Początkowa litera tytułu opery:

Chowańszczyzna

Chowańszczina

 • Muzyka: Modest Musorgski
 • Libretto: Modest Musorgski
 • Premiera: 1886-02-21

Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się w Rosji w 1682 roku. Akt I Plac przed Kremlem pełen strzelców. Bunt pod wodzą księcia Iwana Chowańskiego przeciw reformom cara przynosi pierwsze zwycięstwo, lecz i zdradę: bojar Szakłowity pisze władcy, że książę Chowański chce osadzić na tronie swego syna, Andrzeja. Ten porzucił swą narzeczoną Marfę i pragnie młodej Niemki, Emmy. Książę Iwan każe swym strzelcom porwać dziewczynę. Konflikt zażegnuje Dosifiej, przywódca sekty starowierców popierającej Chowańskiego. Oddaje Emmę pod opiekę Marfy, również należącej do sekty. Akt II Książę Wasyl Golicyn, faworyt carówny Zofii i stronnik Chowańskiego, zraża się do fanatyzmu starowierców. Wezwana przezeń Marfa wróży księciu upadek, za co poleca on utopić ją w bagnisku. Książę Iwan, który zjawia się na naradę, zarzuca Golicynowi, że staje po stronie cara. Spór możnych przerywa Dosifiej. Marfa wbiega, wołając że groziła jej śmierć z ręki sługi Golicyna. Wtem w drzwiach staje Szakłowity z wiadomością, że car wie już o spisku. Akt III Dosifiej pociesza Marfę. W proroczej wizji widzi swą śmierć i z bólem myśli o losach Rusi. Szakłowity modli się o zgoła inny los kraju. Strzelcy zaczynają pijatykę, wtem pisarz przynosi wieść, że carska gwardia pali ich domy i morduje rodziny. Proszą księcia o pomoc, lecz ten radzi zaniechać walki. Akt IV Odsłona 1 Książę Iwan, aby rozpędzić chmurne myśli, każe tańczyć perskim niewolnicom. Szakłowity przynosi od carycy zaproszenie na naradę. Chowański, licząc, że oznacza to powrót do łask, stroi się, wychodzi – i w drzwiach swego domu zostaje zamordowany przez zbirów bojara. Odsłona 2 Car Piotr przebaczył strzelcom, lecz skazał na zesłanie Golicyna, a starowierców postanowił wytępić. Marfa chce przestrzec Andrzeja, lecz ten domaga się oddania mu Emmy i wzywa strzelców, by uwięzili Marfę jako czarownicę. Lecz są oni już rozbrojeni przez straż carską, teraz szukającą Andrzeja. Marfa wyprowadza go do leśnej pustelni. Akt V Starowiercy zgromadzili się w pustelni pod Moskwą; jest tu także Marfa z Andrzejem Chowańskim. Stary Dosifiej widzi, że sprawa jest przegrana, gdyż cały las otaczają już carskie pułki. Fanatycy nie chcą jednak poddać się carowi. Ogarnięci religijną ekstazą podpalają swą siedzibę i z surową, posępną pieśnią na ustach oczekują strasznej śmierci. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Cyganeria
  (La Bohéme)
  Premiera: 1896-02-01

  Opera w czterech aktach. Akcja rozgrywa się w Paryżu, około 1830 r. Akt I Schaunard, Colline i Marcel - młodzi przyjaciele z kręgu artystycznej cyganerii, wybierają się do kawiarni. Rudolf zostaje w... zobacz więcej »

 • Chowańszczyzna
  (Chowańszczina)
  Premiera: 1886-02-21

  Opera w pięciu aktach. Akcja rozgrywa się w Rosji w 1682 roku. Akt I Plac przed Kremlem pełen strzelców. Bunt pod wodzą księcia Iwana Chowańskiego przeciw reformom cara przynosi pierwsze zwycięstwo,... zobacz więcej »

 • Cyrulik sewilski
  (Il Barbiere di Seviglia)
  Premiera: 1816-02-20

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w Sewilli w XVIII w. Akt I Odsłona 1 Rankiem przed domem doktora Bartola pojawiają się muzykanci oraz hrabia Almaviva, który śpiewa serenadę dla wychowanicy... zobacz więcej »

 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic