Informacje

Polsko-Czeska Jesień Literatury

Dodano:
Polsko-Czeska Jesień Literatury

Polsko-Czeska Wiosna Literatury w Sieci za nami, ale to nie koniec spotkań z polskimi i czeskimi autorami. Jesień w tym roku w Mazowieckim Instytucie Kultury zapowiada się niezwykle ciekawie i literacko. Z sieci nie uciekamy, ale powoli wracamy do rzeczywistości i wydarzeń w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami, którego ostatnio tak bardzo nam wszystkim brakowało.

Czy Czesi wciąż się śmieją?  Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek. Tych, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź, zapraszamy na Polsko-Czeską Jesień Literatury do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, na rozmowę o fenomenie czeskiego poczucia humoru. A wezmą w niej udział jedni z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowy polski czechofil Mariusz Szczygieł, i autor książki Szwejkowie i Don Kichoci – Leszek Engelking.

To jedni z wielu gości, jacy pojawią się na polsko-czeskim festiwalu, który powstał z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz wielu innych partnerów. Z Czech, na spotkania z polską publicznością, przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, a wśród nich: Petra Soukupová, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formánek, autor głośnej książki Mówić prawdę, określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego kroniką szaleństwa XX wieku, jak również, co może zdziwić niektórych, poeci – Petr Borkovec i Marie Iljašenko – nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach. Zgodnie z ideą festiwalu w rozmowach wezmą udział także polscy pisarze, będą to m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman. W cyklu Mistrzowie przypominamy, jak co roku, wybitnych czeskich twórców. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego Inżyniera ludzkich dusz – Josef Škvorecki, któremu  zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklicki (fortepian).

Bogata i różnorodna tematyka spotkań z pewnością zainteresuje wielu, ale nie będzie ona tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Lejtmotywem programu 2020, jak się okazało bardzo na czasie, jest bowiem zagadnienie „końca”. Zastanowimy się, wspólnie z naszymi gośćmi, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, z końcem pewnej narracji. Na rozmowy o końcu, ale też o jazzie, poezji, czeskim i polskim humorze, zapraszamy tej jesieni wszystkich miłośników czeskiej i polskiej literatury.

Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni i kuratorka programu z ramienia Mazowieckiego Instytutu Kultury
Cały program: mik.waw.pl, warsaw.czechcentres.cz.

Wstęp: Nieodpłatne wejściówki z przypisanymi miejscami są dostępne online oraz w kasie MIK.

 • 08:18 Elmer Bernstein The Magnificat Seven
 • 08:22 Brian Tyler Rambo Theme
 • 08:26 Vangelis City Of Isabel
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic