Informacje

Zamiast tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków będzie zbiórka online

Dodano:
Zamiast tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków będzie zbiórka online

fot.PAP/Łukasz Gągulski

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, który od lat zbiera środki na odnowę zabytkowych nagrobków, w tym roku nie zorganizuje kwesty na Cmentarzu Rakowickim – zdecydował zarząd komitetu. Zamiast niej uruchomiona zostanie zbiórka internetowa.

Jak poinformowała we wtorek PAP Anna Kornecka, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, w związku z pandemią w tym roku wolontariusze nie będą zbierać pieniędzy do puszek. "Nie będziemy naszych wolontariuszy narażać na kontakt z ludźmi, na stanie w tłumie. Uważamy, że zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązywania czerwonej strefy zachowanie minimum 1,5-metrowej odległości jest niemożliwe podczas tradycyjnej kwesty" – powiedziała Kornecka. "Nie chcemy też swoją obecnością na cmentarzach i kwestą zachęcać do wychodzenia z domów" – dodała.  

Zarząd Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa zdecydował, że za kilka dni uruchomiona zostanie internetowa zbiórka środków na ratowanie zabytkowych nagrobków. Potrwa do końca tego roku. Chętni będą mogli wesprzeć tę inicjatywę także dokonując bezpośrednich wpłat na konto bankowe. Szczegółowe informacje mają się  pojawić wkrótce na profilu Komitetu na FB.

Podczas zeszłorocznej kwesty wolontariusze OKRK wspierani przez znanych krakowian zebrali niemal 60 tys. zł. "W tym tygodniu podpisujemy umowę z wykonawcą dotyczącą renowacji dwóch kolejnych nagrobków za ponad 90 tys. zł. Przeznaczymy na ten cel wszystkie środki z zeszłorocznej kwesty oraz z innych naszych zbiórek" – powiedziała Anna Kornecka.
 
W 2019 roku dzięki aktywności Komitetu udało się wyremontować 11 zabytkowych nagrobków: dziesięć na Cmentarzu Rakowickim, jeden na Nowym Cmentarzu Podgórskim.   

Na kwestowanie – choć w bardzo ograniczonym zakresie – zdecydowało się w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum św. Łazarza, które bardzo potrzebuje środków na swoją statutową działalność – opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi. Z powodu pandemii deficyt w budżecie placówki sięga już 1 mln zł. "Nasi podopieczni nie mogą czekać na pomoc" – mówiła PAP Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza.

Wolontariusze zbierali do puszek pieniądze dla hospicjum w miniony weekend, będą też zbierać na krakowskich nekropoliach w najbliższą sobotę i niedzielę. By ograniczyć ryzyko puszki są ustawione na niewielkich stołeczkach, a obok dostępny jest płyn do dezynfekcji. Wykaz cmentarzy i godziny, w jakich wolontariusze tam będą jest już dostępny na profilu hospicjum na FB.
   
Na stronie internetowej Hospicjum św. Łazarza została utworzona wirtualna puszka (www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/), do której można złożyć datek on-line. Wpłat można dokonać także bezpośrednio na podane na stronie internetowej konto bankowe z adnotacją "Kwesta listopadowa".

Małgorzata Wosion-Czoba

 • 06:17 Ramin Djawadi Uriel
 • 06:21 Edvard Grieg Peer Gynt (Solveig's Song)
 • 06:27 Georg Friedrich Haendel Kapłan Zadok
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic