Informacje

"Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego w cyklu "Teatr online"

Dodano:
"Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego w cyklu "Teatr online"

Zapis telewizyjny "Zmierzchu bogów" Luchino Viscontiego, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z 2011 r., pokaże w sobotę Teatr Wybrzeże w ramach cyklu "Teatr online". Sztuka ta była pierwszą polską adaptacją sceniczną tekstu włoskiego mistrza kina.

Rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski poinformował w środę, że rejestracja spektaklu miała miejsce 6 i 7 maja 2011 r. na Dużej Scenie. Premiera telewizyjna przedstawienia odbyła się zaś w TVP Kultura 31 maja 2011 r.

"Reżyser rejestracji Józef Kowalewski otrzymał nagrodę Festiwalu Dwa Teatry za twórczą realizację telewizyjną Zmierzchu bogów" - przypomniał Kwiatkowski.

Transmisja spektaklu na kanale YouTube Teatru Wybrzeże (https://youtu.be/4_21xDgAmuo) rozpocznie się w sobotę 16 maja o godzinie 17.00. Nagranie będzie dostępne do 14 czerwca.

"Zmierzch bogów" to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Spektakl po raz pierwszy pokazano widzom 29 sierpnia 2009 r. w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

"Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj" - podkreślił rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

W spektaklu występują m.in. Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck), Mirosław Baka (Aschenbach), Mariusz Bonaszewski (Friederich Bruckmann), Piotr Domalewski (Martin von Essenbeck), Krzysztof Gordon (Joachim von Essenbeck) oraz Sylwia Góra-Weber (Elizabeth Thallmann).

Przedstawienie wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, który wraz z Jakubem Roszkowskim jest także autorem adaptacji scenicznej.

"Zmierzch bogów" będzie piątym przedstawieniem zaprezentowanym w cyklu "Teatr online". 20 marca Teatr Wybrzeże pokazał widzom "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, 4 kwietnia "Amatorki" Elfriede Jelinek w inscenizacji Eweliny Marciniak, 25 kwietnia "Ciała obce" Julii Holewińskiej, w reżyserii Kuby Kowalskiego, a 30 kwietnia "Broniewskiego" Radosława Paczochy, w reżyserii Adama Orzechowskiego.

autor: Robert Pietrzak

 • 06:05 Georges Bizet Carmen (Overture)
 • 06:08 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 06:10 Ewa Demarczyk Jaki śmieszny
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic