KRYSTIAN LUPA bohaterem Bliskich Spotkań w RMF Classic

Zdarza mu się uciekać do Juskunii. Ma w stolicy tego państwa (Jelo) bardzo wygodne mieszkanie. W strategicznym punkcie, blisko ulubionych dzielnic. W swoim realnym domu ma ostatnio problem z dostaniem się na balkon. Wszystko przez gołębicę, wysiadującą jedno jajko. Ale to nie jest taki duży problem, bo mnóstwo czasu i tak spędza w teatrze. I w teatrze się spotkaliśmy. W pierwszym rzędzie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Rozmawialiśmy o domu (domach), ulubionych drzewach, przedmiotach, które znajdują swojego człowieka, „Imagine” (spektaklu, który niedawno miał swoją premierę) i o kilku innych sprawach.

KRYSTIAN LUPA bohaterem Bliskich Spotkań w RMF Classic
Imagine - próby - fot. Natalia Kabanow

Zapraszam do wysłuchania fragmentów audycji, Natalia Grzeszczyk

posłuchaj Krystian Lupa w Bliskich Spotkaniach w RMF Classic

 

 

Z materiałów prasowych o "Imagine":

Artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine” Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji.

Reżyser wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.

Czy wizje rodem z New Age brzmią dziś tylko naiwnie? Czy wiara w nieskończoną ewolucję człowieczeństwa i metafizykę to mrzonka, czy jednak odwieczna potrzeba ludzkości? Dlaczego w latach 70-tych pacyfistyczna idea tak szybko poniosła porażkę? Czy w czasie kryzysu zwiększa się szansa na przemianę duchową?

 

Zapis transmisji konferencji "Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner", która odbyła się 24 kwietnia 2022 na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych:

 

Muzykę z teatralnego świata Krystiana Lupy możecie usłyszeć tutaj :)

Źródło Spotify

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic