ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Siedem inicjatyw on-line na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Dzielenie się świadectwami, bieg dobroczynności, spacer po miejscach związanych z Janem Pawłem II, to inicjatywy podejmowane z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II. We wszystkich tych wydarzeniach można wziąć udział bez wychodzenia z domu – online.

Siedem inicjatyw on-line na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
fot.PAP/DPA

Jak podaje na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, archidiecezja krakowska przygotowała na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły bardzo wiele inicjatyw, które nie tylko przypomną postać Papieża Polaka, ale przede wszystkim pozwolą osobiście zaangażować się w świętowanie tego dnia. Z uwagi na trwającą epidemię większość tych wydarzeń przeniesiona będzie do internetu, ale za to również potrwa dłużej – niektóre nawet do końca roku. Oto kilka inicjatyw, w których można wziąć udział online. Organizuje je Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

[Inicjatywa #ThankYouJohnPaul2 – "Dziękuję Ci Janie Pawle II" – ma charakter ogólnoświatowy i jest wspierana przez Konferencję Episkopatu Polski. Internauci chcą dzięki wpisom, filmikom, zdjęciom stworzyć wirtualny tort urodzinowy w mediach społecznościowych. To akcja społecznościowa w mediach społecznościowych, do której zapraszają znani politycy oraz duchowni. Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z tym samym hasztagiem. Akcja trwa do końca roku.

Bieg, w którym można wziąć udział wirtualnie. Rozpoczęto już ogólnopolskie zapisy do biegu w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.biegdobroczynnosci.pl

Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Tak zatytułowano spacery po miejscach związanych z papieżem Polakiem, zarejestrowane przy pomocy dronu. "Chcemy w ten sposób nie tylko przybliżyć odbiorcom krakowskie miejsca bliskie Janowi Pawłowi II, ale także zaprezentować je z innej, nieznanej perspektywy" – mówią organizatorzy. Spacery będą w formie nagrań i filmów, które zamieszczone będą na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych – dodają.

18 maja Instytut oraz Archidiecezja Krakowska udostępnią on-line projekcję laserową wykonaną na Budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Na elewacji budynku zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku. Pierwsza taka projekcja została przygotowana na 6. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, którą obchodziliśmy 27 kwietnia.

Hymn obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II o wymownym tytule "Nie zastąpi Ciebie nikt" spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, ma już ponad 4 miliony wyświetleń.

"Mamy nadzieję, że ten utwór, który został napisany specjalnie z okazji tej rocznicy będzie śpiewany przez wszystkich Polaków" – powiedziała Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorzy zapraszają do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty. "Czekamy na nagrania słuchaczy, które udostępnimy!" – piszą inicjatorzy akcji. Nagrania można wysyłać drogą mailową na adres Instytutu (instytut@idmjp2.pl) lub poprzez komunikatory internetowe, np. Messenger.

Instytut zaprasza także do podzielenia się wspomnieniami ze spotkań z św. Janem Pawłem II. Jak mówią organizatorzy każde, nawet najmniejsze wspomnienie będzie bardzo ważne. Wszystkie historie można nadsyłać mailowo do Instytutu (instytut@idmjp2.pl). Z przesłanych wspomnień powstanie wirtualna Księga Świadectw, która opublikowana zostanie na stronie Instytutu.

Autor: Stanisław Karnacewicz

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic