Początkowa litera tytułu opery:

Bal maskowy

Un ballo in maschera

 • Muzyka: Giuseppe Verdi
 • Libretto: Antonio Somma
 • Premiera: 1859-02-17

Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Bostonie pod koniec XVII w. Akt I Odsłona 1 Hrabia Ryszard Warwick - gubernator Bostonu na przedłożonej mu w czasie audiencji liście zaproszonych na bal maskowy dostrzega ze wzruszeniem imię Amelii, żony swego adiutanta, Renata. Od Renata właśnie dowiaduje się hrabia o stronnictwie chcącym jego zguby. Wierny oficer błaga o ostrożność. Ryszard, który ma podpisać wyrok skazujący na wygnanie indiańską wróżkę, Ulrykę, postanawia zbadać sprawę osobiście. Odsłona 2 Hrabia w przebraniu spieszy do chaty Ulryki. Słyszy prośbę Amelii o ziele leczące z nieszczęśliwej miłości. Hrabia od dawna kocha skrycie żonę Renata - słysząc, że jego miłość jest wzajemna, postanawia czuwać nad ukochaną podczas wyprawy po magiczne ziele. Nadchodzi świta hrabiego, Amelia oddala się, Ryszard zaś prosi starą Indiankę o wróżbę. Ulryka przepowiada mu śmierć. Zada ją ten, któremu pierwszemu poda rękę. Wtem nadbiega Renato. Hrabia odruchowo wyciąga dłoń na powitanie druha. Dworzanie są przerażeni, gubernator jednak śmieje się z ich obaw. Akt II Amelia pełna trwogi błądzi po dzikiej okolicy. Zbliża się Ryszard, daje się poznać ukochanej - i oboje wreszcie wyznają sobie miłość. Wtem zjawia się Renato ostrzegając o nadchodzących spiskowcach. Nie poznaje Amelii, której twarz kryje welon, i przyrzeka odprowadzić ją do Bostonu. Ryszard ucieka. Nadbiegający spiskowcy sądzą, że ukrył się w kobiecym przebraniu i zmuszają Amelię do zdjęcia welonu. Renato poznaje żonę. Chce jej śmierci, przekonany, że była z Ryszardem na schadzce, i przyłącza się do spisku przeciw hrabiemu. Akt III Odsłona 1 Amelia, widząc daremność tłumaczeń, przyjmuje wyrok śmierci, prosząc o łaskę pożegnania dziecka. Renato pragnie jednak straszniejszej zemsty. Zginąć musi przede wszystkim wiarołomny Ryszard. Oto właśnie przybyli spiskowcy. Mają losować, kto podczas balu maskowego zabije gubernatora. Wyciągnięty przez Amelię los pada na Renata. Odsłona 2 W gabinecie obok sali balowej Ryszard, chcąc uniknąć dalszych spotkań z Amelią, podpisuje z bólem serca dekret przenoszący Renata wraz z żoną do Anglii. Anonimowy list ostrzega przed groźbą zamachu, gubernator jednak lekceważy niebezpieczeństwo i wkłada strój balowy. Odsłona 3 Zaczyna się bal. Spiskowcy szukają swej ofiary. Gubernator lekceważy wciąż niebezpieczeństwo. Daremnie paź Oskar w błahej na pozór piosence przestrzega, że jedynie maska, jaką przywdział Ryszard, chroni go jeszcze przed sztyletem zabójcy. Hrabia pragnie zamienić choć kilka pożegnalnych słów z Amelią. Rozpoznany ginie z ręki mściwego Renata, który dopiero potem pojmuje swój straszny błąd. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Benvenuto Cellini
  (Benvenuto Cellini)
  Premiera: 1838--

  Opera w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się w Rzymie, w XVI wieku. Akt I Synny rzeźbiarz Benvenuto Cellini przybył z Florencji do Rzymu, na zamówienie papieża stworzyć statuę Perseusza. Zakochuje się... zobacz więcej »

 • Borys Godunow
  (Boris Godunow)
  Premiera: 1874-02-08

  Opera w czterech aktach z prologiem. Akcja rozgrywa się w Rosji i częściowo w Polsce, na przełomie XVI i XVII wieku. Prolog Odsłona 1 Na dziedzińcu klasztoru pod Moskwą tłum oczekuje na decyzję... zobacz więcej »

 • Bal maskowy
  (Un ballo in maschera)
  Premiera: 1859-02-17

  Opera w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Bostonie pod koniec XVII w. Akt I Odsłona 1 Hrabia Ryszard Warwick - gubernator Bostonu na przedłożonej mu w czasie audiencji liście zaproszonych na bal... zobacz więcej »

 • Notowanie: 357, Sunday, 9 May 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic