Informacje

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską

Dodano:
Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską

fot. PAP/EPA

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór ''Fireworks''. Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis.

Prawykonanie utworu odbyło się 13 sierpnia na Festiwalu Chopin i jego Europa. Kompozycję wykonali muzycy z European Union Youth Orchestra pod batutą dyrektora muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Waszyngtonie Gianandrei Nosedy. Później utwór wykonano w Konzerthaus w Berlinie oraz w londyńskim Royal Albert Hall w ramach festiwalu BBC Proms.

"Jestem bardzo szczęśliwa, to wielki splendor dla kompozytora, gdy nowy utwór może zostać zaprezentowany w tak renomowanych salach koncertowych i przy okazji tak wspaniałych festiwali" - mówiła Zubel w rozmowie z PAP.

"Chciałam, aby utwór przygotowany z okazji wielkiego jubileuszu Polski był muzycznym fajerwerkiem. Trudno opisuje się dźwięki słowami, ale wydaje mi się, że +Fireworks+ to prawdziwa eksplozja energii i radości" - stwierdziła artystka.

Jak podkreśliła, bardzo zależało jej, "by świętowanie stulecia odzyskania niepodległości było przepełnione radością, nie miało charakteru nostalgicznego" i "aby ten utwór pobudzał odbiorców do działania, dodawał sił"

Utwór  został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 oraz przez European Union Youth Orchestra w ramach programu "2018 European Year of Cultural Heritage".

Agata Zubel (ur. 1978 r.) jest śpiewaczką, kompozytorką i wykładowcą. Ukończyła studia kompozytorskie oraz wokalne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Studiowała także w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. W latach 2000-2002 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2001-2002 – Zarządu Miasta Wrocławia. W 2004 r. otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej, zaś w 2014 r. – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Obecnie prowadzi zajęcia z kompozycji we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Artystka ma na swoim koncie kilkanaście publikacji kompozytorskich, wśród nich monograficzny album "Not I" oraz płyta "Cascando", za którą dostała nagrodę Fryderyka, a także wokalnych, m.in. album "Dream Lake" zawierający interpretacje pieśni Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego oraz "Poems" z pieśniami Lutosławskiego, Coplanda i Berga. Współpracowała m.in. z Klangforum Wien, London Sinfonietta, Seattle Chamber Players oraz musikFabrik.

Agata Zubel jest laureatką wielu konkursów i nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2004 r.) i Fryderyka (2010 r.). W 2014 r. za kompozycję pt. "Not I", zarejestrowaną z Klangforum Wien, otrzymała nagrodę Polonica Nova, a w 2016 r. została laureatką nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowości roku. W 2017 otrzymała Medal "Gloria Artis".

Europejska Nagroda Kompozytorska przyznawana jest co roku w ramach międzynarodowego festiwalu Young Euro Classic odbywającego się w Berlinie od 2000 r., za najlepszą premierę lub niemiecką premierę zaprezentowaną na festiwalu. Jej dotychczasowymi laureatami są m.in. Magnus Lindberg i Joachim F. W. Schneider.

 • 22:29 Pat Metheny North
 • 22:34 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Passepied
 • 22:38 Jan Sebastian Bach Orchestral Suite No.2 in B minor BWV.1067 (5)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 328, Sunday, 20 September 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic