„Bo wARTo!”
- RMF Classic nagradza młodych filmowców!

Jakub Gierszał, Marta Nieradkiewicz, Justyna Wasilewska, Zofia Wichłacz i Tomasz Ziętek znaleźli się w tym roku wśród nominowanych do nagrody specjalnej RMF Classic „Bo wARTo!”. Nagroda przyznawana jest młodym filmowcom, którzy w ostatnim roku wyróżnili się wyjątkowo wartościowymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Zwycięzca otrzyma statuetkę, równowartość 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną stacji.

Co roku nominowani do nagrody „Bo wARTo!” są młodzi artyści innej dziedziny sztuki filmowej: reżyserzy, scenarzyści, autorzy zdjęć, kompozytorzy. Tym razem – znakomici, polscy aktorzy, których kreacje filmowe w ubiegłym sezonie przykuły uwagę widzów i krytyków. Wszystkich tegorocznych nominowanych wyróżnia wszechstronny aktorski warsztat, ale także artystyczna odwaga, dzięki której pozostają wyrazistymi osobowościami, a zamiast ulegać modom, wolą podążać za oryginalnymi, ambitnymi zadaniami.

Do nagrody nominuje redakcja radia RMF Classic, ale zwycięzcę wyłania specjalnie do tego celu powołana kapituła, złożona z wybitnych przedstawicieli polskiego środowiska filmowego. W tym roku jurorzy pracują pod kierunkiem Danuty Stenki, a w skład kapituły wchodzą: Paweł Pawlikowski, Jowita Budnik, Janusz Gajos, Kinga Dębska i Artur Żmijewski.

To już siódma edycja filmowej nagrody „Bo wARTo!”. Jej dotychczasowymi laureatami są: Bartosz Chajdecki, Jan Komasa, Dawid Ogrodnik, Piotr Sobociński, Tomasz Wasilewski i Jan P. Matuszyński.

Nazwisko laureata poznamy podczas gali finałowej plebiscytu „MocArty RMF Classic”, która odbędzie się 12 marca w Warszawie.

Jakub Gierszał
Fot. Tomasz Tyndyk
Jakub Gierszał
Urodzony w 1988 roku w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na dużym ekranie zadebiutował w 2009 roku rolą Kazika w ciepło przyjętym filmie „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha. Rok później powstała „Sala samobójców” Jana Komasy, która przyniosła aktorowi uznanie i dużą popularność. Za rolę w tym filmie otrzymał w 2011 roku Złotą Kaczkę w kategorii Najlepszy Aktor, a w 2012 roku uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej - Orły. W 2012 otrzymał również nagrodę „Shooting Star” dla "najbardziej obiecującego, młodego aktora europejskiego", przyznaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W 2015 roku wystąpił w musicalu Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu”, który okazał się prawdziwym objawieniem za oceanem i został tam wspaniale przyjęty. Jakub Gierszał znalazł się na prestiżowej liście obiecujących talentów magazynu Variety – „10 Europeans to Watch 2017”. Ostatni sezon obfitował w jego różnorodne role – pojawił się na dużym ekranie w „Pokocie” Agnieszki Holland, „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego oraz „Najlepszym” Łukasza Palkowskiego, opowieści inspirowanej życiem Jerzego Górskiego, byłego narkomana i triathlonisty. Nominowany za tę rolę do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. Po licznych festiwalowych pokazach na premierę czeka „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak, gdzie Jakub Gierszał zagrał młodego emigranta.
Marta Nieradkiewicz
Fot. Ania Powałowska
Marta Nieradkiewicz
Urodzona w 1983 roku w Łodzi. Licealna klasa o profilu teatralno-filmowym, a potem Wydział Aktorski łódzkiej Szkoły Filmowej były pierwszymi jej krokami na artystycznej drodze. Choć ogromną popularność przyniosła jej zaraz po studiach rola w serialu „Barwy szczęścia”, zrezygnowała z niej dla ról teatralnych i ambitnych projektów filmowych. W ostatnich latach pojawiła się u najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, a także w świetnych serialach – „Pakt”, „Ultraviolet” i „Bez tajemnic”. Współpracowała m.in. z Łukaszem Grzegorzkiem w filmie „Kamper” (2016) i Katarzyną Rosłaniec w filmie „Szatan kazał tańczyć” (2017). Najwięcej komplementów zbiera jednak za kreacje w filmach Tomasza Wasilewskiego, od „W sypialni” (gdzie była też drugim reżyserem!) przez „Płynące wieżowce” aż po „Zjednoczone Stany Miłości”, które w poruszający sposób opowiadały o skrywanych pragnieniach kobiet. Za rolę Sylwii w filmie „Płynące wieżowce” otrzymała nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za rok 2016 Marta Nieradkiewicz dostała Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego, przyznaną za role w „Kamperze” i „Zjednoczonych Stanach Miłości”. Jej ostatnim filmem są znakomicie oceniane „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej. Na Festiwalu Młodego Kina Europejskiego w Cottbus otrzymała za tę rolę samotnej, młodej matki nagrodę aktorską.
Justyna Wasilewska
Fot. Tomasz Tyndyk
Justyna Wasilewska
Urodzona w 1985 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Jedna z najbardziej charyzmatycznych aktorek swojego pokolenia, ceniona za role w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Starym Teatrze i TR Warszawa. Laureatka Grand Prix konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecna na małym i dużym ekranie od dawna, jednak ostatnie sezony znacznie szerzej otworzyły jej drzwi do filmowego świata. Po roli u Grzegorza Jaroszuka w filmie „Kebab i Horoskop” (nominacja do Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego”), w ubiegłym roku pojawiła się aż w trzech filmach, które skupiły uwagę krytyków i widzów. W „Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” Justyna Wasilewska zagrała przyjaciółkę tytułowej bohaterki. W krótkometrażowym filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej stworzyła kreację młodej dziewczyny, której plany życiowe zmieniają się po tym, jak w kraju wybucha konflikt zbrojny. Film otrzymał sporo nagród w Polsce i na świecie, m.in. w Cannes. „Serce miłości” Łukasza Rondudy, w którym wraz z Jackiem Poniedziałkiem zagrała jedną z głównych ról, to jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego roku, opowieść o intymnym związku artystów – Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego. W lutym tego roku do kin wchodzi „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak z jej udziałem.
Tomasz Ziętek
Tomasz Ziętek
Urodzony w 1989 roku w Inowrocławiu. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w „Czarnym Czwartku. Janek Wiśniewski padł” w 2011 roku. Kolejne lata przyniosły mu role u Roberta Glińskiego w „Kamieniach na szaniec”, „Polskim gównie” Grzegorza Jankowskiego i „Demonie” w reżyserii Marcina Wrony, a także nagradzanym i cenionym w Europie dramacie „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Ostatnie dwa sezony były dla Tomasza Ziętka niezwykle pracowite. Zagrał u boku Roberta Więckiewicza i Janusza Gajosa w „Konwoju” (2016), „Gwiazdach” (2017) Jana Kidawy-Błońskiego, a także pracował na planie filmu Doroty Kędzierzawskiej „Żużel”, która powierzyła mu rolę główną. Ubiegły rok przyniósł aktorowi kreację Pawła w „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego, zachwycającym debiucie, który otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Za rolę młodego chłopaka, który ukrywa przed rodziną sekret, Tomasz Ziętek otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za najlepszą drugoplanową rolę męską. Oprócz aktorstwa, wielką jego pasją jest muzyka. Wraz z zespołem pojawia się w filmie „Atak paniki” Pawła Maślony, a ich pyta „The Fruitcakes 2” ukazała się aż w 15 krajach w Europie.
Zofia Wichłacz
Fot. Ralf Uhler
Zofia Wichłacz
Urodzona w 1995 roku w Warszawie. Najmłodsza laureatka nagrody aktorskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wyróżniona za rolę Alicji „Biedronki” w filmie Jana Komasy „Miasto 44”, opowiadającym losy młodych powstańców w okupowanej stolicy. Za tę kreację nagrodzono ją również Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” w kategorii Odkrycie Roku i wyróżniono nominacją do tej nagrody za główną rolę kobiecą. W 2016 roku zagrała zafascynowaną Władysławem Strzemińskim studentkę u Andrzeja Wajdy w „Powidokach”. Ubiegły rok przyniósł jej kilka ważnych ról, m.in. Anny w „Zgodzie”, miłosnej opowieści, rozgrywającej się u schyłku II wojny światowej. W ostatnim sezonie Zofia Wichłacz zagrała również u Kasi Adamik w kryminalnym „Amoku”, opartym na prawdziwych zdarzeniach. W TR Warszawa występuje w spektaklu „Fantazja” Anny Karasińskiej. W 2017 roku została laureatką nagrody „Shooting Star” dla "najbardziej obiecującej, młodej aktorki europejskiej". Prestiżowe wyróżnienie wręczane jest na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic