Początkowa litera tytułu opery:

Dama pikowa

Pikowaja dama

 • Muzyka: Piotr Iljicz Czajkowski
 • Libretto: Modest Czajkowski
 • Premiera: 1890-12-19

Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Petersburgu pod koniec XVIII w. Akt I Odsłona 1 W Letnim Ogrodzie dwaj oficerowie zastanawiają się, po co ich przyjaciel Herman bywa z nimi w kasynie, skoro nigdy nie gra. Pojawiają się hrabia Tomski i Herman, który opowiada o swej miłości. Chce się ożenić, lecz przedtem musi się szybko wzbogacić. Przybywa książę Jelecki z oficerami, którzy gratulują mu zaręczyn. Książę pokazuje im swą wybrankę, Lizę. Herman rozpoznaje w niej swoją ukochaną. Tomski opowiada o starej hrabinie, zwanej Damą Pikową, która zna tajemnicę wygrywających kart. Strzeże jej, bowiem ten, komu wyjawi sekret, będzie winnym jej śmierci. Herman przysięga sobie zdobyć Lizę. Odsłona 2 Herman zjawia się w domu hrabiny, gdzie mieszka Liza. Akt II Odsłona 1 Na balu maskowym Liza wręcza Hermanowi klucz od ogrodu. Aby dojść do jej pokoju, oficer musi przejść przez sypialnię hrabiny, która ma późno wrócić z balu. Odsłona 2 Herman wchodzi do pokoju hrabiny, a słysząc jej kroki chowa się za kotarą. Kobieta siada w fotelu, wtedy wchodzi Herman i błaga o odkrycie tajemnicy trzech kart. Wobec odmowy grozi kobiecie bronią. Staruszka umiera. Liza, myśląc, że Hermanowi chodzi tylko o karty, nakazuje mu opuścić dom. Akt III Odsłona 1 Liza prosi w liście Hermana o spotkanie na moście. Tymczasem staje przed nim widmo hrabiny, która każe mu poślubić Lizę i podaje trzy wygrywające karty. To trójka, siódemka i as. Odsłona 2 Liza długo czeka na moście. Gdy już ma odejść, nadbiega Herman. Ukochana chce go nakłonić do wyjazdu, lecz on oświadcza, że musi jeszcze raz zagrać. Pomimo jej próśb, Herman idzie do kasyna. Załamana Liza rzuca się do Newy. Odsłona 3 W kasynie jest książę Jelecki, który na życzenie Lizy zerwał zaręczyny i teraz chce znaleźć sprawcę swego nieszczęścia. Wchodzi Herman i pierwszy raz w życiu zasiada do gry, stawiając cały swój majątek. Stawia na trójkę, potem na siódemkę i wygrywa za każdym razem. Gracze wycofują się. Zostaje tylko książę Jelecki. Padają karty, lecz as znajduje się u księcia. Herman zaś trzyma damę pikową, która w jego wyobraźni przybiera rysy starej hrabiny. Załamany Herman zabija się, prosząc księcia Jeleckiego o wybaczenie. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Dydona i Eneasz
  (Dido and Aeneas)
  Premiera: 1689--

  Opera w trzech aktach, z prologiem (muzyka do prologu zaginęła). Akcja toczy się w starożytnej Kartaginie. Akt I Odsłona 1 Królowa Kartaginy, Dydona, kocha Eneasza - wodza trojańskiej drużyny,... zobacz więcej »

 • Don Kichot
  (Don Quichotte)
  Premiera: 1910-02-19

  Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii w XVI w. Akt I Do jednego z hiszpańskich miasteczek, w którym trwa właśnie huczna zabawa, przybywa Don Kichot. Owacyjnie wi-tany przez tłum,... zobacz więcej »

 • Don Carlos
  (Don Carlos)
  Premiera: 1867-03-11

  Opera w czterech (lub pięciu, zależnie od wersji) aktach. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii ok. 1560 r. Akt I Odsłona 1 Hiszpański infant Don Carlos zamierza wstąpić do klasztoru, gdyż jego ojciec... zobacz więcej »

 • Notowanie: 348, Sunday, 28 February 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic