Z violą da gamba w głównej roli

Trzecia w tym sezonie artystycznym odsłona cyklu „Po prostu… Filharmonia!” – 6, 7 i 8 lutego - przyniesie spotkanie z instrumentem z dawnych epok – violą da gamba. Podczas trzech koncertów zagra na niej włoski wirtuoz Teodoro Baù.

Z violą da gamba w głównej roli

Viola da gamba to instrument smyczkowy. Nazwa jej pochodzi od słowa „gamba” czyli „noga” – instrument trzyma się pionowo, oparty o nogę lub między kolanami. Standardowa gamba ma sześć strun, a technika gry przypomina grę na wiolonczeli.

Pochodzący z Włoch Teodoro Baù jest młodym wirtuozem tego instrumentu. Studiował     Claudi Pasetto i Alberto Rasiego, a grę na lutni u Massimo Lonardiego. Następnie wyjechał do Bazylei, gdzie kontynuuje naukę w klasach Paolo Pandolfo (gamba) i Petera Croton (teorba). Jest laureatem prestiżowego konkursu Bach-Abel Wettbewerb w Köthen oraz finalistą konkursów w Magdeburgu i Bruges, a także wielu konkursów, w których uczestniczył jako członek nagradzanych zespołów instrumentalnych. Pomimo młodego wieku brał udział w wielu nagraniach płytowych i pojawiał się m.in. w zespołach Cecilii Bartolii, Diego Fasolisa, Leonarda Garcii Alarcona i Amandine Beyer. 

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi podczas trzech wieczorów lutowej odsłony cyklu koncertowego „Po prostu… Filharmonia!” – w Sali Kameralnej – 6, 7 i 8 lutego. We wtorek 6 lutego zagra jako solista z Orkiestrą Kore – a w programie usłyszymy dzieła Carla Philippa Emanuela Bacha i Johanna Christopha Friedricha Bacha  - synów wielkiego Jana Sebastiana.

W środę, 7 lutego wystąpi dwóch solistów – w pierwszej części zagra znakomity klawesynista Andrea Buccarella. W drugiej części zaś solo zagra główny bohater cyklu – Teodoro Baù. W programie wieczoru dzieła dojrzałego niemieckiego i włoskiego baroku, takich twórców jak m.in. Claudio Merulo, Andrea Gabrieli, Girolamo Frescobaldi czy Johann Jacob Froberger, a koncert zwieńczą znakomite transktypcje fragmentów partit na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na violę da gamba (autorstwa Teodoro Baù).

Ostatniego wieczoru, w czwartek 8 lutego obaj artyści zagrają już razem – wykonają cztery sonaty na klawesyn i violę da gamba Jana Sebastiana Bacha. 

Więcej informacji na www.filharmonia.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic