Czy warto dodatkowo ubezpieczać sprzęt RTV lub AGD?

Kupujesz nowe RTV lub AGD? Dowiedz się, czy warto dodatkowo ubezpieczać sprzęt. Poznaj różnice pomiędzy dodatkową ochroną, a przedłużoną gwarancją. Dowiedz się, na czym polega takie dodatkowe ubezpieczenie, kiedy zadziała jego ochrona i jak możesz z niego skorzystać. Przeczytaj artykuł.

Czy warto dodatkowo ubezpieczać sprzęt RTV lub AGD?

Dodatkowe ubezpieczenie a przedłużona gwarancja

Kupując nowy sprzęt, otrzymujesz na niego gwarancję producenta. Zwykle są to 24 miesiące ochrony na wypadek jego awarii z przyczyn wewnętrznych, a więc działania podzespołów. Jednak zapewne wiesz z doświadczenia, że tego typu sprzęt "lubi" się psuć po wygaśnięciu gwarancji producenta. Stąd, wychodząc naprzeciw klientom, sklepy RTV i AGD oferują zakupienie wydłużonej gwarancji, która zapewni tę samą ochronę przez kilka kolejnych lat. Tego typu ochrona nie zabezpiecza jednak sprzętu od innych zdarzeń, takich jak nieumyślne uszkodzenie, czy kradzież. Oferuje ją jednak dodatkowe ubezpieczenie, często łącząc w sobie zalety gwarancji. Jak to działa?

Przedłużona gwarancja to z reguły ta sama ochrona, jaką oferuje producent w okresie gwarancji, ale działa ona po jej wygaśnięciu. Z kolei dodatkowe ubezpieczenie telewizora lub telefonu to ochrona Twojego nowego sprzętu od chwili jego zakupu. Zbita w wyniku upadku telefonu szybka, czy też przypadkowo upuszczony telewizor może wówczas zostać naprawiony lub wymieniony na nowy.

Ubezpieczenie sprzętu komputerowego RTV i AGD

Być może miałeś okazję już się przekonać, jak kosztowna potrafi być naprawa lodówki, czy telewizora. Koszt wymiany matrycy w telewizorze to z reguły 2-3 tysiące złotych, tymczasem nowe telewizory, chociaż oferują wysoką jakość obrazu, to nie są niezawodne. O ile przez 2 lata koszt wymiany sprzętu czy podzespołów bierze na siebie producent, o tyle po tym okresie musisz je pokryć z własnej kieszeni. Zapewne chciałbyś tego uniknąć i w tym przypadku dobrze jest skorzystać z przedłużonej gwarancji, jaką oferują sklepy RTV i AGD.

Jeśli jednak zależy Ci na szerszym zakresie ochrony, możesz skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia. Zakres dodatkowego ubezpieczenia różni się w zależności od ubezpieczyciela i wybranego wariantu, ale najczęściej obejmuje ochronę na wypadek kradzieży i nieumyślnego uszkodzenia sprzętu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twój sprzęt komputerowy, RTV lub AGD zostanie skradziony w wyniku rabunku, lub włamania, otrzymasz nowy. Jeśli z kolei Twój sprzęt zostanie uszkodzony na przykład w wyniku strącenia przez Twoje dziecko lub gdy przypadkowo go zalejesz, ubezpieczenie pokryje koszty naprawy, które jak wspomnieliśmy mogą być całkiem spore.

Dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt RTV i AGD

Możliwość wypłaty odszkodowania za zniszczony sprzęt w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy też pokrycia kosztów naprawy to zdecydowane zalety, jakie niesie ze sobą ubezpieczenie telewizora, komputera, lodówki czy pralki. Pomyśl tylko — czy nie pijesz kawy, pracując przy komputerze? Wówczas nietrudno o zalanie. Czy Twoje dzieci lubią bawić się w salonie, gdzie w pobliżu stoi telewizor? Nietrudno go wówczas uszkodzić.

Ubezpieczenie smartfona i tableta

Ubezpieczenie urządzeń mobilnych działa podobnie jak ubezpieczenie sprzętu elektronicznego RTV i AGD. W tym przypadku także możesz skorzystać z przedłużonej gwarancji i naprawy bądź wymiany sprzętu w przypadku awarii albo dodatkowej ochrony rozszerzonej o naprawę zbitej szybki czy zalania. Korzystając z dodatkowego ubezpieczenia wielu ubezpieczycieli oferuje także nowy sprzęt w przypadku kradzieży.

Szczegółowy zakres ochrony uzależniony jest zawsze od umowy ubezpieczenia zawartej z ubezpieczycielem, jednakże wielu z nich oferuje ochronę szybki na wypadek przypadkowego stłuczenia. Równie często tego typu umowy ubezpieczeniowe obejmują naprawę obudowy wraz z wyświetlaczem.

Dlaczego warto ubezpieczyć urządzenia mobilne

Twój telefon towarzyszy Ci przez cały dzień i dlatego jego przypadkowe upadki zdarzają się bardzo często. Wielu ubezpieczycieli potwierdza, że uszkodzenie w wyniku upadku jest jedną z najczęstszych przyczyn działania ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej dochodzi wówczas do zbicia szybki, często do uszkodzenia wyświetlacza i obudowy. Koszt zbitej szybki to od 500 do nawet 2000 zł, podczas gdy naprawa lub wymiana wyświetlacza i obudowy może być jeszcze droższa. Dlatego też warto skorzystać z ubezpieczenia.

Jak możesz skorzystać z ubezpieczenia sprzętu

Przedłużona gwarancja i możliwość pokrycia kosztów naprawy, naprawa lub wymiana sprzętu w sytuacji awarii to z pewnością warta uwagi oferta, którą często otrzymujesz od sprzedawcy nowego sprzętu. Możesz z niej skorzystać praktycznie w każdej większej sieci marketów, podobnie jak z ubezpieczenia na wypadek przypadkowego uszkodzenia czy kradzieży. Musisz jednak pamiętać, że zakres ochrony ubezpieczeniowej w każdym wypadku może być różny i zależy od konkretnej oferty ubezpieczeniowej, dlatego zawsze warto dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia, jakiej zawarcie oferuje Ci sprzedawca. Często ubezpieczenie mienia ruchomego oferują także niezależne agencje ubezpieczeniowe. Zawsze warto porównać kilka ofert, aby wybrać najbardziej korzystną dla Ciebie.

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic