Początkowa litera tytułu opery:

Don Pasquale

Don Pasquale

 • Muzyka: Gaetano Donizetti
 • Libretto: Gaetano Donizetti ,
  Angelo Anelli ,
  Giovanni Ruffini
 • Premiera: 1843-01-03

Opera komiczna w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Rzymie, w XVIII wieku. Akt I Odsłona 1 Stary kawaler Don Pasquale czeka na doktora Malatestę, który szuka dla niego żony. Małżeństwo ma pomóc mu w wydziedziczeniu siostrzeńca, Ernesta, który chce ożenić się bez zgody wuja z Noriną. Don Pasquale wie, że Ernesto i Norina są ubodzy i potrzebują jego pomocy. Malatesta oświadcza, że kandydatką na żonę dla Don Pasquala jest bogobojna siostra doktora, Sofronia. Don Pasquale chce ją zobaczyć. Nadchodzi Ernesto, któremu wuj opowiada o swych zamiarach. Młodzieniec jest zrozpaczony. Odsłona 2 Z listu Ernesta Norina poznaje zamiary jego wuja. Malatesta tłumaczy jej, że został swatem by im pomóc. Norina jako Sofronia ma podpisać kontrakt ślubny z Don Pasquale, a potem tak zatruć mu życie, aby zrobił wszystko, by się jej pozbyć. Norina zgadza się. Akt II Ernesto jest przekonany, że utracił Norinę. Malatesta przedstawia Norinę jego wujowi jako swoją siostrę. Oczarowany Don Pasquale wzywa notariusza. Doktor dyktuje akt ślubu i Norina staje się właścicielką połowy majątku męża. Wchodzi Ernesto. Doktor po cichu wyjaśnia mu plan, więc młodzieniec składa podpis jako świadek. Wtedy zachowanie Noriny zmienia się nagle. Z grzecznej dziewczyny zamienia się w despotkę, której dyspozycje zagrażają majątkowi Don Pasquala. Akt III Odsłona 1 Norina robi w domu piekło – nowa służba, drogie meble i stroje. Don Pasquale protestuje, lecz na próżno. Kiedy żona upuszcza niby niechcący liścik, mówiący o spotkaniu w ogrodzie z kochankiem, wściekły Don Pasquale sprowadza doktora. Skarży mu się, a potem układają plan ukarania Noriny. Planowana zemsta wprawia Don Pasquala w dobry humor. Odsłona 2 W ogrodzie Ernesto śpiewa serenadę, a wkrótce dołącza do niego Norina. Kiedy spostrzegają Don Pasquala, Ernesto chowa się. Mąż zastaje Norinę samą. Żąda wydania imienia kochanka. Wobec odmowy każe żonie opuścić dom, bo chce zgodzić się na ślub Ernesta z Noriną i zamierza sprowadzić młodych do siebie. Wtedy Ernesto wychodzi z ukrycia i wyjaśnia całą sytuację. Don Pasquale jest zaskoczony, lecz w końcu wybacza im całą komedię i godzi się na ich małżeństwo. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Dama pikowa
  (Pikowaja dama)
  Premiera: 1890-12-19

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Petersburgu pod koniec XVIII w. Akt I Odsłona 1 W Letnim Ogrodzie dwaj oficerowie zastanawiają się, po co ich przyjaciel Herman bywa z nimi w kasynie, skoro... zobacz więcej »

 • Dardanus
  (Dardanus)
  Premiera: 1739--

  Tragedia liryczna w pięciu aktach, z prologiem. Akcja rozgrywa się w państwie Teucera, króla Frygii. Akt I Iphise, córka króla Frygii, kocha potajemnie Dardanusa, syna Jowisza. Dardanus jest jednak... zobacz więcej »

 • Dydona i Eneasz
  (Dido and Aeneas)
  Premiera: 1689--

  Opera w trzech aktach, z prologiem (muzyka do prologu zaginęła). Akcja toczy się w starożytnej Kartaginie. Akt I Odsłona 1 Królowa Kartaginy, Dydona, kocha Eneasza - wodza trojańskiej drużyny,... zobacz więcej »

 • Notowanie: 348, Sunday, 28 February 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic