kochankowie snują wspólne plany na przyszłość. Wieczorną modlitwę Laury przerywa Gioconda, która chce ją zabić. Spostrzega jednak w rękach Laury różaniec swojej matki i przypomina sobie, że to ona ocaliła wtedy życie staruszce. Gioconda poleca więc swojemu wioślarzowi odwieźć Laurę w bezpieczne miejsce. Tymczasem nadpływają łodzie żądnego zemsty Alvisa. Nie chcąc dostać się do niewoli, Enzo podpala statek, a sam skacze do wody. Akt III Odsłona 1 Alvise postanawia, że niewierna żona musi umrzeć, wręcza więc Laurze ampułkę z trucizną i nakazuje wypić jej zawartość. Gioconda zamienia jednak truciznę na narkotyk. Widząc żonę leżącą bez ruchu, Alvise jest przekonany, że Laura nie żyje. Odsłona 2 W sali balowej Alvise przyjmuje gości. Nagle pojawia się Barnaba z matką Giocondy, która modliła się przy rzekomo martwej Laurze. Alvise oświadcza, że sam kazał żonie wypić truciznę. Enzo rzuca się na niego ze sztyletem, ale zostaje schwytany przez straże. W zamian za jego wolność, Gioconda ofiarowuje Barnabie samą siebie. Akt IV W ruinach pałacu na weneckiej wyspie Gioconda czeka na Laurę i Enza. Kochankowie dziękują jej za uratowanie życia i odpływają łodzią. Kiedy Barnaba przybywa po przyrzeczoną nagrodę, Gioconda popełnia samobójstwo. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Gianni Schicchi
  (Gianni Schicchi)
  Premiera: 1918-12-14

  Komedia muzyczna w jednym akcie. Akcja rozgrywa się we Florencji, w 1299 roku. Kiedy umiera stary florencki bogacz Buoso Donato, opłakuje go cała rodzina - do czasu, kiedy okazało się że cały majątek... zobacz więcej »

 • Gioconda
  (La Gioconda)
  Premiera: 1876-04-08

  Opera w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w Wenecji, w XVII wieku. Akt I Na weneckim Wielkim Kanale odbywają się tradycyjne wyścigi łodzi. Szpieg Barnaba podburza tłum, twierdząc, że porażkę... zobacz więcej »

 • 22:22 Hans Zimmer, John Powell Rickshaw Chase (Kung Fu Panda 2)
 • 22:24 Polowanie na tygrysa
 • 22:27 Michael Giacchino Remy Drives A Linguini
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic