Informacje

Spektakl "Guru" Opery na Zamku dostępny online

Dodano:
Spektakl "Guru" Opery na Zamku dostępny online

"Guru" – operowa opowieść o manipulacji i próbie jej przezwyciężenia dostępna jest w sieci – poinformowała Opera na Zamku w Szczecinie. Dzieło kompozytora Laurenta Petitgirarda dostępne będzie online do końca roku.

Opera oparta jest na wydarzeniach z 1978 roku, kiedy w Gujanie ponad 900 osób należących do sekty Jima Jonesa popełniło samobójstwo. To spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem.

Rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży", która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z guru, by ocalić siebie i pozostałych.

"To opera o walce ze zjawiskiem, które jest obecnie coraz bardziej rozpowszechnione – manipulacją. Szczególnym przypadkiem jest sekta. Fascynujące jest to, jak ci ludzie – adepci – stają się odporni na argumenty. Wydaje się, jakby mózg został zniszczony i uformowany na nowo" – mówił PAP przed światową prapremierą we wrześniu 2018 r. kompozytor Laurent Petitgirard.

Libretto "Guru" napisał Xavier Maurel, spektakl wyreżyserował Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. W rolę tytułowego guru wcielił się Hubert Claessens, a rolę jego oponentki Marie – jedyną rolę nieśpiewaną – zagrała Sonia Petrovna.

Spektakl dostępny będzie pod adresem www.youtube.com/watch?v=QOXgbe0FGqM&t=3345s do końca roku.

Elżbieta Bielecka

 • 11:39 Ramin Djawadi Shall We Begin
 • 11:45 Georges Bizet "Carmen" na wesoło
 • 11:48 Heitor Villa-Lobos Pierwsza część "Popularnej suity brazylijskiej"
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic