Informacje

Soliści Metropolitan Opera w koncercie online pamięci Jana Pawła II

Dodano:
Soliści Metropolitan Opera w koncercie online pamięci Jana Pawła II

Karol Wojtyła tuż po tym, jak został wybrany przez konklawe na papieża. fot.PAP/EPA

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Fundacja Kultury i Sztuki organizuje 21 czerwca koncert online. Wystąpi w nim 30 artystów z Polski i zagranicy, w tym m.in. soliści Metropolitan Opera, Polskiej Opery Narodowej oraz Polskiej Opery Królewskiej.

"Jan Paweł II był tym, który łączył Polaków mieszkających w kraju i na emigracji będąc dla wielu duchowym przewodnikiem. Organizując koncert, z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy jego urodzin, chcemy zjednoczyć wokół jego osoby wszystkich rodaków" - podano w informacji przesłanej PAP.

"Papież zawsze podkreślał wkład Polonii w propagowanie polskiej kultury na świecie oraz jej determinację w budowaniu tożsamości duchowej, której fundament stanowi dziedzictwo narodowe" - przypomniano.

W koncercie, który odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca o godz. 20. na stronie wydarzenia www.jp2concert.com wystąpi ponad 30 artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii. Wystąpią m.in. soliści Metropolitan Opera: Lisette Oropesa, Angel Joy Blue, Federica Lombardi, MaryAnn McCormick, Latonia Moore, Brandie Sutton; soliści Polskiej Opery Narodowej: Aleksandra Olczyk i Rafał Bartmiński, Polskiej Opery Królewskiej: Aneta Łukaszewicz, soliści Baletu między innymi Dagmara Dryl, oraz muzycy: Krzesimir Dębski, Veriko Tchumburidze, Szymon Nehring, Piotr Pławner.

Program obejmuje zarówno dzieła muzyki sakralnej, jak i klasycznej.

"Będzie można posłuchać: Ave Maria F.Schuberta, które jest pieśnią istotną dla kultu maryjnego, tak bliskiemu papieżowi, który Matce Bożej zawierzył swoje życie. Z koli Kenneth Overton - amerykański baryton, wykona God is a God, zaś Rafał Bartmiński solista Polskiej Opery Narodowej wykona między innymi Offretorium z Mszy Polskiej J. Maklakiewicza. Klamrę koncertu stanowi występ S. Nehringa, który wykona utwory F. Chopina w scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu.

Koncert będzie dostępny online do wtorku 23 czerwca do godz. 24.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem min.: przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, kard. Stanisława Dziwisza, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Autor: Magdalena Gronek

 • 14:05 Alex Heffes Sons of Xhosa
 • 14:07 John Williams Prologue: Book II and The Escape From The Dursleys
 • 14:11 Francisco Tarrega Recuerdos de la Alhambra
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic