Ranking dronów dla początkujących i nie tylko

Latanie dronem stało się nie tylko domeną profesjonalistów, ale także coraz częstszą rozrywką osób początkujących. Drony stały się częstym prezentem, jak również sposobem na pasję i miłe spędzenie wolnego czasu. Czy wiesz, jakie drony polecane są dla osób początkujących? Jakimi parametrami powinny się cechować i na co warto zwrócić uwagę, by nauka latania była prosta, a efekty zadowalające?

Ranking dronów dla początkujących i nie tylko

Dron - bezzałogowy statek powietrzny

Dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym, który w swoim wyposażeniu najczęściej posiada kamerę. Pozwala ona na podgląd obrazu na żywo na ekranie smarfonu czy komputera, a nagrania można zapisywać na karcie pamięci. Nie każdy wie, że dron swoje początki ma w technologiach wojskowych. Jeszcze nie tak dawno drony nie były dostępne dla amatorów, a jedynie dla przedstawicieli armii i naukowców. Dzisiaj coraz chętniej kupujemy drony jako prezent czy jako doskonałą rozrywkę. Są wykorzystywane także w pracy, zwłaszcza w branży medialnej, filmowej i fotograficznej. ujęcia wykonane z lotu ptaka mają swój niepowtarzalny klimat i styl. 

Drony występują w trzech najpopularniejszych rodzajach. Najprostsze są drony dla początkujących, czyli tzw. quadrocoptery z czterema śmigłami. Drony półprofesjonalne do hexacoptery z sześcioma śmigłami. Drony profesjonalne natomiast to octocoptery z ośmioma śmigłami.

Drony półprofesjonalne - dla kogo są stworzone?

Drony półprofesjonalne to urządzenia, które mogą służyć zarówno do celów typowo rozrywkowych, jak i jako narzędzie pracy. Mają sporo funkcji, a obraz nagrywany jest w zdecydowanie lepszej jakości niż w przypadku dronów dla początkujących. Drony posiadają stabilizację obrazu, co pozwala na nagrywanie stabilnych ujęć. To właśnie takie urządzenia są wykorzystywane przez ekipy filmowe czy branżę medialną. Drony półprofesjonalne posiadają moduł GPS, którego celem jest stabilizacja lotu nawet w najbardziej wietrznych warunkach. Dodatkową funkcjonalnością jest system FPV, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie nagrywanego obrazu w czasie rzeczywistym. Różnicą między dronami rekreacyjnymi, a półprofesjonalnymi jest także czas pojedynczego lotu na jednym ładowaniu. Drony dla początkujących pozwalają na zaznajomienie się ze specyfiką sprzętu, jednak jeżeli myślisz o filmowaniu czy fotografowaniu na poważnie, z pewnością lepiej sprawdzi się dron półprofesjonalny.

Zobacz świat z lotu ptaka!

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z lataniem, na profesjonalne drony przyjdzie jeszcze czas. Na początek polecamy Ci dron OVERMAX X-Bee Drone Fold One. Jest to dron czterowirnikowy, należący do klasy C0 i cechujący się wyjątkowo prostym systemem sterowania. Kamera drona pozwala na uzyskanie doskonałej jakości obrazu i oglądanie go w czasie rzeczywistym. Dron sterowany jest przy użyciu zdalnego nadajnika pracującego w ultraszybkim pasmie 5G, dzięki czemu łączność jest ciągła bez względu na odległość. Całe sterowanie odbywa się przy użyciu joysticków i programowalnych przycisków funkcyjnych. Maksymalny czas lotu to 15 minut na pełnym naładowaniu akumulatora. Kamera pozwala na transmisję obrazu w czasie rzeczywistym, a sterowanie dronem jest łatwe nawet dla początkujących, zwłaszcza z użyciem funkcji automatycznego powrotu do miejsca startu urządzenia.

Ranking dronów - na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać drona i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Najlepsze drony pozwalają na nagrywanie obrazu w wyjątkowej jakości. Drony profesjonalne kosztują naprawdę sporo, jednak do prostszych zastosowań w zupełności wystarczą drony półprofesjonalne, o wiele tańsze i prostsze w obsłudze. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Powinien on pozwalać na kontrolę nagrywanego obrazu w czasie rzeczywistym. Sprzęt profesjonalny i półprofesjonalny najczęściej posiada dodatkowe osłony śmigieł, które podnoszą poziom bezpieczeństwa, a do tego zapewniają idealnie stabilny lot.

Modelem drona, który jest polecany początkującym jest dron Xiaomi Fimi X8. Niewielkie rozmiary, a jednocześnie wyjątkowo daleki zasięg i wytrzymała bateria sprawiają, że początki stają się prostsze. Dron pozwala na nagrywanie materiału w bardzo wysokiej jakości, a możliwość odtwarzania w czasie rzeczywistym znacząco poszerza zastosowanie w branży dronów komercyjnych.

Najlepsze drony pozwalają na łatwe sterowanie, a także na korzystanie z dodatkowych udogodnień, np. z aplikacji DJI Fly. Składany dron ma tę zaletę, że jest mobilny i łatwo można go przetransportować w dowolne miejsce, a możliwość sterowania przy użyciu smartfona daje wyjątkowe możliwości.

Wiele osób zadaje sobie także pytanie, ile kosztuje dron. Tutaj właściwie nie ma limitu. Ceny dronów zaczynają się już od kilkuset złotych za modele rekreacyjne. Oczywiście, najdroższe są modele profesjonalne, których ceny to kilkanaście tysięcy złotych. Kompromisem są drony półprofesjonalne, których ceny wahają się w granicach kilku tysięcy złotych. Takie modele są w zupełności wystarczające do najbardziej typowych zastosowań.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic