Informacje

Tokarczuk: Cieszę się, że Nagroda Nobla sprawiła ludziom radość

Dodano:
Tokarczuk: Cieszę się, że Nagroda Nobla sprawiła ludziom radość

Olga Tokarczuk / Wojciech Olkuśnik /PAP

Przebywająca w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk spotkała się w niedzielę z członkami szwedzkiego PEN-klubu. Dziennikarzom i pisarzom opowiadała o swoim pisarstwie.

Dla nas, mieszkańców Europy Środkowej, granice mają charakter płynny. Często się zmieniały i zmuszały nas do przemieszczania się. Granica to pojęcie abstrakcyjne, nie istniejące w geografii - powiedziała Olga Tokarczuk, odnosząc się do uzasadnienia komitetu noblowskiego.

Polska pisarka otrzymała Nagrodę Nobla "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

"Każde pokolenie ma swoje pojęcie historii"

Tokarczuk, w rozmowie ze swoim tłumaczem Janem Henrikiem Swahnem, autorem większości przekładów jej książek na szwedzki, stwierdziła skromnie, że "wcale nie jest dobra z historii". W ten sposób odniosła się do kwerendy, jaką musiała wykonać, aby napisać "Księgi Jakubowe".

Każde pokolenie ma swoje pojęcie historii. Nie chodzi o to, że ją zmieniam, ale nadaję jej inną perspektywę - powiedziała. Jako przykład pisarka podała twórczość innego polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza, który utrwalał pojęcie narodu polskiego. Obraz Polski przedstawiany przez Sienkiewicza nie był prawdziwy. Polska była krajem wielokulturowym - zaznaczyła pisarka.

Tokarczuk opowiadała także, że w trakcie pracy nad "Księgami Jakubowym" miała trudności ze znalezieniem w źródłach historycznych świadectw kobiet. Jeśli już występowały gdzieś kobiety, to niewiele było o nich wiadomo. Bardzo chciałam dać im głos - stwierdziła.

Noblistka opowiadała także o swojej fascynacji kulturą żydowską oraz judaizmem, a także innymi religiami. Nie chciała natomiast odnosić się do polityki i podziałów w polskim społeczeństwie. Cieszę się, że Nagroda Nobla sprawiła ludziom radość, wytworzyła się w Polsce taka dobra energia - podkreśliła.

W niedzielę szwedzka gazeta "Dagens Nyheter" napisała, że polska telewizja publiczna nie będzie transmitować uroczystości noblowskich, które odbędą się we wtorek w Sztokholmie. Zapytana o to Tokarczuk odpowiedziała wymijająco: "Jest mi przykro. Nie wiem, jak mam się do tego odnieść".

Członkowie szwedzkiego PEN-klubu nagrodzili Tokarczuk ogromnymi brawami.


 • 20:19 Benji Merrison & Will Slater Dynasties Opening Titles
 • 20:22 Lianne La Havas, Don McLean Starry Starry Night
 • 20:27 Luis Bacalov My Baby Shot Me Down/Twisted Nerve/You're My Wicked Life/The Grand Duel
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic